Teatr Polskiego Radia

Szepty rzeki

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 08:00
12 grudnia o godz. 21: 00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Mai Margasińskiej i  Wawrzyńca Kostrzewskiego "Szepty rzeki" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.
Kadr z nagrania słuchowiska Szepty rzeki
Kadr z nagrania słuchowiska "Szepty rzeki"Foto: Piotr Piorun

W ramach obchodów 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski chcemy Państwu przedstawić  spektakl radiowy, którego tematyka dotyczy dziejów naszego miasta. Jest to pierwsze w historii słuchowisko, w którym akcja rozgrywa się w Bydgoszczy.  Dźwięki miasta i nieodłączny szum rzeki są wyjątkowym tłem dla poetyckiej, opartej na faktach opowieści, splatającej los bohaterów z historią rodzącej się bydgoskiej niepodległości. 

Inspiracją do powstania scenariusza była Barka Lemara cumująca przy nabrzeżu Brdy – symbol ważnej historii miasta związanej z kulturą ludzi wody. Uchylimy rąbka tajemnicy i zdradzimy, że akcja wydarzeń przeniesie nas w czasie do lat 20. XX wieku, kiedy to bydgoski port rzeczny był jednym z najważniejszych punktów międzynarodowej trasy wodnej z Berlina do Gdańska, Białorusi i miast południa Polski.  

U progu odzyskania niepodległości miały tu miejsce tajemnicze zdarzenia, które opowiemy z perspektywy Hildy, kilkuletniej dziewczynki żyjącej wraz z rodziną na barce. W oczach dziecka odbije się nie tylko wielokulturowa Bydgoszcz tamtych lat, ale również dramatyczna historia bohaterów, którzy postanowili wziąć na siebie odpowiedzialność za przyszłe losy miasta z górującą nad nim wieżą z ognia i kamienia. Jest to opowieść, gdzie fikcja miesza się z faktami, poezja z głosami miasta, noc z dniem i ogień z wodą. Szepty rzeki niosą historie, których warto wysłuchać i ocalić od zapomnienia.  


Maja Margasińska, Wawrzyniec Kostrzewski "Szepty rzeki"

 

Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski

Asystent reżysera: Olga Sarzyńska

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Piotr Salaber

Obsada:

Dominika Kluźniak, Olga Sarzyńska, Przemysław Stippa, Grzegorz Pawlak, Szymon Kuśmider, Krzysztof Szczepaniak,

 

 Na słuchowisko "Szepty rzeki" zapraszamy w sobotę (12.12) tuż po godz. 21.00.