Teatr Polskiego Radia

Bohiń

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 08:00
W najbliższą niedzielę, 6 czerwca o godz. 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko na podstawie powieści Tadeusza Konwickiego pt. "Bohiń"  w adaptacji Marty Rebzdy i reżyserii Waldemara Modestowicza.
Kadr z nagrania słuchowiska Bohiń
Kadr z nagrania słuchowiska "Bohiń"Foto: W. Kusiński

„Bohiń” Tadeusza Konwickiego uznawana jest za jeden z najpiękniejszych romansów dworkowych, jakie powstały w polskiej literaturze powojennej.

„Przedzieram się przez zaułki czasu, przez drętwotę wyobraźni, przez moją własną rzekę jakiegoś bólu i muszę się przedostać na tamten brzeg, do mojej babki, Heleny Konwickiej, starzejącej się powoli panny w smutnym czasie, w posępnej epoce, w beznadziejnej chwili beznamiętnej historii, co płynie jak powódź za nami, obok nas, przed nami" – pisze Tadeusz Konwicki, będący jednocześnie narratorem powieści.

„Bohiń” jest próbą (re)konstruowania opowieści o nieznanej pisarzowi babce, Helenie Konwickiej, pannie z podupadłego dworku na Wileńszczyźnie, która mieszka z ojcem, od 1863 roku pogrążonym w milczeniu. Główny wątek powieści stanowi romans bohaterki z młodym Żydem, powracającym po tułaczce do pobliskiej mieściny. Trzydziestoletnia Helena Konwicka do momentu spotkania Eliasza Szyry siłą nawyku trwa w żałobie po narzeczonym, który poległ w powstaniu styczniowym.

Tadeusz Konwicki  bardzo sugestywnie kreśli obraz Heleny, kobiety pięknej i wrażliwej, pełnej sprzecznych uczuć osobistych i równie sprzecznych zachowań społeczno-obywatelskich, zdeterminowanych trudną sytuacją narodową po powstaniu styczniowym.


Tadeusz Konwicki "Bohiń"

Adaptacja: Marta Rebzda

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Piotr Moss


Obsada: 

Anna Dereszowska, Piotr Bajtlik, Olgierd Łukaszewicz, Leon Charewicz, Piotr Grabowski, Włodzimierz Press, Martyna Szymańska, Damian Damięcki, Michał Mikołajczak, Krzysztof Stelmaszyk, Mariusz Jakus,

 

Na słuchowisko "Bohiń" zapraszamy w niedzielę (06.06) tuż po godz. 21.00.