Polskie Radio
Section05
Tadeusz Konwicki

"Krótka historia polskiego kina" powraca do sal studyjnych. Jakie filmy wybrano tym razem?

Po sukcesie pierwszej odsłony cyklu "Krótka historia polskiego kina" czas na część drugą. Tym razem akcent położony zostanie na "twórców osobnych", czyli tych, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, byli wręcz indywidualistami i pionierami.  
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska kino kina studyjne Krótka historia polskiego kina Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni Tadeusz Konwicki Roman Polański Jerzy Skolimowski Henryk Kluba Andrzej Żuławski Grzegorz Królikiewicz Marek Piwowski Witold Leszczyński Barbara Sass Piotr Szulkin

Filmy Konwickiego i Hasa na Niebyłym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

40 lat temu, w roku 1982 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych nie odbył się z powodu stanu wojennego. Ten sam los spotkał imprezę w roku 1983. Część filmów wzięła udział w późniejszych konkursach, niektóre sięgnęły po najwyższe laury, ale część filmów nigdy na festiwalu się nie znalazła, choć niektóre na to zasługiwały.
Zobacz więcej na temat:  kino historia Polski Joanna Sławińska Tadeusz Konwicki Czesław Miłosz Wojciech Jerzy Has Litwa stan wojenny Gdynia

Nie żyje Tadeusz Bradecki. Aktor i reżyser miał 67 lat

Zmarł Tadeusz Bradecki, aktor, reżyser, pedagog związany z PWST w Krakowie. Był laureatem Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. Otrzymał także nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tadeusz Bradecki Krzysztof Kieślowski Krzysztof Zanussi Tadeusz Konwicki Teatr Laboratorium Stary Teatr w Krakowie Teatr Narodowy w Warszawie Konrad Swinarski

Allan Starski - przestrzeń porywająca siłą szczegółu

1 stycznia 1943 roku urodził się w Warszawie wybitny scenograf, Allan Starski. Współpracował z największymi reżyserami, zdobył Oscara i mnóstwo innych ważnych nagród, stworzył wiele ambitnych dekoracji filmowych, które pobudzają wyobraźnię zarówno widzów jak i twórców.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA KULTURA FILM kino Allan Starski Kraków Warszawa getto warszawskie II wojna światowa Roman Polański Steven Spielberg Tadeusz Konwicki Andrzej Wajda

Kawiarnia "Czytelnika". Tu "stolik" nabierał nowych znaczeń

64 lata temu powstało jedno z najbardziej kultowych miejsc na mapie Warszawy - Kawiarnia "Czytelnik". Stała się ona ośrodkiem kultury i kontrkultury zarazem - miejscem gdzie spotykali się wielcy polskiej literatury, intelektualiści, aktorzy, filmowcy, słowem wszyscy, którzy potrzebowali "oddechu myśli" bez państwowego nadzoru i cenzury.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa PRL cenzura Tadeusz Konwicki Leopold Tyrmand Gustaw Holoubek Maria Iwaszkiewicz

Andrzej Titkow: z nikim nie pracowało mi się tak dobrze, jak z Konwickim

- Zrobienie filmu o Konwickim w roku 1984 uważam za prawdziwy cud, bo chociaż można było o nim mówić dekadę wcześniej, to później już był na wszelkich możliwych listach tajnych i jawnych. A to był jeden z najwspanialszych ludzi jakich w życiu spotkałem - mówił w Dwójce filmowiec, poeta, scenarzysta i wykładowca akademicki Andrzej Titkow.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Wacław Holewiński kino Tadeusz Konwicki Andrzej Bursa poezja film polski

"Ostatni dzień lata" - teatr absurdu w wersji filmowej

62 lat temu, 4 sierpnia 1958 roku, odbyła się premiera debiutanckiego filmu Tadeusza Konwickiego pod tytułem "Ostatni dzień lata". Obraz należy do przełomowych dzieł polskiej szkoły filmowej, zrywającej ze stylistyką socrealizmu. Również sam reżyser chciał tym filmem zerwać ze swoją dotychczasową twórczością w odgórnie narzuconym nurcie.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Konwicki Jan Machulski Kazimierz Kutz film polski magazyn wakacyjny