Teatr Polskiego Radia

Cygan z Różyca

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 08:00
7 października o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Anny Skuratowicz pt. "Cygan z Różyca" w reżyserii autorki.
Kadr z nagrania słuchowiska Cygan z Różyca
Kadr z nagrania słuchowiska "Cygan z Różyca"Foto: W. Kusiński

Bazar Różyckiego zwany potocznie Różycem to miejsce owiane legendą.

Targowisko, założone jeszcze w XIX przez farmaceutę i inwestora Juliana Różyckiego,  funkcjonowało przez dziesiątki lat jako mikrokosmos, świat zamknięty w kwartale kilku praskich ulic, który rządził się własnymi prawami, który sam wymierzał sprawiedliwość i decydował o losach tego, kto się w nim znalazł. A bywali tam wszyscy:  od gospodyń domowych załatwiających codzienne sprawunki, przez  panny młode poszukujące sukni ślubnych, aż do gangsterów zaopatrujących się w broń i fałszywe dokumenty.  „Cygan z Różyca” to historia zmyślona, do której powstania jednak inspiracją były relacje i wspomnienia osób, które na słynnym bazarze handlowały, grywały w benkla albo przychodziły zjeść, podobno najlepsze w Warszawie, pyzy.

Słuchowisko Anny Skuratowicz opowiada historię dziewczyny, która na początku lat 70-tych przeprowadza się z ojcem do nowo wybudowanych bloków na Pradze Północ. Początkowo zagubiona, dziewczyna z tzw. „dobrego domu” powoli zaczyna wsiąkać w obcy i fascynujący ją świat Bazaru Różyckiego. Anna Skuratowicz "Cygan z Różyca"

Reżyseria: Anna Skuratowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Anna Skuratowicz

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada: 

Cygan - Przemysław Bluszcz

Basia - Lidia Sadowa

Jerzy Marczyński - Jerzy Schejbal

Ksiądz Henryk - Jarosław Gajewski

Sierżant Malinowski Mirosław Zbrojewicz

Chudy - Andrzej Mastalerz

Józek - Przemysław Wyszyński

Edek - Adam Cywka

Ciocia Hala - Magdalena Smalara

Irka - Antonina Żbikowska

oraz

Helena Skuratowicz , Kinga Tabor, Marianna Ulaczyk, Teresa Ulaczyk, Jarosław Domin, Marcin Jędrzejewski,  Feliks Skuratowicz.


 

Na słuchowisko "Cygan z Różyca" zapraszamy w czwartek (07.10) tuż po godz. 21.00.