Teatr Polskiego Radia

Nokturn na cztery ręce

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 08:00
W najbliższą niedzielę 5 grudnia  zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe  słuchowisko Tomasza Lerskiego i Tomasza Zaperta pt. "Nokturn na cztery ręce" w reżyserii Tomasza Zacharewicza.
Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof Wakuliński
Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof WakulińskiFoto: W. Kusiński

Niedawno zakończył się XVIII Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina. Jest to największe wydarzenie muzyczne w kraju, o bardzo długiej tradycji, sięgającej już blisko stu lat. Konkurs w roku 1943 nie odbył się z powodu najazdu hitlerowskich Niemiec na Polskę. Wspaniała Filharmonia Warszawska legła w gruzach od bomb niemieckiego Luftwaffe 27 września 1939 roku. Wielu uczestników i uczestniczek konkursu zginęło, głównie podczas Holocaustu. Najokrutniej los zadrwił sobie z Róży Etkin. Debiutowała przed publicznością mając lat dwanaście, a jako piętnastolatka wystąpiła w stołecznej Filharmonii z orkiestrą pod dyrekcją Grzegorza Fitelberga. Nic więc dziwnego, że znalazła się w polskiej ekipie w pierwszym Konkursie Chopinowskim w roku 1927. W okupowanej Warszawie żyła z lekcji muzyki, potem trafiła do getta. W czerwcu 1942 roku udało jej się razem z mężem przedostać na stronę „aryjską”. Pomocną dłoń wyciągnęli znajomi muzycy. Para ukrywała na Żoliborzu. Tam też przetrwała całe Powstania Warszawskie. Po jego kapitulacji zdecydowała się zostać w ruinach, licząc na rychłe przybycie Armii Czerwonej i ocalenie. Tymczasem front zatrzymał się na Wiśle. W zamaskowanej piwnicy zburzonej willi przy ul. Fortecznej, w straszliwych warunkach zimowych oboje przebywali do 16 stycznia 1945 roku. Niemcy wytropili ich i zamordowali na kilkanaście godzin  przed zajęciem zgliszcz lewobrzeżnej Warszawy przez Sowietów... Róża Etkin oraz inni uczestnicy Konkursu Chopinowskiego - tak mocno związani przed wojną również z Polskim Radiem - którzy zginęli z rąk Niemców lub zmarli w wyniku wojennych przeżyć, będą bohaterami słuchowiska Tomasza Lerskiego i Tomasza Zaperta pod tytułem "Nokturn na cztery ręce". Jest ono hołdem dla wielkości talentów wybitnych jednostek, unicestwionych beznamiętnie przez hitlerowską machinę śmierci.  


Tomasz Lerski, Tomasz Zapert "Nokturn na cztery ręce"

Reżyseria: Tomasz Zacharewicz

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Damian Kulec, Krzysztof Wakuliński, Joanna Pach – Żbikowska, Dariusz Wnuk, Robert Czebotar, Andrzej Ferenc, Marek Barbasiewicz, Katarzyna Dąbrowska, Dorota Landowska, Piotr Grabowski, Piotr Bajor, Włodzimierz Press,

 

Na słuchowisko "Nokturn na cztery ręce" zapraszamy w niedzielę (05.12) tuż po godz. 21.00.