Teatr Polskiego Radia

"Tu się przychodzi jak do domu". Marzena Trybała o Teatrze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 14:20
- Jestem z pokolenia, które na radiu Szarotka słuchało radiowych audycji i dla mnie radio jest szalenie bliskie. Jest to medium, które ciągle pobudza wyobraźnię. Teatr Polskiego Radia pamiętam od najmłodszych lat, gdzie człowiek, słuchając głosu, interpretacji danych postaci wyobraża sobie, jak wygląda ten dom i ci ludzie. Cieszę się, że tego się nie traci - mówiła podczas poniedziałkowej (5.12) gali nagród Teatru Polskiego Radia Marzena Trybała, laureatka Wielkiego Splendora.
Marzena Trybała podczas uroczystej gali Splendorów 2022 - nagród Teatru Polskiego Radia
Marzena Trybała podczas uroczystej gali "Splendorów 2022" - nagród Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Docenieni za wybitne kreacje i twórczy wkład

Marzena Trybała ma na koncie prawie 300 ról w Teatrze Polskiego Radia. - Uwielbiam to miejsce. Tu się przychodzi jak do domu, do kochanych, serdecznych ludzi i wspaniałych fachowców. Poza tym bardzo lubię pracę z mikrofonem - podkreślała aktorka.

Obok Marzeny Trybały tegorocznym laureatem Wielkiego Splendora, przyznawanego za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego w Polsce, został Leszek Teleszyński. - Jestem słabo nagradzany w życiu. To jedna z moich niewielu nagród, bardzo się z niej cieszę - wyznał aktor.

Leszek Teleszyński tłumaczył, dlaczego radiowy teatr jest nazywany teatrem wyobraźni. - Tu się nikogo nie widzi, nie ma kostiumów, a trzeba przekazać to wszystko, jakby to działo się na normalnej scenie teatralnej albo w życiu. Do każdego zadania podchodzę tak samo, żeby zrobić to jak najlepiej. A czytać umiem - uśmiechał się jeden z bohaterów rozdania Splendorów.

Posłuchaj
06:05 Dwojka 2022_12_06-08-39-59.mp3 Relacja z gali "Splendorów" - nagród Teatru Polskiego Radia (Poranek Dwójki) 

Podczas uroczystej gali Dorota Piotrowska rozmawiała również z pozostałymi laureatami: Marią Kłusek i Wojciechem Melzerem (oboje otrzymali nagrodę ARETE za debiut aktorski), Rafałem Zawieruchą (nagroda DON KICHOT dla najlepszego debiutującego reżysera), Marcinem Nierubcem (nagroda AMADEUSZ za debiut kompozytorski), Anną Szamotułą (nagroda TALANTON dla najbardziej utalentowanego młodego dramaturga radiowego) i Małgorzatą Czerwień (zwyciężczyni konkursu "Mój Świat" na scenariusz słuchowiska dla dzieci).

Splendory 2022 - relacja

[YouTube/Polskie Radio]

Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla Zdzisława Wardejna

Od 2006 roku przyznawana jest nagroda specjalna – Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla wybitnych postaci kultury. W tym roku statuetka w tej kategorii przypadła Zdzisławowi Wardejnowi – znakomitemu aktorowi teatralnemu, filmowemu i radiowemu.

Honorowy Wielki Splendor dla Związku Artystów Scen Polskich

Honorowy Wielki Splendor – przyznawany artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej otrzymał Związek Artystów Scen Polskich.

Laureaci Splendorów - nagród Teatru Polskiego Radia za rok 2022 Laureaci Splendorów - nagród Teatru Polskiego Radia za rok 2022

***

Przygotowała: Dorota Piotrowska

Data emisji: 6.12.2022

Godzina emisji: 8.40

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg/kor