Teatr Polskiego Radia

Sklepy cynamonowe

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 08:00
W najbliższą niedzielę 12 marca, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko według opowiadań Brunona Schulza pt. "Sklepy cynamonowe" w adaptacji i reżyserii Tomasza Cyza.
Kadr z nagrania słuchowiska Sklepy cynamonowe
Kadr z nagrania słuchowiska "Sklepy cynamonowe"Foto: Cezary Piwowarski/PR

Słuchowisko „Sklepy cynamonowe” wykorzystuje fragmenty wybranych opowiadań Brunona Schulza (Nawiedzenie, Ptaki, Manekiny, Traktat, Sklepy cynamonowe, Karakony, Noc wielkiego sezonu), zebranych w tomie wydanym po raz pierwszy w 1933 roku. W centrum niezwykłej opowieści Józefa znajduje się rodzinny dom pełny tajemniczych zakamarków i labiryntów, codzienność rozpięta między fantazją i marzeniem, senną realnością i metafizycznym konkretem. Oto Matka, przesiadująca w sklepie, dzięki czemu „mieszkanie nasze coraz bardziej popadało w stan zaniedbania wskutek opieszałości”. Oto Ojciec, który „w tym czasie zaczął zapadać na zdrowiu”. Ojciec mocujący się z Bogiem, zajmujący się ptakami, przyglądający się dwóm dziewczętom do szycia, przemieniający się w karakona, upodabniający się do kondora… Oto magiczny świat, który powstaje i ginie, powstaje i ginie, i trwa jedynie wtedy, gdy o nim słuchamy.


Bruno Schulz "Sklepy cynamonowe"

Adaptacja: Tomasz Cyz

Reżyseria: Tomasz Cyz 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Paweł Szamburski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada:

Grzegorz Małecki (Józef), Mirosław Konarowski (Ojciec), Olga Stokłosa (Matka), Pola Błasik (Paulina), Zuzanna Lit (Polda).

 

Na słuchowisko "Sklepy cynamonowe" zapraszamy w niedzielę (12.03.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR