Polskie Radio
Section05
Paweł Szamburski

Paweł Szamburski: Bastarda sięga do źródeł polskiej muzyki

- W przypadku "Promitata eterno", debiutanckiej płyty Bastardy, naszym punktem wyjścia są średniowieczne pieśni i motety Piotra z Grudziądza. Ta muzyka nie znała jeszcze podziału na dur i moll, grania z pewnymi ciążeniami harmonicznymi. W muzyce średniowiecznej jest to rodzaj modlitwy - mówił w Dwójce Paweł Szamburski.
Zobacz więcej na temat:  Trio Bastarda Bastarda Jazz Dorota Miśkiewicz Andrzej Zieliński Paweł Szamburski Tomasz Pokrzywiński Dwójka

Trio Bastarda i nowa płyta pt. "Lilith Abi". Miłość i strach przed śmiercią zawarte w kołysankach

- To kołysanka była pierwszą formą muzyki wytwarzanej przez człowieka, ponieważ służyła do ochrony de facto przed śmiercią, kiedy to ludzie mieszkali w jaskiniach i na zewnątrz chodziły niedźwiedzie, drapieżniki. Płacz dziecka mógłby je zwabić, więc ten płacz trzeba było uciszyć - mówił w Dwójce Paweł Szamburski, komentując najnowszą płytę Tria Bastarda zatytułowaną "Lilith Abi".
Zobacz więcej na temat:  płyta album Trio Bastarda Dwójka Jakub Kukla Paweł Szamburski kołysanki macierzyństwo

Paweł Szamburski: nową płytą Bastardy upamiętniamy Mirona Zajferta

- Ten album to zamknięcie dużego etapu naszej twórczości. Wiele nigunów zagraliśmy przed publicznością, te pieśni w tradycji chasydzkiej wywodzą się z ceremonii radości, ale obok niej mamy też smutek. Dzięki temu dostrzegliśmy nasze role w zespole. Bastarda to połączenie trzech żywiołów, całkowicie demokratyczne i piękne - mówił w Dwójce Paweł Szamburski, klarnecista i założyciel zespołu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Szamburski Dwójka Jakub Kukla Trio Bastarda Miron Zajfert

Paweł Szamburski zaprasza słuchaczy Dwójki do muzycznego labiryntu

- Audycja ma się nazywać "Muzyczny labirynt Pawła Szamburskiego". Mam już pomysły na kilkanaście epizodów tej audycji. Rozświetlać nam drogę przez ten labirynt będzie oczywiście muzyka; muzyka, która przez lata rozświetlała też mnie jako człowieka, artystę, w ogóle homo sapiens. Będziemy przechodzić wspólnie przez całą tę drogę - mówił w "Wybieram Dwójkę" Paweł Szamburski, improwizator, kompozytor, założyciel i klarnecista grupy Bastarda Trio.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 Paweł Szamburski Jakub Kukla Dwójka MUZYKA

Paweł Szamburski: człowiek jest zdolny do piękna, ale i do zła [ZOBACZ WIDEO]

- Niezależnie od tego, co gram, to zawsze zależy mi na ekspozycji dźwięku i pojedynczego gestu. Staram się opowiadać muzyką generalnie o miejscu człowieka w kulturze. Dużo podróżowałem po świecie, graliśmy na żywo muzykę do wczesnych filmów Romana Polańskiego, byliśmy w wielu miejscach - mówił na antenie Dwójki Paweł Szamburski.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek Paweł Szamburski Dwójka KULTURA muzyka współczesna klarnet Trio Bastarda

Bastarda na 85. urodziny Dwójki: szykujemy rzeczy niezwykłe

- Przygotowujemy hity – znane wszystkim melodie, które wykroczyły już poza kontekst filmowy. Zaczniemy międzywojniem, czyli Warsem, i równeż Warsem skończymy, a więc zrobimy taką klamrę koncertów - opowiadał w Dwójce Paweł Szamburski, członek Tria Bastarda, który już 1 marca zagra wyjątkowy koncert na 85. urodziny radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Roch Siciński 85 lat Dwójki Trio Bastarda Paweł Szamburski muzyka filmowa Dwójka