Teatr Polskiego Radia

Aleksander Fredro „Teraz” - obrazek sceniczny w jednym akcie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2023 12:00
W najbliższą niedzielę, 11 czerwca, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Aleksandra Fredry pt. „Teraz” w adaptacji i  reżyserii Waldemara Modestowicza.
Maria Pakulnis - Zaleska
Maria Pakulnis - Zaleska Foto: W. Kusiński

Ta krótka sztuka powstała „do szuflady” w latach sześćdziesiątych XIX wieku. „Do szuflady”, ponieważ Aleksander Fredro przeznaczył ją do druku i również do lektury teatralnej dopiero po swojej śmierci. Można więc ją zaliczyć do tzw. Komedii pośmiertnych. Została wystawiona więc w roku 1877 we Lwowie i Krakowie, nie zyskując uznania. Odwrotnie – wzbudziła oburzenie publiczności i krytyki. Daleka była od atmosfery sielskich komedii Fredrowskich. Akcja „Teraz” toczy się w mieście, jak się sądzi, we Lwowie – gdzie Fredro mieszkał w ostatnich latach życia i bacznie przyglądał się nowym obyczajom, których nie akceptował. Co więc zobaczył? Oto młodzi bohaterowie kierują się wyłącznie interesami finansowymi. Stan ich kont bankowych decyduje o łączeniu się par, zawierających małżeństwa. Pojawia się także dziennikarz Podziemski, który prowadzi najróżniejsze akcje publiczne, zbiera składki na różne cele, np. na budowę pomników sławnych ludzi.

Stosunki finansowe, lekkomyślność z jednej strony, a z drugiej cynizm bohaterów sprawiają, że intryga komedii czyli „Teraz” może toczyć się i dzisiaj! Dlatego posłuchajmy jej!

 

Aleksander Fredro "Teraz"

Adaptacja: Waldemar Modestowicz

Reżyseria: Waldemar Modestowicz  

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada:

Maria Pakulnis – Zaleska, Dorota Bzdyla, Justyna Kowalska, Mateusz Rusin, Paweł Paprocki, Maciej Maciejewski, Jakub Kordas

 

Na słuchowisko "Teraz" zapraszamy w niedzielę (11.06.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR