Teatr Polskiego Radia

Nowy taniec La-ba-da

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 08:00
W najbliższą niedzielę, 24 września, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Janusza Głowackiego pt. „Nowy taniec La-ba-da” w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.
Kadr z nagrania słuchowiska Nowy taniec La-ba-da
Kadr z nagrania słuchowiska "Nowy taniec La-ba-da"Foto: Teresa Skoczylas

Opowiadanie Janusza Głowackiego „Nowy taniec La-ba-da” powstało pod koniec lat sześćdziesiątych zeszłego stulecia, w czasach Peerelu. Głowacki był bystrym obserwatorem i miał świetne ucho do dialogów. Podglądał ludzi, słuchał ich uważnie i zapamiętywał. Był ciekawy życia, bywał w różnych środowiskach, tych elitarnych, stołecznego światka artystyczno-literackiego, ale też nie stronił od marginesu życia mieszkańców przedmieść i tak zwanej zapyziałej prowincji. Pociągały go ludzkie dziwolągi, dosadne emocje, którymi kipiały przyjęcia i zabawy, szczególnie te rozhuśtane alkoholem. Był kpiarzem i ironistą, odkrywającym najbardziej wstydliwe i przaśne cechy powojennego pokolenia młodych budowniczych socjalizmu, bufonadę prowincjonalnych elit, kompleksy i wynaturzenia wynikające z gwałtownych przemian społecznych i cywilizacyjnych. Pokazywał ludzi zagubionych w systemie, okaleczonych po październikowych przemianach okresu stalinowskich błędów i wypaczeń, duszących się w gomułkowskiej małej stabilizacji lat sześćdziesiątych. Naszą polską peerelowską głupotę, cwaniactwo, cynizm i okrucieństwo, nasz ból i strach. Kpił też niemiłosiernie z siebie samego, wikłając w swoje opowiadania wątki autobiograficzne, poszukiwanie własnej tożsamości, wyboru drogi życiowej, rozchwianie emocjonalne, pragnienie prawdziwej miłości. Bal sylwestrowy w pracowniczym ośrodku wczasowym, gdzieś w lasach nad jeziorem, jest miejscem spotkania i zabawy zaproszonych gości, ich zwierzeń i refleksji, pretensji i żalu do byłych kolegów, aktualnych kochanek, małych zwycięstw i wielkich porażek, mocowanie się z życiem i światem, a wszystko to w rytmie nowego tańca La-ba-da.

 

Janusz Głowacki "Nowy taniec La-ba-da"

Adaptacja: Waldemar Modestowicz 

Reżyseria: Waldemar Modestowicz  

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Kierownictwo produkcji: Teresa Skoczylas


Obsada:

Antoni Pawlicki, Michalina Łabacz, Elżbieta Nagel, Lidia Sadowa, Martyna Szymańska, Fabian Kocięcki, Maciej Zuchowicz, Jacek Braciak, Michał Sitarski, Mateusz Rusin, Wiesław Cichy, Piotr Grabowski

 

Na słuchowisko "Nowy taniec La-ba-da" zapraszamy w niedzielę (24.09.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR