Teatr Polskiego Radia

Kwiaty polskie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 08:00
W najbliższą niedzielę, 3 grudnia, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Juliana Tuwima pt.„Kwiaty polskie” w adaptacji i  reżyserii Janusza Kukuły.
Marcin Przybylski
Marcin PrzybylskiFoto: Krzysztof Świeżak/PR

Julian Tuwim rozpoczął pisać "Kwiaty polskie" w listopadzie 1940 roku na emigracji w Brazylii. Nad poematem pracował w Stanach Zjednoczonych w latach 1941-1944 i po powrocie do kraju w 1946 roku. Utwór powstawał do ostatnich dni życia pisarza i nie został ukończony.

Pierwszy tom "Kwiatów polskich", po licznych zmianach związanych z cenzurą, ukazał się w drugiej połowie stycznia 1949 roku.

Słynny poemat dygresyjny poświęcony Polsce, Polakom, polskości. Nostalgiczny i liryczny, ale także nierzadko drapieżny i oskarżycielski. Pełen skrajnych emocji, napięcia oraz swoistego poczucia humoru. Nie brak w nim wątków autobiograficznych, dotyczących różnych okresów życia autora. „Kwiaty polskie” nasycone są kunsztownymi rymami, oryginalnymi i celnymi metaforami oraz zaskakującymi skojarzeniami. Są napisane tak sugestywnie, że w trakcie lektury w umyśle czytelnika mimowolnie pojawiają się obrazy, dźwięki, zapachy.


Julian Tuwim "Kwiaty polskie"

Adaptacja: Janusz Kukuła     

Reżyseria: Janusz Kukuła

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Salaber

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska 

Obsada:

Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Szczepaniak, Marcin Przybylski

 

Na słuchowisko "Kwiaty polskie" zapraszamy w niedzielę (03.12.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR