Teatr Polskiego Radia

3500 odcinek Matysiaków. Emilia Krakowska: to łączność ze słuchaczem i widzem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2024 14:00
"Matysiakowie" stali się najdłuższą powieścią w historii światowej radiofonii. Zprosiliśmy do radiowej Jedynki na jubileuszowy 3500. odcinek słuchowiska. O początkach i fenomenie audycji opowiedziała Emilia Krakowska wcielająca się w rolę Loli Pojemnickiej.
Emilia Krakowska była gościem Programu 1 Polskiego Radia
Emilia Krakowska była gościem Programu 1 Polskiego RadiaFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio
  • 15 grudnia 1956 r. o godz. 20.35 na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia wyemitowano pierwszy odcinek powieści radiowej "Matysiakowie".
  • Jej twórcami byli wspaniali radiowcy i dramaturdzy: Jerzy Janicki, Stanisław Stampf’l, Władysław Żesławski i Stanisław Ziembicki.
  • W obsadzie znajduje się m.in. wybitna aktorka, Emilia Krakowska wcielająca się w rolę dozorczyni Loli Pojemnickiej. 

Kim jest Lola Pojemnicka?

Lola Pojemnicka mieszka w sąsiedniej kamienicy na ulicy Dobrej. Była żoną dozorcy Edwarda Klimczuka. Gdy jej mąż wyjechał do pracy w Niemczech, przejęła po nim dozorcostwo w kamienicy. Dorabia sprzątaniem mieszkań u lokatorów. Lubi trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco w sprawach dotyczących kamienicy i lokatorów. - Od lat 90. spełniam rolę dozorczyni - zwraca uwagę Emilia Krakowska.


Posłuchaj
09:20 Jedynka 2024_05_24-08-33-55.mp3 3500 odcinek Matysiaków. Emilia Krakowska: to łączność ze słuchaczem i widzem (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Gdzie tkwi fenomen słuchowiska "Matysiakowie"?

Choć dziś gospodarzy domów już w Warszawie nie ma, to pamięć o nich trwa również dzięki takim ludziom jak Jerzy Janicki i sztab ludzi pracujących nad scenariuszem. Trwa również sama audycja. W sobotę (25.05) wyemitowany zostanie odcinek numer 3500. - Ci "przewodnicy stada", pisarze, mieli ręce wyciągnięte do słuchaczy, do społeczeństwa - tłumaczy aktorka w rozmowie z Danielem Wydrychem.

Dodaje, że pomysły wykorzystywane w "Matysiakach" nie pojawiały się "znikąd". Dotyczyły najbardziej palących problemów dotykających Polaków (również mieszkających na wsi - powieść radiowa "Jeziorany"). - Przez te audycje przewinęło się kilkanaście pokoleń. Organizowano próby, żeby wprowadzać młodych aktorów i po pewnym czasie ci ludzie przechodzili do innych audycji, a postacie trwają - wspomina gość Jedynki. 

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że to jest łączność ze słuchaczem i widzem. Obserwujemy rozwój cywilizacji, a najważniejszy jest człowiek. Człowiek, który często jest samotny, a tutaj ma rodzinę z problemami, które zawsze są aktualne" - zaznacza Krakowska. 

Zobacz także:

>>>Co nowego u Matysiaków? Polskie Radio świętuje 3500. odcinek kultowego słuchowiska. Posłuchaj!<<<


Posłuchaj
25:10 Jedynka/Matysiakowie - 25.05.2024 Co nowego u Matysiaków? Polskie Radio świętuje 3500. odcinek kultowego słuchowiska. Posłuchaj! (Jedynka)

 

---

Teatr Polskiego Radia to wyjątkowe miejsce dla aktora. Nie ma tu publiczności czy tradycyjnej sceny. Jest jednak magia. - To jest cudowne. Interpretacja, bycie, to wszystko przechodzi. Dlatego ważna jest atmosfera w pracy. My się kochamy i lubimy przy wiedzy, że każdy jest indywidualnością - podsumowuje radiowa Lola Pojemnicka. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych 

Gość: Emilia Krakowska (aktorka)

Data emisji: 24.05.2024 r.

Godzina emisji: 8.33

mg