Teatr Polskiego Radia

Marzy nam się, żeśmy znali Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 12:00
Zapraszamy na słuchowisko poetycko-muzyczne "Marzy nam się, żeśmy znali Fryderyka Chopina" według scenariusza Wacława Tkaczuka. Premiera słuchowiska odbywa się w trakcie trwania XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Autor: 
Wacław Tkaczuk

Reżyseria: 
Wojciech Markiewicz
Realizacja: 
Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne: 
Renata Baszun

Obsada: 
Andrzej Ferenc
Grzegorz Damięcki
Eliza Borowska
Modest Ruciński


W słuchowisku poetycko-muzycznym „Marzy nam się, żeśmy znali Fryderyka Chopina” autor scenariusza, Wacław Tkaczuk, przypomina wiersze poświęcone Fryderykowi Chopinowi, które podejmują próbę rozwiązania zagadki, jaką jest osobowość i twórczość Chopina. Wybrane utwory nie imitują muzyki, nie tłumaczą jej na obrazy, ale usiłują wniknąć w jej strukturę.
W narracji wykorzystano prozę eseistyczną Zbigniewa Herberta o wiarygodności utrwalonych w malarstwie i fotografii wizerunków Chopina i Juliana Przybosia o pierwszym słuchaniu Chopina po zakończeniu II wojny światowej oraz wiersze współczesnych poetów polskich, m.in. Leopolda Staffa, Mieczysława Jastruna, Władysława Broniewskiego, Stanisława Grochowiaka oraz wiersze Hansa Magnusa Enzenbergera, Gottfrieda Benna i Borysa Pasternaka.