Teatr Polskiego Radia

Nagrody dla twórców radiowych

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 11:00
Zakończył się trwający od 18 czerwca XI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2011". Na uroczystej gali zamykającej Festiwal przyznano nagrody i wyróżnienia dla twórców radiowych. Oto lista tegorocznych laureatów...
Audio
  • Słuchowisko "Somosierra” Pawła Sztarbowskiego otrzymało radiowe Grand Prix

Jury w składzie: Grażyna Barszczewska (przewodnicząca), Wojciech Fułek, Piotr Moss, Bogusław Schaeffer i Tadeusz Skoczek przyznało następujące nagrody w dziedzinie radiowej:

- Grand Prix dla najlepszego utworu otrzymali twórcy słuchowiska „Somosierra”:

za tekst – Paweł Sztarbowski,

za reżyserię – Paweł Łysak,

za realizację akustyczną – Tomasz Perkowski,

za opracowanie muzyczne – Tomasz Obertyn.

- Nagrodę za reżyserię otrzymał Tomasz Man za słuchowisko „Sex machine”.

- Nagroda za scenariusz oryginalny - Andrzej Bart do słuchowiska „Boulevard Voltaire” .

- Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymali ex aequo: Bogumiła Prządka za scenariusz słuchowiska „Miłość korepetytora” oraz Henryk Rozen za scenariusz słuchowiska „Ulica”.

- Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną otrzymał Ryszard Szmit za realizację słuchowiska „Bóg zapłacz!” .

- Nagrodę za muzykę otrzymali Igor Gawlikowski i Marek Otwinowski czyli Karbido za muzykę i opracowanie dźwiękowe słuchowiska „Sex machine”.

- Nagrodę aktorską za rolę kobiecą otrzymała Jadwiga Jankowska-Cieślak za rolę Matki w słuchowisku „Sex machine”

- Nagrodę aktorską za rolę męską otrzymał Mariusz Bonaszewski za dwie kreacje: Edypa w słuchowisku „Król Edyp” oraz Jerzego w słuchowisku „Kiedy nie mogę uciec”.

- Nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego otrzymał Grzegorz Gromek za rolę Doktora Tubiełły w słuchowisku „Bóg zapłacz!”.

- Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk otrzymał Program 1 Polskiego Radia, który mimo kryzysów, przeciwności losu i zmiennych sytuacji, niezmiennie pozostaje wiodącą sceną Teatru Polskiego Radia.

Ponadto jury przyznało wyróżnienia w formie rekomendacji do powtórzenia na antenie ogólnopolskiej i antenach rozgłośni regionalnych następującym słuchowiskom: „W tych drzewach jest dużo miejsca” według tekstów Mariusza Kazańczuka w adaptacji i reżyserii Marii Brzezińskiej (zgłoszenie Polskiego Radia Lublin) oraz „Po sobie” według poezji Artura Daniela Liskowackiego w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza (zgłoszenie Polskiego Radia Szczecin).

- Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności przyznano słuchowisku „Ulica” według powieści Daniela Odiji w reżyserii Henryka Rozena.