Teatr Polskiego Radia

Wielki Splendor dla Talara

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 15:53
W Studiu Teatru Polskiego Radia odbyła się uroczystość wręczenia Splendorów – nagród dla wybitnych twórców Teatru Polskiego Radia.
Audio"Za role, które pobudzają wyobraźnię, za wyobraźnię, która zmusza do myślenia, a także za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz twórczy wkład w rozwój i umacnianie roli radia artystycznego w Polsce" nagrodę Wielkiego Splendora otrzymał Henryk Talar. – Rano żona mnie zapytała: Jak spałeś? Odpowiedziałem, że dobrze – zażartował Henryk Talar, odbierając statuetkę. – Wyrwało mi się nawet, że od życia spotyka mnie znacznie więcej, niż zasługuję. Ten Wielki Splendor to dla mnie więcej niż nagroda. Jest to bowiem wyróżnienie zespołu Teatru Polskiego Radia, mojego ukochanego zespołu – dodał wzruszony laureat.

Splendor Splendorów im. Krzysztof Zaleskiego, czyli nagrodę specjalną dla wybitnych postaci kultury otrzymał w tym roku aktor i reżyser Olgierd Łukaszewicz. "Za pasję, która inspiruje i za inspiarcje, które poszerzają horyzonty sztuki" – podano w uzasadnieniu. Aktor stworzył bowiem dziesiątki ciekawych ról w spektaklach Teatru Telewizji, przez całe lata był też filarem radiowego teatru poezji oraz znakomitym interpretatorem prozy powieściowej.  

Honorowym Wielkim Splendorem zostali nagrodzeni: autor słuchowisk Jacek Snopkiewicz "za łączenie historii ze współczesnością w swoich audycjach" oraz Maria Chludzińska – wieloletni kierownik produkcji Teatru Polskiego Radia, inspicjentka powieści radiowych "W Jezioranach" i "Matysiakowie". – To żywa legenda radiowego teatru. To ktoś, bez czyjej obecności trudno sobie wyobrazić to miejsce. Jej głos i poczucie humoru znają wszyscy. Ileż to pokoleń aktorów słyszało ją, gdy mówiła: "Dom wariatów" – wspomina Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Nową nagrodę Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka – "za dar mówienia o tym, czego nie widać, za umiejętność pokazywania tego, czego nie słychać, za najbardziej telewizyjne słuchowisko" otrzymał Janusz Zaorski, reżyser filmowy i radiowy, producent i scenarzysta. Od lat jedna z czołowych postaci polskiego świata filmowego i telewizyjnego.

Wyróżnienie przyznawane jest zgodnie z tradycją zawsze w pierwszy poniedziałek grudnia. Na uroczystość przybyli laureaci wcześniejszych edycji Splendora, między innymi: Zofia Rysiówna, Grażyna Barszczewska, Joanna Jędryka, Marta Lipińska, Dorota Landowska, Hendyk Bardijewski, Adam Ferency, Ignacy Gogolewski, Kazimierz Kaczor Maran Opania, Kazimierz Orłoś Edward Pałasz, a także Przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezienewski.

(ks)