Teatr Polskiego Radia

Henryk Bardijewski - Szepty, podszepty. Słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 13:00
Przybywa książek na naszej teatralnej półce. Nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek ukazał się kolejny, piąty już, tom z serii Słuchowiska Polskiego Radia. Tym razem jest to zbiór kilkunastu słuchowisk, których autorem jest znany prozaik i dramaturg Henryk Bardijewski.

 

Na tom "Szepty, podszepty" składa się szesnaście oryginalnych scenariuszy słuchowisk, których autorem jest Henryk Bardijewski, laureat nagrody Teatru Polskiego Radia "Honorowy Wielki Splendor" w roku 2002.

W prezentowanym tomie znalazły się następujące scenariusze słuchowisk, zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia w latach 1985-2008:

„Według Ezopa” 

„Fatum

„Ostatnia przyszłość”

„Strach”

„Bieg na nieznanym dystansie”

"Soldy"

"Dziesiąte przykazanie"

"Rezydencja"

"Błogostan"

"Stacja końcowa"

"Lukrecjusz"

"Szepty, podszepty"

"Emigrant"
 

"Faustyn"

"Nieznane światło"

"Przyszedł poeta"

Wszystkie scenariusze uzupełniono o informacje dotyczące realizacji radiowej, są to m.in. dane o obsadzie, reżyserii, realizacji akustycznej oraz ilustracji muzycznej.

Henryk Bardijewski (ur. w 1932 r. w Częstochowie) studiował filologię i bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w Bibliotece Narodowej, a później jako redaktore w Dziale Literackim Polskiego Radia w Warszawie. Przez kilka lat kierował Redakcją Słuchowisk PR, był też konsultantem literackim w zakresie dramaturgii radiowej.

Debiutował w 1955 r. Uprawia dramat i prozę. Otrzymał wiele nagród w konkursach literackich (m.in. za słuchowisko Nieznane światło na Festwialu "Dwa Teatry" w Sopocie w 2004 r.), dwukrotnie nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji za całokształt twórczości w dziedzinie słuchowisk (1971, 1983). Za tom Dzikie anioły otrzymał nagrodę im. C. K. Norwida (2007).

Ma w swoim dorobku jedenaście tomów opowiadań (m.in. Rysunki na piasku, Talizman i inne opowiadania, Lustra, Klawiatura, Kraina intymności, Spis rzeczy i inne opowiadania, Dzikie anioły), kilka powieści (m.in. Rzut podkową, Irytacje, Wiek świateł), utwory satyryczne - Jak zostać monarchistą, a właściwie królem, kilkanaście sztuk teatralnych i blisko 100 słuchowisk radiowych nadawanych w wielu radiofoniach europejskich (m.in. tom małych dramatów „Aria na tysiąc głosów”). Ma swoim dorobku także sztuki, słuchowiska i książki dla dzieci, m.in. Baśń o latającym dywanie (2006) i Każdy może zostać... odkrywcą (2009).

Jego utwory tłumaczone były na kilkanaście języków; jego słuchowiska były nadawne przez radiofonie niemieckie, włoskie, bułgarskie, chorwackie, czeskie, słowackie, słoweńskie, norweskie, angielskie, francuskie, rosyjskie, węgierskie. Pisarstwo Henryka Bardijewskiego cechuje pogodna ironia, poetycki humor i groteskowe przejaskrawienie opisywanej rzeczywistości.

/

 

 

 

 

 

 

Henryk Bardijewski: Szepty, podszepty. Słuchowiska, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2009
Format B5- 16,5 X 23,5 cm. Stron 320.

 

W serii Słuchowiska Polskiego Radia ukazały się:

Andrzej Mularczyk: Cicho, szeptem i na ucho

Jerzy Górzański: Życie do końca życia

Bogdan Loebl: Wesołych świąt

Piotr Müldner-Nieckowski: Piórko. Dramaty radiowe

 

Oprac. Janusz Adam Dziewiątkowski