Teatr Polskiego Radia

Obłoczni, czyli Sen Chopina

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2012 21:05
Zapraszamy na premierę słuchowiska Grzegorza Walczaka. Reżyseria Waldemara Modestowicza. Przed słuchowiskiem rozmowa Małgorzaty Kron z autorem.
Audio
  • Fragment słuchowiska "Obłoczni, czyli Sen Chopina"

 

Autor:
Grzegorz Walczak

Reżyser:
Waldemar Modestowicz

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Maria Pomianowska

Zespół muzyczny w składzie:
Maria Pomianowska, Ewa Ossowska, Gwidon Cybulski, Sebastian Wielądek

Obsada:
Olgierd Łukaszewicz (Chopin), Henryk Talar (Fontana), Andrzej Ferenc (Obcy)

Zamierzeniem twórców spektaklu jest ukazanie twórczości Chopina z odmiennej niż zwykle perspektywy. Rzecz oparta jest na faktach z życia Chopina i jego wieloletniego przyjaciela, Juliana Fontany, rówieśnika kompozytora, osobistego powiernika, kopisty, wydawcy i popularyzatora jego dzieł. Nowoodkryte listy Fontany rzucają inne światło na pełną sprzeczności przyjaźń między dwoma kompozytorami, z których tylko jeden był wielki.

Dialogi między przyjaciółmi odbywają się w zaświatach, w przestrzeni pozaczasowej, po śmierci obu twórców. Narastający między nimi konflikt, ukrywany za życia przez Fontanę, staje się pretekstem do zmagań muzycznych, którym przewodzi Maria Pomianowska, znakomicie znana słuchaczom Polskiego Radia multiinstrumentalistka. W polemice muzycznej mieszkają się dźwięki klasycznego fortepianu i egzotyczne instrumenty, które wykonują muzyczne parafrazy muzyki Chopina.