Teatr Polskiego Radia

Marcin Hycnar o radiowym "Hamlecie"

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 15:00
O początkach pracy na scenie, o swoich doświadczeniach aktorskich, swoich profesorach, a także o "Hamlecie" w teatrze radiowym opowiada Marcin Hycnar - aktor Teatru Narodowego.
Audio

A zaczęło się kiedy miał 12 lat i zagrał Małego Księcia w musicalu w Tarnowie. – "Zupełnie nie umiałem śpiewać, był to spory paradoks. Nie wymawiałem też "r”. Zajęło mi to trochę czasza su, spotkań z logopedą, nie obyło się bez interwencji chirurgicznej, ale wszystko skończyło się dobrze. Kiedy zdawałem do szkoły teatralnej nie było już żadnego problemu" – wspominał gość jedynkowych "Spotkań z mistrzem”.

Hycnar wystąpił w radiowej wersji "Hamleta”, w reżyserii Waldemar Modestowicz. Czym wyróżnia się ta adaptacja? – Ta historia jest cały czas o tym samym. Oczywiście realizujemy ją w coraz nowszych przekładach, co daje szansę zbliżenia się do współczesnego widza. Ale to, na czym nam zależało, to brzmienie współczesne, także w sposobie grania. Chodziło o to, żeby nie pozbawiać tego młodego człowieka pewnej emocjonalności i rozdygotania. Miał być pogubiony, jak młody chłopak z ulicy Marszałkowskiej, czy jakiejkolwiek innej ulicy – opowiadał aktor w Jedynce.

"Hamlet" Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix dla najlepszego utworu radiowego na XII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2012"

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której gościem był Marcin Hycnar.

Rozmawiała Anna Retmaniak