Teatr Polskiego Radia

Laureaci debiutów 2016

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 19:00
Teatr Polskiego Radia wręczył wyróżnienia za debiuty w Teatrze Polskiego Radia. W tym rogu nagrody w aż pięciu kategoriach zdobyło sześcioro twórców: Joanna Kulig, Sandra Szwarc, Łukasz Jemioła, Mariusz Malec, Marcin Partyka oraz Krzysztof Szczepaniak. Uroczysta gala odbyła się w poniedziałek 12 września w Studiu im. W. Szpilmana w siedzibie Polskiego Radia.
Gala wręczenia nagród
Gala wręczenia nagródFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W tym roku aktorską nagrodę Arete otrzymała Joanna Kulig, która w Teatrze Polskiego Radia debiutowała w 2014 roku w słuchowisku „Katarantka” Tomasza Mana. Wcieliła się ponadto w postać Tadzia w radiowej adaptacji opowiadania „Śmierć w Wenecji” oraz w słuchowisku muzycznym „Zwierzęca zajadłość” opartym na tekstach Stanisława Barańczaka. Obie produkcje wyreżyserował dla radia również Tomasz Man. W minionym sezonie zagrała także Emmę w słuchowisku „Woody Love” Katarzyny Michałkiewicz na podstawie autorskiego scenariusza Antoniego Wincha.

Taką samą statuetką dla debiutującego aktora nagrodzony został Krzysztof Szczepaniak – współpracujący z Teatrem Polskiego Radia od 2014 roku. Na koncie ma on role w słuchowiskach: „Czasami Pan przechodzi obok” Cezarego Harasimowicza w reżyserii radiowej Krzysztofa Czeczota, „Instytut Benjamenta” Roberta Walsera, „Hymny” Yunusa Emra w reż. Darka Błaszczyka, „Mąż i żona” Aleksandra Fredry w reż. Eweliny Pietrowiak, „Pielgrzymi” Marka Pruchniewskiego w adaptacji i reż. Jana Warenyci, a ostatnio wystąpił jako Syn w słuchowisku „Pieszo” według sztuki Sławomira Mrożka w adaptacji i reż. Macieja Wojtyszki.

Najlepszym reżyserem uznany został Mariusz Malec, który odebrał nagrodę Don Kichota. Swoją przygodę z Teatrem Polskiego Radia rozpoczął autorską adaptacją powieści Johna Steinbecka Myszy i ludzie. Ponadto dla sceny radiowej zrealizował klasykę polską i światową: „Kordian warszawski” (na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego), „Tam, gdzie rosną poziomki” Ingmara Bergmana, „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” Williama Szekspira oraz autorski dokument poświęcony tragicznym losom majora Zygmunta Szendzielarza pt. „Osiemnaście śmierci majora Łupaszki”. Ostatnią realizacją radiową Mariusza Malca jest adaptacja niedokończonej powieści historycznej Henryka Sienkiewicza pt. „Legiony”. Premiera słuchowiska planowana jest na 24 września br. w Programie 1 Polskiego Radia.

Z kolei statuetka Amadeusza za debiut kompozytorski – przyznawana od zeszłego roku – trafiła do Marcina Partyki, który był kierownikiem muzycznym wielu widowisk muzycznych oraz programów rozrywkowych w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej, w tym m.in. koncertów w ramach Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia, emitowanych w 2016 roku Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Również po raz drugi w trakcie gali nagród Teatru Polskiego Radia dla młodych twórców przyznany został Talanton za debiut dramatopisarki. W tym roku trafił ona do Sandry Szwarc – autorki sztuki „Von Bingen. Historia prawdziwa”, która była nominowana do finału prestiżowej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2015). Na podstawie sztuki powstało słuchowisko w reżyserii Waldemara Modestowicza i realizacji akustycznej Macieja Kubery (premiera radiowa odbyła się 11 października 2015 w Programie 1 PR). Słuchowisko zostało zakwalifikowane do tegorocznego konkursu radiowego Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2016” i zdobyło Grand Prix dla najlepszego słuchowiska. Reprezentowało także polską radiofonię w finale jubileuszowego XX Festiwalu Prix Marulić w Chorwacji, który odbył się w maju br.

Po raz pierwszy natomiast wręczona została nagroda Aojde za debiut muzyczny w Teatrze Polskiego Radia. Otrzymał ją Łukasz Jemioła – wokalista, gitarzysta, aranżer, autor muzyki i tekstów wykonywanych przez siebie piosenek. Ma on na koncie m.in. autorski album „Łukasz Jemioła Trio” (2015), na którym znalazły się autorskie kompozycje z gatunku poezji śpiewanej m. in. do słów Juliusza Słowackiego i ks. Jana Twardowskiego. A od stycznia 2016 r. jest stałym wykonawcą piosenek ramach Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia.

Laureatów wszystkich nagród poznaliśmy podczas koncertu galowego 12 września w Studiu im. W. Szpilmana w Polskim Radiu. Gospodarzami wieczoru byli: dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła oraz dyrektor – redaktor naczelny radiowej Jedynki Rafał Porzeziński. Poniedziałkową uroczystość ubarwiły występy śpiewających artystów związanych z Teatrem Polskiego Radia,  a gościem specjalnym będzie pianista i kompozytor Włodek Pawlik. Całość poprowadził Paweł Sztompke z Programu 1 Polskiego Radia.

Nagroda za debiut reżyserski Don Kichot to rzeźba wykonana w pracowni Artesanias Urregui S.L. w Madrycie, a statuetka Arete to „Maska kobiety” stworzona przez rzeźbiarza Luisa Miguela Guia. W tej samej hiszpańskiej pracowni powstały nagrody Amadeusza za debiut kompozytorski oraz Talantona dla debiutującego dramatopisarza i – przyznawana od tego roku – Aojde za talent muzyczny.

Wyróżnienia dla debiutujących na antenie radiowej Jedynki aktorów i reżyserów przyznawane są od 2010 roku przez Pierwszy Program i Teatr Polskiego Radia. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się reżyserzy: Janusz Głowacki (2010), Ingmar Villqist (2011), Agnieszka Lipiec-Wróblewska (2012), Adam Wojtyszko (2013), Andrzej Ferenc (2014) i Julia Mark (2015) oraz aktorzy: Olena Leonenko (2010), Natalia Sikora (2011), Anna Czartoryska (2012), Anna Rokita i Michał Kościuk (2013), Angelika Kurowska i Dariusz Wnuk (2014), oraz Marta Żmuda Trzebiatowska i Karol Dziuba (2015). W ubiegłym roku statuetkę Amadeusza za debiut kompozytorski odebrał Ignacy Zalewski, a dramatopisarskiego Talantona otrzymał Szymon Bogacz. Nagrody te funduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Retransmisja gali wręczenia nagród odbędzie się 17 września (sobota) o godz. 17.05 na antenie radiowej Jedynki.