Teatr Polskiego Radia

Proust

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 08:00
W najbliższy czwartek 17 listopada zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Piotra Skotnickiego pt. "Proust" w reżyserii autora.
Twórcy słuchowiska Proust
Twórcy słuchowiska "Proust"Foto: W. Kusiński

Kim był Marcel Proust? Twórcą wielotomowego arcydzieła „W poszukiwaniu straconego czasu”, które stało się przewrotem kopernikańskim w światowym powieściopisarstwie. Jakim jednak był człowiekiem? Czy neurotycznym egotykiem, starającym się za wszelką cenę dokończyć dzieło swego życia, wciągającym w fałszywe przyjaźnie, by czerpać wiedzę z najdrobniejszych przejawów życia? A może był kochającym świat geniuszem obdarzonym ponadprzeciętną wrażliwością, cierpiącym z powodu marnowania przez ludzkość swego twórczego potencjału? Może kierowała nim jedynie obsesja bezwarunkowego poszukiwania prawdy? Autor słuchowiska próbuje odpowiedzieć na te pytania poprzez studium wielkiego pisarza-filozofa w ostatnich dniach jego życia. Subiektywny portret tytułowego bohatera stworzony został zarówno na podstawie autobiograficznych impresji zawartych w siedmiotomowym dziele pisarza, jak i jego osobistych zapisków i notatek, a także wspomnień Celesty Albaret, opiekunki i pomocy domowej w ostatnich latach życia Prousta.

 

Piotr Skotnicki "Proust"

Reżyseria: Piotr Skotnicki

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Skotnicki 

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska, Mateusz Wyderka


Obsada:

Piotr Adamczyk (Marcel Proust), Katarzyna Dąbrowska (Celesta Albaret), Krzysztof Gosztyła (Robert de Montesquiou oraz baron de Charlus), Grażyna Barszczewska (Jeanne Pouquet oraz księżna), Angelika Kurowska (Albertyna), Krzysztof Wakuliński (Norpois oraz Jacques Bizet), Mateusz Rusin (Reynaldo Hahn oraz Bloch)

 

Na słuchowisko "Proust" zapraszamy w czwartek (17.11) tuż po godz. 21.00.