Teatr Polskiego Radia

Słuchowisko "Potop" z Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry " Sopot 2026

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2026 20:57
"Potop" w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich zdobyło nagrodę Grand Prix w konkursie na najlepsze słuchowisko radiowe minionego sezonu. Jury wyróżniło nie tylko  reżyserkę, ale także Marię Maj za główną rolę aktorską, Selcię Hałas za tekst, Pawła Szalińskiego za reżyserię dźwięku oraz zespół Konkubinat za muzykę. Nagrodę za reżyserię odebrał Jarosław Tumidajski za słuchowisko "O człowieku co wlazł do morza (i chyba nie wylezie)".
Magdalena Małecka-Wippich
Magdalena Małecka-WippichFoto: Magdalena Trzaska

Słuchowisko powstało na podstawie brawurowej powieści Salci Hałas, nominowanej do nagrody NIKE w 2020 roku. Miejscem końca świata, jest tu gdyński Pekin, dzielnica przeznaczona do rewitalizacji, która w opowieści staje się metaforą rozmaitych końców i braków, i pęknięć współczesności. Głównymi bohaterkami są kobiety: Halina, Babka Szwajcerowa i zmagająca się z depresją Zośka. Halina, popadająca w swoistą logoreę, jest wiodącym głosem całej opowieści. Z jednej strony, kobiety reprezentują w świecie to co magiczne i wymykające się słowom. Z drugiej zaś, ich wypowiedzi stanowią swoiste odbicie współczesnej rzeczywistości. W słuchowisku wystąpili: Maria Maj, Anna Seniuk, Agata Różycka, Krystyna Czubówna, Arkadiusz Brykalski i Magdalena Małecka-Wippich. A swoja premierę słuchowisko miało 7 czerwca 2025 roku na antenie Programu 1.

Słuchowisko "Potop" jest dostępne na stronie podcastowej polskieradio.pl

Magda Malecka-Wippich Magda Malecka-Wippich /fot. Piotr Podlewski

Konkurs słuchowisk edycja XXV

W tegorocznej, jubileuszowe edycji Festiwalu "Dwa Teatry" o tytuł tego najlepszego słuchowiska rywalizowało 16 produkcji zakwalifikowanych przez jury spośród 35 zgłoszeń.
W skład jury weszli: Zyta Rudzka, Olaf Lubaszenko, Łukasz Lewandowski, Witold Mrozek i Wojciech Blecharz.

laureaci Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2026 laureaci Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2026/fot. Piotr Podlewski

Najważniejsze nagrody

Nagrodę za reżyserię otrzymał Jarosław Tumidajski, za słuchowisko "O człowieku co wlazł do morza (i chyba nie wylezie)". To opowieść o dojrzewaniu młodej Żanety w trudnym czasie pandemii. Słuchowisko powstało na podstawie sztuki Krysi Bednarek, a wystąpili w nim: Ewa Konstancja Bułhak, Katarzyna Dąbrowska, Justyna Kowalska, Sara Lityńska, Ewa Porębska, Monika Węgiel, Tomasz Borkowski, Mirosław Haniszewski i Krzysztof Szczepaniak. Swoją premierę słuchowisko miało 13 grudnia 2025 na antenie Programu 1.


Słuchowisko "O człowieku co wlazł do morza (i chyba nie wylezie)" jest dostępne na stronie podcastowej polskieradio.pl

Jarosław Tumidajski Jarosław Tumidajski /fot. Piotr Podlewski

Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymał Krzysztof Bizio za słuchowisko "Na południe" w reżyserii Romulada Wicza-Pokojskiego. To słuchowisko zgłoszone przez Program III Polskiego Radia.
Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymali Andrzej Czarnecki, Małgorzata Szypura i Marcin Świetlicki za scenariusz do słuchowiska "Koziołek" z Programu 2 Polskiego Radia. Nagrodę za najlepszą muzykę do słuchowiska otrzymał MIUOSH za słuchowisko "Himalaje" z Polskiego Radia Katowice. A nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną Andrzej Brzoska za słuchowisko "O człowieku co wlazł do morza (i chyba nie wylezie)".

Jury wyróżniło statuetką Ewę Konstancję Bułhak za najlepszą rolę kobiecą w słuchowisku "O człowieku co wlazł do morza (i chyba nie wylezie)" i Mariusza Bonaszewskiego za najlepszą rolę męską w słuchowisku "Na południe". Nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą przyznano Annie Seniuk za rolę w słuchowisku "Potop", z za drugoplanową rolę męską Henrykowi Gołębiewskiemu za rolę w słuchowisku "Wilk. Już za późno na wszystko" Marka Hłaski w reżyserii Aleksandry Głogowskiej.

Ewa Konstancja Buhłak Ewa Konstancja Buhłak /Piotr Podlewski
Mariusz Bonaszewski Mariusz Bonaszewski /fot. Piotr Podlewski

Nagrody honorowe

Nagrodą Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności wyróżniono słuchowisko "Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić" Karoliny Norkiewicz, Mateusza Lewandowskiego i Michała Sufina w reżyserii Michała Sufina.
Honorową nagrodę dla producenta słuchowiska za trafność i atrakcyjność propozycji repertuarowej otrzymało Polskie Radio Katowice. Nagrodę Publiczności zdobyło słuchowisko "Himalaje" Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego w reżyserii Roberta Talarczyka

Wielkie nagrody Festiwalu

Na Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2026 przyznano także Wielkie Nagrody Festiwalu. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie za całokształt pracy i wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Nagroda przyznawana jest od 20026 roku. Teraz statuetki trafiły do rąk Danuty Stenki i Andrzeja Seweryna.

Danuta Stenka i Andrzej Seweryn Danuta Stenka i Andrzej Seweryn /fot. Piotr Podlewski


Największe święto radiowego i telewizyjnego teatru

Festiwal "Dwa Teatry" to największe święto radiowego i telewizyjnego teatru,. Organizowane jest raz w roku. Konkurs na najlepsze słuchowiska to najważniejsza część Festiwalu. Ale to także szereg innych wydarzeń. To odsłuchu konkursowych słuchowisk dla słuchaczy i premierowe słuchowiska prezentowane na żywo. W tym roku to aż 5 słuchowisk na żywo, w Teatrze Atelier. Program 1 przygotował: "Na przyszłość pamiętaj" słuchowisko Michała Sufina w reżyserii Tadeusza Kabicza, "Niebo nad lotnikiem" Darii Sobik w reżyserii Katarzyny Łęckiej i "Perfekcyjny Dwutakt" Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich. Program 3 Polskiego Radia przygotował słuchowisko "Nasze końce świata" Agaty Biziuk w reżyserii autorki, a Program 2 "Zwierciadło Myśliwskiego" słuchowisko w hołdzie Wiesławowi Myśliwskiemu, na motywach powieści "Ucho igielne" w reżyserii Dariusza Błaszczyka.

Teatr Atelier w Sopocie gdzie prezentowano słuchowiska na żywo Teatr Atelier w Sopocie gdzie prezentowano słuchowiska na żywo /Piotr Podlewski

"Festiwal "Dwa Teatry" to także spotkania i rozmowy z twórcami słuchowisk i aktorami. Co roku do Sopotu przyjeżdżają najważniejsi polscy aktorzy związani z teatrem. To także szereg audycji Polskiego Radia realizowanych z udziałem gości, a także słuchaczy prosto z Sopotu.




Tegoroczny Festiwal "Dwa Teatry" Sopot 2026 zorganizowano od 19 do 22 czerwca.




Festiwal "Dwa Teatry" Sopot 2026  
***
Teatr Polskiego Radia/mt