Teatr Polskiego Radia

"Ślub" Witolda Gombrowicza na antenie i na scenie. 26 maja na żywo w teatrze STUDIO i w Programie 3 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2025 13:47
To kolejna odsłona cyklu teatralnych słuchowisk na żywo. 26 maja o godzinie 19.00 na żywo w STUDIO teatrgaleria i na antenie Programu 3 Polskiego Radia "Ślub" Witolda Gombrowicza w adaptacji i reżyserii Tadeusza Kabicza. Tekst niepokojący, przewrotny i pełen językowej gry.
Ślub Witolda Gombrowicza na żywo w teatrze STUDIO i w Programie 3 Polskiego Radia
"Ślub" Witolda Gombrowicza na żywo w teatrze STUDIO i w Programie 3 Polskiego Radia Foto: materiały promocyjne

Po świetnie przyjętym słuchowisku "ONI" Witkacego, reżyser Polskiego Radia, Tadeusz Kabicz, po raz drugi sięga po formę, która wyostrza sens – pozwala, by słowo wybrzmiało czysto i bez teatralnych podpórek. Transmisja 26 maja na antenie radiowej Trójki o godz. 19:00.


W teatrze czasem najlepiej działa to, czego nie widać

Gdy zamiast scenografii mamy głos, zamiast światła rytm oddechu, zamiast gestu – szept. I właśnie taki teatr wydarzy się na Dużej Scenie im. Józefa Szajny w STUDIO teatrgaleria. Publiczność będzie mogła przyjrzeć się z bliska temu, jak powstaje słuchowisko - teatr w wersji radiowej, intymnej i wyjątkowo działającej na wyobraźnię.


To nie będzie tradycyjny spektakl

Na scenie mikrofony, zespół aktorski i stoły do realizacji dźwięku. A przed nimi publiczność. Wspólnie będziemy świadkami procesu, jak z tekstu rodzi się rejestrowane, i transmitowane na antenie radiowej Trójki, słuchowisko.

"Ślub" powstał tuż po wojnie. Główny bohater, Henryk, śni o powrocie do domu, który z każdą sceną coraz mniej przypomina rzeczywistość. Postaci zmieniają role, słowa przestają znaczyć to, co zwykle. To dramat o języku, który zamiast opisywać świat, zaczyna go tworzyć i burzyć. Gombrowicz lubił podważać to, co oczywiste – i właśnie to w jego pisaniu do dziś działa najbardziej. Ten dramat, który sam autor określił jako "kompozycję działań scenicznych" i "partyturę nasłuchu", zyskuje szczególną moc w wersji radiowej. Bez dekoracji i rekwizytów, bez ilustracyjnej gry ciałem zostaje tylko głos. Właśnie on, niosący sens i napięcie, tworzy światy. W słuchowisku nie chodzi o to, by zobaczyć, ale by pozwolić, by słowo wykonało swoją pracę.

W rolach głównych wystąpią: Dominika Biernat, Daniel Dobosz, Sławomir Orzechowski (gościnnie), Dominika Ostałowska, Paweł Smagała, Rob Wasiewicz i Ewelina Żak. Aktorzy nie będą grali postaci w klasycznym sensie – to ich głosy staną się głównym środkiem wyrazu.
Adaptacja i reżyseria: Tadeusz Kabicz.
Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska

Partnerem wydarzenia jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli - instytucja, która nie tylko strzeże literackiego dziedzictwa autora "Ślubu", ale też szuka nowych sposobów, by je ożywić i pokazać na nowo.

Całość wydarzenia potrwa około 50 minut, bez przerwy.

Witold Gonbrowicz
Witold Gonbrowicz fot. Grzeogrz Lipiński/PR

26 maja w przestrzeniach STUDIO teatrgaleria nadawane będą specjalne audycje Polskiego Radia poświęcone twórczości i życiu wybitnego artysty. W programie znajdą się rozmowy, wspomnienia oraz materiały tematyczne.

godz. 13.00-15.00 Michał Nogaś zaprasza na antenę Programu 3 na audycję "Tu Myśliwiecka 3/5/7" 

godz. 18.00-19.00 w Czwórce Katarzyna Dydo poprowadzi audycję "Stacja Kultura"

Z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli od godz. 18.00 do 19.00 Małgorzata Szymankiewicza zaprasza na audycję w Programie 2.

O wydarzeniu będzie można usłyszeć także na antenie radiowej Jedynki w audycji "Folder Ulubione".


26 maja 2025 (poniedziałek), godz. 18:45
STUDIO teatrgaleria, Duża Scena im. Józefa Szajny
bilety: 35 zł

Transmisja na antenie Programu 3 Polskiego Radia, godz. 19:00.



Czytaj także:


Teatr Polskiego Radia zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży. Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.


Słuchowiska Teatru Polskiego radia dostępne są na stronie podcastowej polskieradio.pl


***

Teatr Polskiego Radia/mt