Konkurs Szymanowskiego 2018

Konkurs Szymanowskiego. Komentatorzy zachwyceni Mają Horvat

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 09:00
- Ona wywindowała konkurs na zupełnie inny poziom, tam, gdzie już nie było porównywania, kto jest lepszy, kto gorszy, to było spotkanie na szczycie - mówił w Dwójce o występie słoweńskiej skrzypaczki Marcin Sieniawski, wiolonczelista z zespołu Karol Szymanowski Quartet.
Audio
  • Podsumowanie I etapu I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii skrzypiec (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Maja Horvat
Maja HorvatFoto: Tomasz Całka/materiały prasowe

Maja Horvat znalazła się wśród 12 osób zakwalifikowanych do drugiego etapu I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii skrzypiec.

Przewodniczący jury tych zawodów Bartłomiej Nizioł podkreślił, że w swojej ocenie zwraca uwagę przede wszystkim na osobowość. - Chcę widzieć artystę, a nie kopiowanie nagrań, czy prezentowanie szkoły swojego profesora. Szukam momentów, które mnie zachwycą, ciekawostek i gry uczciwej. Oczywiście liczy się też granie jak najbardziej perfekcyjne, wierne partyturze.

W audycji rozmawialiśmy z uczestnikami konkursu, ale też akompaniatorami i jurorami. Nie zabrakło fragmentów konkursowych prezentacji.

W Auli im. B. Szabelskiego w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w I etapie Konkursu wystąpiło 33 artystów. Do następnego etapu zakwalifikowały się następujące osoby:

Anna Egholm >>>

Maja Horvat >>>

Karolina Nowotczyńska >>>

Roksana Kwaśnikowska >>>

Sławomira Wilga >>>

Sulamita Ślubowska >>>

Maya Levy >>>

Emilia Jarocka >>> 

Justyna Grudzień >>>

Marta Gidaszewska >>>

Nikola Frankiewicz>>> 

Vasyl Zatsikha >>>

Młodych muzyków oceniało jury w następującym składzie: Alexander Trostiansky, Laurent Korcia, Eszter Haffner, Bartłomiej Nizioł, Andreas Vierziger, Szymon Krzeszowiec.

***

Konkurs im. Karola Szymanowskiego organizowany jest przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia przy wsparciu Polskiego Radia, Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Zakopanem.

Konkurs, który obejmuje 5 kategorii: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy oraz kompozycja, zaplanowany został w cyklu pięcioletnim, a jego pierwsza odsłona odbywa się w dniach 10-23 września 2018 r.

Przesłuchania konkursowe I i II etapu odbywać się będą równolegle w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Finał konkursu, w trakcie którego solistom towarzyszyć będzie orkiestra NOSPR, i uroczysta gala odbędą się w sali koncertowej NOSPR.

Zapraszamy do wysłuchania wykonań z I etapu Konkursu oraz krótkich rozmów z artystami >>> 

***

Tytuł audycji: Letni Festiwal Muzyczny

Prowadzili: Magdalena Łoś i Marcin Sieniawski

Data emisji: 13.09.2018

Godzina emisji: 22.00

bch/pg