JP IIPapież Pielgrzym
Section04

Jan Paweł II odbył 104 podróże apostolskie i odwiedził 129 krajów. Do Afryki poleciał 11 razy. Najczęściej odwiedzanym krajem była Polska, do której wracał aż 9 razy.

Wiele jego podróży zapisało się w historii jako pierwsze. Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który gościł m.in. w Anglii, Niemczech, na Ukrainie, Kubie, Dominikanie. Po raz pierwszy papież przemawiał w 1979 roku na sesji ONZ w Nowym Jorku, gdzie ogłosił wolność religijną pierwszym prawem człowieka.

W 1987 roku odbył najdłuższą podróż do Azji, przejechał 49 tys. km.

Mimo starań i zabiegów dyplomatycznych Jan Paweł II nie odwiedził Rosji.

W czasie wszystkich podróży witany był przez wiwatujące tłumy. Nawiązywał kontakt z wiernymi i pielgrzymami. Z dużym poczuciem humoru reagował na słowne zaczepki, śpiewy na jego cześć, wykrzykiwane pytania.

Wszędzie pochylał się na nad losem najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących. W Brazylii i Indiach odwiedził dzielnice nędzy i hospicja dla chorych na trąd. Apelował o pokój i pomoc dla głodujących w Afryce. Niejednokrotnie ubolewał nad przelewem krwi i modlił się o pokój. Przeprosił za niewolnictwo. W Stanach Zjednoczonych spotkał się z Indianami, gdzie mówił o ich prawach oraz odwiedził Indian w amazońskiej dżungli i przemówił w ich narzeczu.

W Indiach apelował o prawa najbiedniejszych - „Niech wreszcie dojdą do głosu ci, którzy nie mają głosu”. Domagał się godności, wolności. Ubolewał nad nienawiścią, prześladowaniami za wiarę, wszelkimi przejawami antysemityzmu.

Jedną z głównych zalet Jana Pawła II było przemawianie do każdego na jego ziemi jego językiem i szacunek dla każdej kultury. Przykładów jest wiele, np. w Ekwadorze w 1985 roku założył podarowany mu prezent – indiańskie ponczo, w Meksyku – sombrero.

Section05
Section012
Papież apeluje o pokój w Afryce
Jan Paweł II dawał światu świadectwo, że kraje "Czarnego lądu" mają, tak samo jak inne, prawo do życia, rozwoju i dobrobytu. Relacja Tadeusza Nowakowskiego. (RWE, 28.02.1982)
Ameryka czeka na papieża
- Wasza Świątobliwość, Ameryka wita Cię z miłością - mówiła Rosalynn Carter, żona prezydenta Jimmy'ego Cartera na lotnisku w Bostonie, witając papieża w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do USA. (RWE, 1.10.1979)
Naród, który respektuje wolność
- Na fundamentach wolności zbudowaliście naród, który respektuje godność osoby ludzkiej, który szanuje odpowiedzialność i rzetelną pracę, a prawo do wolności wyznania jest głęboko zakorzenione w waszej historii - mówił papież w Nowym Jorku. (RWE, 2.10.1979)
Jan Paweł II przemawia w ONZ
- Nigdy więcej wojny - fragmenty ponad godzinnego przemówienia Ojca św. wygłoszonego w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. (RWE, 2.10.1979)
Jan Paweł II w Stanach Zjednoczonych - wizyta w Filadelfii (cz.I)
- Każda rozumna istota ludzka jest wolna, kiedy decyduje sama o swoich poczynaniach, kiedy ma możność wyboru, wyboru zgodnego z przyrodzoną godnością. Wolność nigdy nie może tolerować gwałcenia praw innych - mówił Jan Paweł II w Filadelfii. (RWE, 3.10.1979)
Pozdrawiam wszystkich Polaków
Fragmenty sprawozdania dźwiękowego z mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego przy polskim kościele pod wezwaniem Pięciu Braci Męczenników w Chicago. (RWE, 4.10.1979)
Witaj w Białym Domu!
- Niech będzie Bóg pochwalony - powiedział po polsku prezydent USA Jimmy Carter, witając papieża przed wejściem do Białego Domu w Waszyngtonie. (RWE, 6.10.1979)
Pierwsze irlandzkie kroki Jana Pawła II
Po wyjściu z samolotu Ojciec Święty zaskoczył witającą go delegację. Przed powitaniem z przedstawicielami Irlandii ukląkł i ucałował ziemię. Ten gest nie tylko wzbudził podziw, ale także zaskoczył świadków tego wydarzenia. (RWE, 29.09.1979)
Usłyszałem głos Irlandczyków
- Jak święty Patryk usłyszałem głos wołających mnie Irlandczyków. I przybyłem do Was, do Was wszystkich w Irlandii - takie słowa Ojciec Święty skierował do wiernych zebranych w stolicy Irlandii. (RWE, 30.09.1979)
Pierwsza pielgrzymka do Afryki
Umocnienie w wierze lokalnych wspólnot katolickich oraz uczczenie obchodów stulecia ewangelizacji Zairu i Ghany - to były główne cele apostolskiej podróży Jana Pawła II. (RWE, 2.05.1980)
Papież jest naszym przyjacielem
- Papieża Jana Pawła II w Kinszasie powitało milion ludzi. Takich tłumów jeszcze nie widziałem - relacja Tadeusza Nowakowskiego z pierwszej pielgrzymki. (RWE, 2.05.1980)
Pielgrzym Pokoju - Jan Paweł II we Francji
Relacje dźwiękowe z najważniejszych wydarzeń pielgrzymki Jana Pawła II do Francji. 6. podróż apostolska papieża miała miejsce na przełomie maja i czerwca 1980 roku. (RWE, 8.06.1980)
Jan Paweł II we Francji
Papież dwiedził Paryż, Lisieux i Deauville. Relacja ze spotkań z wiernymi w katedrze Notre-Dame, msza św. dla robotników i imigrantów w bazylice Saint-Denis, spotkanie z młodzieżą na stadionie Parc des Princes, wizyta w UNESCO. (RWE, 15.06.1980)
Apostolska pielgrzymka Jana Pawła II do Brazylii
W ciągu 12 dni papież przemierzył 30 tys. kilometrów. Spotkał się z młodzieżą i z robotnikami w Sao Paolo oraz odwiedził dorzecze Amazonki, gdzie przemówił do Indian. (RWE, 30.06.1980)
"Brońcie praw Indian"
- Brońcie Indian i udzielajcie im pomocy, ulżyjcie ich ciężkiej doli […]. Niech prawa ich do zamieszkiwania tych terenów w pokoju i bezpieczeństwie, będą przez wszystkich uznane i respektowane - mówił papież w Manaus, mieście położonym w samym sercu brazylijskiej dżungli. (RWE, 2.07.1980)
Jana Pawła II - pielgrzymka do RFN
Relacje z odwiedzin grobu św. Alberta Wielkiego w Kolonii, uroczystej mszy św. w Fuldzie i pobytu Ojca Świętego w Monachium. (RWE, 15.11.1980)
Tłumy przyjmowały Jana Pawła II
12 dni, 5 państw, 16 miast, 14 mszy, 16 beatyfikowanych - tak w skrócie przedstawia się pielgrzymka Ojca Świętego do Azji w 1981 roku. Z mikrofonem towarzyszył jej Tadeusz Nowakowski. (RWE, luty 1981)
"Podnieśmy nasz wzrok ku Chrystusowi"
Relacja Tadeusza Nowakowskiego z pobytu Jana Pawła II na amerykańskiej wyspie Guam. Fragmenty papieskiej homilii. Wrażenia z przybycia Ojca św. do Tokio. (RWE, 23.02.1981)
Historyczna pielgrzymka do Anglii
Pierwsza w historii wizyta głowy Kościoła Katolickiego w Anglii. Nigdy przedtem biskup Rzymu nie był przyjmowany w stolicy imperium brytyjskiego. Relacja Andrzeja Krzeczunowicza. (RWE, 29.05.1982)
Jan Paweł II w Lourdes
- Lourdes ukazuje pielgrzymowi człowieka cierpiącego, uprzytamnia wszystkie bolączki świata, nie tylko fizyczne, ale przede wszystkim moralne, które w wielu wypadkach dotkliwiej ranią ludzkość od tych fizycznych - mówił Jan Paweł II w jednym z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego. (RWE, 22.08.1983)
Jan Paweł II w Indiach
- Przybywam do Indii pozostając w służbie jedności i pokoju. Pragnę tu słuchać synów i córek tego szlachetnego narodu i uczyć się od nich - mówił Jan Paweł II. (RWE, luty 1986)
Jan Paweł II w Kalkucie
- Kalkuta, ta straszna Kalkuta, o której premier Ghandi powiedział, że to najsmutniejsze miasto na świecie - rozpoczyna swoją relację z pielgrzymki Jana Pawła II do Indii Tadeusz Nowakowski. (RWE, 1.02.1986)
Z pokojem Chrystusowym po Kolumbii
Relacja Tadeusza Nowakowskiego z kolejnych dni wizyty Jana Pawła II w Kolumbii w czasie 30. podróży apostolskiej w dniach 1-8 lipca 1986 roku. (RWE, 1986)
Pracujcie na rzecz sprawiedliwości
- Jeśli pragniecie pokoju, pracujcie na rzecz sprawiedliwości - mówił papież do młodzieży zgromadzonej w Sydney. Relacja z podróży do Bangladeszu, Singapuru, Wyspy Fidżi, Nowej Zelandii, Australii i Seszeli. (RWE, 18.11.1986)
Papież apeluje o pokój
- Pokój jest możliwy tylko tam, gdzie istnieje sprawiedliwy porządek gwarantujący prawa każdego człowieka - mówił papież w czasie pielgrzymki do Azji, Australii i Oceanii. (RWE, 1986)
Spotkanie na stadionie w Melbourne
"Pamięć gwarantuje wspólnotę i jedność, zabezpiecza przed wtapianiem się w nicość, dlatego na pamięci budujcie Wasze życie" - słyszymy w przemówieniu Jana Pawła II wygłoszonym podczas spotkania z Polonią australijską. (RWE, 1986)
W drodze do Zimbabwe
Na pokładzie samolotu Jan Paweł II odbył konferencję prasową. O co pytano Ojca Świętego? - relacja Marka Lehnerta. (RWE, 12.09.1988)
Jan Paweł II w Grecji
"Dwa miesiące temu wizyta ta była nie do pomyślenia. Półtora miesiąca temu nie była możliwa. To osobisty sukces papieża." 4 maja 2001 roku Ojciec Święty przebywał w Atenach w ramach 93. zagranicznej pielgrzymki, tym razem śladami Świętego Pawła. (PR, 2001)
Człowiekowi potrzebne jest miłosierdzie Boże
- Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi, jak miłosierdzie Boże — owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga - Jan Pawła II, Łagiewniki. (PR, 7.06.1997)
Jan Paweł II w Canale d'Agordo
- Postanowiłem przyjechać do was, skąd pochodził, gdzie się wychował i wykształcił Jan Paweł I - mówił Jan Paweł II do mieszkańców Canale d'Agordot. (RWE, 26.08.1979)
Section025