JP IIPapież Dyplomata
Section04

Papież postrzegał siebie jako posłańca pokoju i praw człowieka w imieniu Ewangelii. To zadanie realizował poprzez podróże i apele. Odwiedzał państwa dotknięte klęską wojny – widział zrujnowane oblężeniem Sarajewo, jako pierwszy nazwał zbrodnię w Rwandzie ludobójstwem, próbował interweniować w sprawie konfliktów w Czeczenii i Angoli. Odwiedzając południowoamerykańskie kraje rządzone przez reżimy marksistowskie – Kubę i Nikaraguę – Papież apelował o poszanowanie praw człowieka. Apele Ojca Świętego nie zawsze przynosiły skutek.

Papieżowi nie udało się odwiedzić Rosji i Chin. Na nic zdały się apele o pokój w Libanie i w Zatoce Perskiej. Papież, który przeżył grozę II wojny światowej, popierał integrację europejską, którą uważał za gwarant pokoju na Starym Kontynencie. Jednocześnie ubolewał nad tym, że Europa odcina się od swoich chrześcijańskich korzeni.

Nawiązał i prowadził dialog ekumeniczny z przedstawicielami największych religii. Spotykał się z głowami państw z całego świata. Bardzo często były to wydarzenia, bez precedensu w historii papiestwa.

Dla Polaków szczególny wymiar miało zaangażowanie papieża w los Ojczyzny. Szczególne znaczenie miały pielgrzymki do Polski. Już przed pierwszą wizytą Jana Pawła II w kraju w 1979 roku, Leonid Breżniew ostrzegał Edwarda Gierka, że wizyta Jana Pawła II będzie miała „zgubne konsekwencje”. Blok wschodni upadł przez przegraną rywalizację ekonomiczną, ale to, że system komunistyczny skruszał najpierw w Polsce, był zasługą ruchu „Solidarności”, któremu nadzieję dał Jan Paweł II w słowach „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.

kard. Stanisław Dziwisz: Jan Paweł II zawsze stał po stronie człowieka
Osobisty sekretarz papieża, zwany w Watykanie i we Włoszech Don Stanislao, towarzyszył Janowi Pawłowi II we wszystkich 104 zagranicznych pielgrzymkach. Był przy jego boku w czasie zamachu i w chwili śmierci. Jest wykonawcą testamentu Jana Pawła II oraz najgorętszym zwolennikiem beatyfikacji. W 2005 roku Benedykt XVI mianował go metropolitą krakowskim. Nagranie z roku 2011.
prof. Antoni Dudek: Pontyfikat Jana Pawła II miał przełomowe znaczenie dla destrukcji systemu komunistycznego
Profesor, politolog, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytety Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nagranie z 2011 roku.
Marek Lasota: Te teczki to bezcenne źródło wiedzy o tym, jak postrzegany był Karol Wojtyła przez organa bezpieczeństwa
Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie w latach 2007-2016. Nagranie z 2011 roku.
Section05
Papież za żelazną kurtyną
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła do Ojczyzny była przede wszystkim ważna duchowo. Ale było to także wydarzenie mające ogromne znaczenie polityczne. (RWE, 15.06.1979)
Pogromca komunizmu
Rozmowa z Leszkiem Kołakowskim na temat roli Ojca św. w obaleniu komunizmu, wpływu pontyfikatu Jana Pawła II na zmiany społeczno-polityczne zachodzące w świecie. (RWE, 1988)
Jan Paweł II w Białym Domu
Najważniejsze punkty pierwszej historycznej wizyty papieża w Białym Domu, m.in. przemówienie Jana Pawła II i prezydenta USA Jimmy'ego Cartera. (RWE, 1979)
Jan Paweł II w ONZ
Pierwszy raz w historii głowa Kościoła katolickiego przemawia przed zgromadzeniem ONZ w Nowym Jorku. (RWE, 2.10.1979)
Pierwsza Wigilia w stanie wojennym
Fragment wypowiedzi Jana Pawła II podczas audiencji w Wigilię Bożego Narodzenia po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce oraz słowa skierowane do Polaków zgromadzonych na Placu Św. Piotra w czasie błogosławieństwa Urbi et Orbi. (RWE, grudzień 1981)
Lotnicy polscy u papieża Jana Pawła II
Audiencja w Watykanie z okazji pielgrzymki Stowarzyszenia Lotników Polskich na obczyźnie u Ojca Św. Jana Pawła II. Przemówienia: ks. kardynała Władysława Rubina, gen. pilota Aleksandra Gabszewicza, prezesa Stowarzyszenia Lotników Polskich. (RWE, 16.10.1980)
Jan Paweł II przemawia w ONZ
- Nigdy więcej wojny - fragmenty ponad godzinnego przemówienia Ojca św. wygłoszonego w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. (RWE, 2.10.1979)
Jan Paweł II a Polska w roku 1990
"Polska przyszłości to kraj sprawiedliwości, prawdziwej wolności, gdzie wszyscy obywatele jednoczą się wokół wspólnego dobra" - pisał Jan Paweł II w 1990 roku. (RWE, 1990)
Odwołana pielgrzymka do Sarajewa
Przypomnienie wydarzeń, które zmusiły papieża Jana Pawła II do odwołania zaplanowanej pielgrzymki do oblężonego Sarajewa. (PR, 18.08.1994)
Modlitwa w Castel Gandolfo
Tekst modlitwy Jana Pawła II wygłoszona podczas porannej mszy św. w letniej rezydencji Castel Gandolfo, w której Ojciec Święty łączył się myślami z obradującymi na Jasnej Górze w Częstochowie biskupami ordynariuszami. (RWE, 1988)
Jan Paweł II w synagodze
Pierwsza wizyta biskupa Rzymu w synagodze była wydarzeniem bez precedensu. O znaczeniu spotkania, w czasie którego padły słowa "starsi bracia w wierze" z dr Józefem Lichtenem, członkiem międzynarodowego komitetu współpracy katolicko-żydowskiej, rozmawiał Jan Dobrzecki. (RWE, 30.10.1986)
Potrzeba dialogu
Na jedną ze specjalnych audiencji Jan Paweł II zaprosił przedstawicieli Polonii i Żydów amerykańskich. Komentarze uczestników tego wyjątkowego spotkania. (RWE, brak daty)
Podbój Ameryki
Tadeusza Nowakowskiego czyta fragmenty swojej książki o Janie Pawle II. (RWE, 1979)
Papież oczami dyplomaty
Książkę "Jan Paweł II Papież w samym sercu historii" Jeana-Bernarda Raimonda recenzują ks. abp Henryk Muszyński i ks. prof. Michał Czajkowski , wg dokumentów IPN w latach 1960-1984 tajny współpracownik SB. (PR, 2000)
Section08
Section012
Papież Jan Paweł II
i prezydent USA Ronald Reagan

Miami/USA, 10.09.1987