Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

O życiu, powołaniu, wierze i Kościele

„O życiu, powołaniu, wierze i Kościele” to wywiad-rzeka jaki ks. Leszek Gęsiak przeprowadził z abp. Stanisławem Gądeckim. Były metropolita poznański i wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (2014 – 2024) opowiada o swoim dzieciństwie, kapłaństwie, o miłości do Biblii i o sprawowaniu biskupiej władzy. Gość audycji: ks. Leszek Gęsiak
play_arrow

czytaj więcej

Osoba w centrum – bioetyka po włosku

Zapłodnienie in vitro, badania na komórkach macierzystych, modyfikacje genetyczne czy wreszcie granice eksperymentów medycznych to tylko nieliczne z wielu problemów, z jakimi konfrontuje nas współczesna się nauka i jej zastosowania.  A wszystkie one zmuszają nas do głębokiego namysłu natury etycznej. Praca <Osoba w centrum. Specyfika debaty bioetycznej we Włoszech> odsłania kulisy jednej z najbardziej złożonych dyskusji filozoficznych naszych czasów.
play_arrow

czytaj więcej

Papież na niespokojne czasy

Nazwano go najbardziej nieamerykańskim Amerykaninem. Urodzony w rodzinie o korzeniach hiszpańsko-francusko-włoskich jest obywatelem USA, a zarazem misjonarzem z obywatelstwem peruwiańskim. Większość dorosłego życia spędził poza krajem urodzenia. Był  generałem augustianów i szefem dykasterii ds. Biskupów. Kim Jest Leon XIV?
play_arrow

czytaj więcej

XIII Maraton Apologetyczny 

W tym roku przypada 60 rocznica zakończenia prac Soboru Watykańskiego II. Z tej okazji w centrum zainteresowania uczestników XIII Maratonu Apologetycznego znalazły się dokumenty soborowe i ich wpływ na zmianę myślenia w Kościele i o Kościele.
play_arrow

czytaj więcej

Myśl w Centrum

Centrum Myśli Jana Pawła II od roku wydaje magazyn „Myśl w Centrum”. Dostępny w formie elektronicznej kwartalnik ma charakter społeczno-kulturalny. Tematem najnowszego numeru jest „Pamięć – od przeszłości do nadziei”. W nawiązaniu do książki Pamięć i tożsamość oraz w kontekście 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II autorzy kwartalnika sięgają do idei papieskich i chrześcijańskich, aby zapytać o naszą polską tożsamość oraz o pamięć jako zwornik między przeszłością a przyszłością.
play_arrow

czytaj więcej

C.S. Lewis. Genialny ekscentryk, prorok mimo woli

O biografii  <C.S. Lewis. Genialny ekscentryk, prorok mimo woli>  Alistera McGratha – rozmowa z prof. Piotrem Bylicą
play_arrow

czytaj więcej

Legendarny Jezus?

Od ponad 200 lat rozmaici badacze w różnym stopniu podają w wątpliwość historyczną wartość Ewangelii  - od negacji historyczności samego Jezusa po kwestionowanie wiarygodności ukazanego portretu. Gromadzone zastrzeżenia i zarzuty wielu skłaniają do uznania, że tekstom Ewangelii bliżej do pouczających  mitów i legend niż do historycznej prawdy. Czy współczesny człowiek na przekór tym krytykom może im sensownie zaufać?
play_arrow

czytaj więcej

Jak odbudowywać Kościół?

Dzięki pontyfikatowi Franciszka Kościół jest już inny. Papież uruchomił procesy pozytywnych przemian, nie mając wcale ambicji, że je dokończy. Ich kontynuacja to wypełnienie duchowego testamentu Franciszka.
play_arrow

czytaj więcej

Władza w Kościele

Sukces każdej instytucji zależy w ogromnej mierze od tego, w jaki sposób jest zarządzana. Należy więc uznać, że dla Kościoła, który przeżywa obecnie wewnętrzne i zewnętrzne trudności, czymś zasadniczym powinna stać się refleksja na temat sposobu sprawowania w nim władzy. Był to ważny temat pontyfikatu Franciszka i takim pozostanie dla jego następcy.
play_arrow

czytaj więcej

Maryja w sztuce

Od wieków postać Maryi porusza serca ludzi wierzących i skłania do refleksji teologów. Inspiruje również artystów, którzy próbują ukazywać jej postać rekonstruując w  wyobraźni to, o czym ewangelie mówią lakonicznie albo nie mówią wcale. 
play_arrow

czytaj więcej

Autobiografia Franciszka

"Nadzieja" to pierwsza w historii autobiografia opublikowana przez papieża. Praca nad nią trwała przez sześć lat i pierwotnie, w zamierzeniu Franciszka, miała się ukazać drukiem dopiero jego śmierci. Franciszek ukazuje włoskie korzenie swojej rodziny, jej migrację za chlebem i opowiada o swoich pasjach, troskach, powołaniu i długim kapłańskim życiu.
play_arrow

czytaj więcej

Św. Tomasz z Akwinu 

Choć jest jednym z największych myślicieli chrześcijaństwa, to jego postać   pozostaje niefachowcom mało znana. I właśnie niefachowcom, tym, którzy pozostają gdzieś na uboczu intelektualnego życia Kościoła  zadedykował Gilbert K. Chesterton jego biografię.
play_arrow

czytaj więcej

Section21