Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej

Nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ukazała się książka „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej”. Publikacja, pod redakcją ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW, przybliży – w dniu beatyfikacji - osobę Prymasa Tysiąclecia z wielu perspektyw: historycznej, teologicznej, socjologicznej, pedagogicznej oraz medioznawczej.
play_arrow

czytaj więcej

Jezus Niechrystus

Zerwanie z Kościołem, a nawet utrata wiary nie musi przekreślać osobistego stosunku do osoby Jezusa z Nazaretu, który nadal może pozostawać kimś egzystencjalnie ważnym w życiu człowieka. O książce Piotra Augustyniaka „Jezus Niechrystus” mówi w audycji teolog dr Sebastian Duda.
play_arrow

czytaj więcej

Kaplica Sykstyńska

Kaplicę Sykstyńską odwiedza codziennie ponad 20 tys. osób z całego świata. To perła kultury renesansowej, której twórcy przedstawili w niej opowieść o dziejach i przeznaczeniu człowieka stworzonego przez Boga. Ich artystyczne przedstawienia oraz kryjącą się za nimi teologiczną myśl przybliża album Antonio Paulucciego "Kaplica Sykstyńska". Gościem audycji  jest ks. dr Jan Nowak - red. naczelny wydawnictwa Jedność.
play_arrow

czytaj więcej

Kard. Stefan Wyszyński na monetach i medalach świata

Osiemdziesiąt trzy monety i medale z wizerunkiem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz inne pamiątki związane z osobą Prymasa Tysiąclecia można zobaczyć w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. „Kard. Stefan Wyszyński na monetach i medalach świata” – to tytuł wystawy, która została otwarta 9 sierpnia w jedynym tego typu muzeum na świecie. Wystawa wpisuje się w jubileusz 10-lecia istnienia muzeum i jest zorganizowana z racji zbliżającej się beatyfikacji kard. Wyszyńskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Widok stąd. Dlaczego działamy tak, a nie inaczej?

Czy zastanawiamy się czasami dlaczego w swoim życiu podejmujemy takie, a nie inne decyzje? Gdzie jest ich źródło i jak ważne są korzenie? „W każdym wyborze jest coś niewybranego, a w każdej miłości coś niekochanego. Nie ma co sobie wmawiać, że trafny wybór to taki, w którym nie ma buntu, bólu, cierpienia i zmagania." Autorka tych słów od wielu lat stawia mocne, etyczne pytania. Siostra prof. Barbara Chyrowicz wydała książkę "Widok stąd. Dlaczego działamy tak, a nie inaczej?” Czym jest tytułowy widok stąd i do jakiej odwołuje nas rzeczywistości? 
play_arrow

czytaj więcej

To my wychowamy Kościół

"To my wychowamy Kościół" to tytuł zbioru wywiadów ukazujących, w jaki sposób współczesne kobiety patrzą na Kościół i przeżywają w nim swoją wiarę. Gościem audycji jest autorka książki Magdalena Kędzierska-Zaporowska
play_arrow

czytaj więcej

Jaka jest duchowość postkatolików?

Jak przybliżać współczesnemu człowiekowi tradycyjne prawdy wiary? Czego nie znajdują w Kościele ci, którzy z niego odchodzą? Jaka jest duchowość postkatolików? Na te i tym podobne pytania starają się odpowiedzieć autorzy letniego numeru "Więzi".  Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski - red. naczelny kwartalnika
play_arrow

czytaj więcej

Gdy rozerwą się więzy czasu

Ks. prof. Michał Heller – filozof, kosmolog. Współtwórca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ w Krakowie. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Z okazji 85 rocznicy urodzin jubilata ukazała się książka, będąca zbiorem jego kazań, które wygłasza w jednym z kościołów w rodzinnymi Tarnowie - „Gdy rozerwą się więzy czasu... Kazania krótkie”.
play_arrow

czytaj więcej

Jan Paweł II i Kościół katolicki w Związku Radzieckim

Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbyła się prezentacja książki: „Jan Paweł II i Kościół katolicki w Związku Radzieckim oraz w krajach powstałych po jego rozpadzie”. Książka opisuje odrodzenie Kościoła katolickiego w 15 republikach tworzących dawny Związek Radziecki oraz w Federacji Rosyjskiej. Na tych terytoriach wraz z nastaniem komunizmu Kościół katolicki w swoich trzech rytach: łacińskim, greckokatolickim i ormiańskim został skazany na zniszczenie. Odrodził się z „popiołów” w latach 90. m.in. dzięki wielkiemu zaangażowaniu św. Jana Pawła II.
play_arrow

czytaj więcej

Modele misyjne i areopagi współczesnego zaangażowania misyjnego

Zmieniające się czasy wymagają nowego podejścia do działalności misyjnej Kościoła. O zmianach, jakie w tym obszarze dokonały się w refleksji teologicznej oraz o ewolucji metod i modelu pracy misyjnej rozmawiali uczestnicy sesji naukowej <Modele misyjne i areopagi współczesnego zaangażowania misyjnego>. Gościem audycji jest uczestnik spotkania ks. prof. Tomasz Szyszka.
play_arrow

czytaj więcej

"Nasi Bracia chrześcijanie wschodu"- książka ks. prof. Marka Starowieyskiego

„Tak bardzo chciałbym, żeby Czytelnicy potraktowali tę książkę nie tylko jako zbiór wiadomości meblujący umysł, ale także, aby losy naszych braci chrześcijan Wschodu otworzyły ich serca na pamięć i modlitwę za nich, a także… na ich kieszenie, by mogli żyć normalnie jak my, ich bogaci (tak bogaci!!) młodsi w wierze bracia zachodni, często wręcz nieświadomi tego, co im zawdzięczamy." Autor tych słów wprowadzi nas w świat niezwykle bogaty kulturowo i religijnie ... historia opowiedziana z pasją nie tylko wybitnego naukowca, ale przede wszystkim wrażliwego człowieka.
play_arrow

czytaj więcej

Nauczyciele i świadkowie miłości Boga, Bliźniego i Ojczyzny

Edukacyjna sesja wykładowa "Kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka - Nauczyciele i świadkowie miłości Boga, Bliźniego i Ojczyzny", która objęta jest patronatem Polskiego Radia.
play_arrow

czytaj więcej

Section21