Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Pedro Arrupe SJ. Portret człowieka wolnego

Decyzje 29 generała Towarzystwa Jezusowego wzbudzały skrajnie odmienne reakcje. Jedni byli nim zachwyceni inni bezwzględnie go krytykował. Uważany był za proroka soborowej odnowy albo, przeciwnie, za szkodnika ciągnącego zakon w przepaść. O kontrowersyjnym zakonniku mówi w audycji o. Wojciech Żmudziński autor książki "Pedro Arrupe SJ. Portret człowieka wolnego".
play_arrow

czytaj więcej

Apostołowie Afryki

Urodzili się w 1911 roku. Jako już dojrzali i ukształtowani ludzie, w odstępie zaledwie kilku lat, wyjechali na misje do Afryki. Kard. Adam Kozłowiecki i dr Wanda Błeńska zapisali jedne z najpiękniejszych kart w dziejach polskiej działalności misyjnej. Gośćmi audycji są Michał Białkowski i Monika Dejneko-Białkowska redaktorzy pracy "Apostołowie Afryki".
play_arrow

czytaj więcej

Uwierzyć w niemożliwe. O witrażach Teresy Marii Reklewskiej

W ciągu kilkudziesięciu lat stworzyła kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych szklanych konstrukcji, które stały się częścią różnych budowli sakralnych (i nie tylko) w wielu miejscach Polski i świata. O życiu i twórczości najwybitniejszej polskiej witrażystki opowiada książka Moniki Braun zatytułowana "Uwierzyć w niemożliwe. O witrażach Teresy Marii Reklewskiej". Gościem audycji jest red. Ewa Kiedio z wydawnictwa Więź.
play_arrow

czytaj więcej

Kto wygra walkę o rząd ukraińskich dusz?

Czym różni się chrześcijaństwo kijowskie od moskiewskiego? Kto wygra walkę o rząd ukraińskich dusz? Czy grekokatolicy, rozczarowani postawą Watykanu wobec wojny, wytrwają w jedności z papieżem? Jaka będzie przyszłość rosyjskiego prawosławia? Na te i tym podobne pytania starają się odpowiedzieć autorze specjalnego numeru kwartalnika Więź, który w całości został poświęcony Ukrainie. Gościem audycji jest dr Sebastian Duda.
play_arrow

czytaj więcej

"Powołany"

"Powołany" to fabularyzowany dokument, który opowiada o nietypowej wizycie kolędowej. Podczas spotkania, z wyraźnie zdystansowaną a nawet niechętnie nastawioną do chrześcijaństwa rodziną, ksiądz opowiada o tym, jak rodząca się wiara może przemieniać życie człowieka. Film objęty jest honorowym patronatem KEP. Gościem audycji jest o. dr Marek Kotyński - teolog duchowości
play_arrow

czytaj więcej

Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła

"Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła" - to tytuł monumentalnej pracy abp Grzegorza Rysia. Łódzki metropolita jest uznanym historykiem kościoła, który nie boi się zadawać trudnych pytań dotyczących wiary i Kościoła. Rozmowa z redaktorem książki Maciejem Mullerem.
play_arrow

czytaj więcej

X Światowe Spotkanie Rodzin

W dniach 22-26 czerwca odbywa się w Rzymie X Światowe Spotkanie Rodzin, które jest okazją do poznania kulturowej różnorodności rodzin chrześcijańskich. Gościem audycji jest ks. prof. Jarosław Różański współorganizator międzynarodowej sesji misjologicznej „Rodzina w Afryce. Wczoraj i dziś”.
play_arrow

czytaj więcej

Ortodoksja i herezje

Czy Biblia jest wiarygodnym źródłem historycznym? Kiedy kończy się ortodoksja a zaczyna herezja? Kto o tym decyduje? Cym różni się kościół od sekty? Te i podobne pytania mogą dotyczyć fenomenu chrześcijaństwa. Pojawiały się one już bardzo wcześnie - mówi autor książki „"Ortodoksja i herezje. Historia szukania prawdy w pierwszych wiekach Kościoła” ks. prof. Henryk Pietras. Jest on profesorem patrologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i w Akademii Katolickiej w Warszawie – Collegium Bobolanum. Opublikował wiele książek, m.in. Początki teologii Kościoła oraz Eschatologię Kościoła pierwszych czterech wieków.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół wcielony w historii

Societas perfecta, Mistyczne Ciało Chrystusa, Lud Boży - to różne paradygmaty, w których eklezjologia stara się wyrażać rzeczywistość Kościoła. W audycji zatrzymamy się przy książce "Kościół wcielony w historii" autorstwa portugalskiego teologa Miguela de Salisa, który przygląda się, w jaki sposób na przestrzeni ostatnich dwóch wieków zmieniało się samo-rozumienie Kościoła.​ Gościem audycji jest ks. prof. Marek Jagodziński.
play_arrow

czytaj więcej

„Pewność wiary”

„Pewność wiary” - to wznowienie po ponad stu latach Przyświadczeń Wiary, wyboru pism Johna Henry’ego Newmana w przekładzie i z przedmową Stanisława Brzozowskiego, pod redakcją Leopolda Staffa. Kategoria przyświadczenia jest specyficznym pojęciem w teorii Newmana. Oznacza ono absolutną, bezwarunkową akceptację jakiegoś twierdzenia, a więc przede wszystkim akceptację prawd wiary.
play_arrow

czytaj więcej

Przyszłość misji

Z okazji 400-lecia utworzenia Kongregacji Rozkrzewiania Wiary (dziś: Kongregacja Ewangelizacji Narodów) Katedra Misjologii UKSW zorganizowała specjalną sesję naukową poświęconą wkładowi kongregacji w rozumienie i rozwój misji. Wiele uwagi poświęcono także roli kongregacji w kontekście współczesnych dyskusji na temat charakteru misji. Gościem audycji jest o. prof. Tomasz Szyszka - współorganizator spotkania.
play_arrow

czytaj więcej

Rzym moje miasto

Rzym to kolebka cywilizacji, w której wyrośliśmy. To także miasto, gdzie od samego początku bije serce chrześcijaństwa. O pogańskim i chrześcijańskim dziedzictwie Wiecznego Miasta mówi w audycji ks. prof. Witold Kawecki autor książki <Rzym moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik>.
play_arrow

czytaj więcej

Section21