X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Strażnik początku i końca życia

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 11:00
Już wkrótce, 5 czerwca wielkie święto dla polskiego Kościoła, jedyny w tym roku Polak, zostanie ogłoszony świętym przez papieża Franciszka w Rzymie. Kim był, czego dokonał i dlaczego jego postać sprzed ponad 300 lat jest aktualna w XXI wieku?
Audio
o. Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński
o. Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński

Historia życia o. Stanisława Papczyńskiego to historia górala spod Nowego Sącza, który uczył się w najlepszych kolegiach jezuickich, był spowiednikiem króla Jana III Sobieskiego a także późniejszego papieża Innocentego, który zatwierdził jego zgromadzenie. Próbował reformować pijarów, aż wreszcie, idąc za głosem powołania do służby Niepokalanej, założył pierwszy polski męski zakon: Zgromadzenie Księży Marianów.

Dotąd błogosławiony o. Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński (1631-1701) zostanie wkrótce świętym kościoła katolickiego.

Ojciec Stanisław zakładając Zgromadzenie Księży Marianów, chciał oddać cześć Matce Bożej Niepokalanej i na jej cześć założył biały habit. Jak zauważył o. Adam Stankiewicz MIC. Był on niejako prorokiem niepokalanego poczęcia, 150 lat przed ogłoszeniem dogmatu. - Ukazuje on więc miłość Boga, jako tego który darmo ludzi obdarowuje łaską. To mocne przesłanie ponieważ misterium niepokalanego poczęcia ukazuje prawdę o każdym z nas. Bóg Maryję: wybrał, ukochał i ją przewidział, tak jak każdy z nas jest przewidziany w zamyśle Boga przed wiekami, po to abyśmy byli święci i powrócili do Niego – dodał marianin.

Jak podkreślił ks. Zbigniew Borkowski, przełożony i proboszcz w Puszczy Mariańskiej, o. Papczyński był uważany za apostoła Mazowsza, ewangelizował wszystkie okoliczne parafie, które istnieją do dziś. Widząc zaś ich potrzeby, uznał za jeden z charyzmatów pomoc księżom diecezjalnym. - Wędrówka o. Stanisława po świecie, rozpoczęła się właśnie w Puszczy Mariańskiej, gdzie do dziś jest uważany za rodaka i patrona, chociaż przebywał tu 343 lata temu  - powiedział proboszcz tamtejszej parafii. - To był jeden ojciec, ale miał wielu synów, ponieważ za swojego, uważa go zarówno Puszcza Mariańska, nazywana dawniej Korabiewską, a także Podegrodzie, koło Nowego Sącza, gdzie się urodził oraz Góra Kalwaria.

To właśnie w ostatniej z tych miejscowości, w niewielkim kościele na Mariankach znajduje się jego trumna. To ciche sanktuarium położone w malowniczej okolicy Mazowsza przesycone ciszą i modlitwą. -  o. Papczyński przyszedł do Góry Kalwarii w 1677 r. Tu nastąpił ostatni etap jego ziemskiej wędrówki, w miejscu gdzie rozpoczynały się drogi pątnicze tych, którzy przybywali do tego świętego miasta – zauważył ks. Wojciech Skóra MIC, kustosz grobu o. Stanisława Papczyńskiego. - Współczesnym symbolem kalwaryjskiego charakteru tego miasta jest  Droga Krzyżowa, która okala wieczernik i nawiązuje do pierwotnego zamysłu. Miało to być miejsce spotkania z Bogiem. Niektórzy przychodzący tu pielgrzymi zdejmowali nawet buty, a główna droga wysypana była ziemią przywiezioną z Jerozolimy, aby namacalnie doświadczyć jej świętości.

To co sarkofag ukrywa, w Muzeum o. Papczyńskiego jest niejako odsłonięte. - Tu możemy prześledzić historię życia o. Stanisława – dodał ks. Wojciech Skóra. - Taki był sens stworzenia tego miejsca, aby dotknąć osoby naszego założyciela oraz ukazać jego sławę świętości i etapy procesu beatyfikacyjnego.

Ojciec Stanisław już wkrótce zostanie świętym, ponieważ jest bardzo realnie obecny w życiu wielu ludzi poprzez łaski, które za jego pośrednictwem zostały doświadczone. O cudach, które były potrzebne, aby jego świętość została ogłoszona opowiedział o. Piotr Kieniewicz mieszkający w Licheniu Starym, gdzie posługuje w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jako rzecznik prasowy i wicedyrektor Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. - Pan Bóg pokazał o. Papczyńskiego jako osobę związaną z dziećmi, które się mają narodzić, małżeństwami, które na ten dar oczekują i tymi, który są już pod koniec ziemskiego życia, aby doświadczyli łaski zdrowia. Wyprosił on u Boga łaskę wskrzeszenia nienarodzonego dziecka, później takich cudów było bardzo wiele na całym świecie. Wszystko za wstawiennictwem pierwszego Marianina – powiedział ks. Piotr Kieniewicz. – I od tego się zaczęło, ludzie się zorientowali, że o. Papczyński ma swój układ w niebie i zaczęli się do nas zgłaszać oraz gorliwie modlić do niego.


5 czerwca, kiedy w Rzymie trwać będą wkrótce uroczystości kanonizacyjne, ojcowie marianie otwierają swoje bramy dla wszystkich, którzy chcą modlić się dziękczynnie w ostatnim miejscu wędrówki o. Stanisława Papczyńskiego.

Bogaty program uroczystości związanych z kanonizacją marianina zaplanowano też w kolejnych terminach. 11 czerwca o godz. 18 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył dziękczynieniu w Górze Kalwarii na Mariankach, gdzie znajdują się grób błogosławionego i jego muzeum oraz gdzie co roku obchodzi się jego rocznicę urodzin (18 maja) i śmierci (17 września).

8 września uroczystości dziękczynne odbędą się w rodzinnym mieście o. Papczyńskiego - w Podegrodziu. O godz. 18 bp. Andrzej Jeż odprawi Mszę św. w kościele św. Jakuba Starszego Apostoła. Dwa dni później kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, poprowadzi ogólnopolskie uroczystości w mariańskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu Starym (godz. 12).

Natomiast 30 października dziękować za kanonizację będzie ełcka parafia NMP Królowej Apostołów, na terenie której dokonały się cuda, uwzględnione w procesach beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym o. Papczyńskiego.


 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 29.05.2016 r.

Godzina emisji: 06.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak