Redakcja Programów Katolickich

Święta Warmia i jej Patronka

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 11:00
Gietrzwałd jest jednym z 12 na świecie, a jedynym w Polsce miejscem objawień maryjnych uznanych przez Stolicę Apostolską za autentyczne. Przybywają tam miliony pielgrzymów. 10 września świętowano tam 140-lecie Objawień Matki Bożej i 50. rocznicę koronacji, której dokonał Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński w 1967 roku.
Audio
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie.
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie. Foto: Wikimedia Commons/cc. Fot.: Bogitor

Na styku kultur, ziem i religii na Ziemi Warmińskiej wyrosło wiele sanktuariów maryjnych. W połowie drogi między Ostródą a Olsztynem, w pewnym momencie trzeba zjechać z drogi nr 16. Kawałek dalej można odkryć niewielką wieś, ukrytą wśród drzew, która posiada pewną cudowną tajemnicę.

Orędzie z Gietrzwałdu to niezwykły dialog zwykłych ludzi z Matką Bożą, rzadko spotykany w innych objawieniach. Jego wyjątkowość polega także na tym, że poprzedzają one dokonania Soboru Watykańskiego II, szczególnie jeśli chodzi o zwrócenie uwagi na wagę i rolę życia sakramentalnego.
Jak podkreślił ks. Stefan Porosa, dziś w większości mieszkają tu ludzie napływowi, którzy przeprowadzili się w latach 70-tych. - Są też rodowici Warmiacy, dla których jest to ziemia ojczysta – powiedział duszpasterz i dodał, że pomimo tego, że przyjeżdża tu wielu pielgrzymów, miejscowi nie są aż tak pobożni, chociaż angażują się podczas świąt i odpustów.
- Gietrzwałd to lasy, łąki i jeziora, które tworzą zachwycający klimat, dzięki czemu łatwo się tu modlić – dodał ks. Józef Stramek. – Warto pamiętać, że do czasów objawień w Gietrzwałdzie, pierwszym i najważniejszym sanktuarium po Jasnej Górze była pobliska Święta Lipka.
Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce dziewiętnaście lat po Objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska.
Jednak jak wspomniał ks. Stefan Porosa figura Matki Bożej Bolesnej tzw. Pieta, od początku była otoczona kultem w kościele gietrzwałdzkim. - Już 1583 r. biskup Marcin Kromer odnotował zaistniały i zakorzeniony kult Matki Bożej. W XVII w obraz Maryi został ozdobiony zaś srebrnymi sukienkami – dodał gość audycji.
Ks. Jarosław Klimczyk zwrócił zaś uwagę na dwa miesiące w roku, które tutaj są wyjątkowo obchodzone. - W maju i czerwcu Gietrzwałd robi się biały za sprawą dzieci pierwszokomunijnych, które licznie odwiedzają nasze sanktuarium – dodał duszpasterz.
Jak podkreślił ks. abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, sanktuariów maryjnych na Warmii jest dużo więcej, te w Gietrzwałdzie i Świętej Lipce są jednak najbardziej popularne. - Ziemia Warmińska, jako jedyny region w Polsce ma swoją tradycję niezwykle wyraźnie zaznaczoną wielkimi sanktuariami. Łączymy jubileusze: Objawień i koronacji Matki Bożej ponieważ oba te wydarzenia przywołują to, co było dla tego miejsca szczególne – powiedział metropolita i dodał, że należy nadać tym objawieniom wymiar duchowy, aby dzięki temu zwrócić uwagę na orędzie gietrzwałdzkie. - W tym roku obchodzimy 100-lecie objawień fatimskich i chcemy pokazać zbieżność i ciągłość tego orędzia – tłumaczył biskup.
Objawienia zawsze wywołują silne emocje. U jednych budzą wiarę i religijność, u innych zwątpienie i oburzenie. – To wydarzenia, do którego nie mamy dostępu. Możemy jedynie stwierdzić, że komuś objawiała się Matka Boża, a potem uwierzyć w to lub nie. Czasem objawienia łatwiej jest je potwierdzić, kiedy towarzyszą im jakieś znaki dostępne dla większej ilości ludzi np. wirowanie słońca w Fatimie – tłumaczył dr Marek Kotyński redemptorysta i teolog duchowości z UKSW.
Objawienia w Gietrzwałdzie zaowocowały jednak nie tylko odrodzeniem polskości na Warmii, ale i gorliwą wiarą we wszystkich zaborach.Posłuchaj
01:56 kż.mp3 Felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
10:13 ważne.mp3 Ważne sprawy

  
Oprócz tego w audycji:
- Pielgrzymka Ojca Świętego do Kolumbii,
- I Kongres Różańcowy, który odbędzie się na Jasnej Górze w dniach od 6 do 8 września,
- 70. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki,
- Ogólnopolski Zjazd Młodych Wolontariuszy Caritas z całej Polski,
- Tydzień Wychowania w Polsce.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 10.09.2017 r.

Godzina emisji: 06.00