Polskie Radio
Section05
ekumenizm

"Każdy podział nie jest stanem naturalnym, ale destrukcją". Rusza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

- Dążenie do jedności podzielonych chrześcijan jest niezwykle ważne, ponieważ każdy podział nie jest stanem naturalnym, ale jakąś destrukcją - mówi przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu bp Jacek Jezierski. Pod hasłem "Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon" od 18 do 25 stycznia przebiegać będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ekumenizm wiara chrześcijaństwo religia Kościół katolicki protestantyzm kościół prawosławny aktualności katolickie

"Kościół znakiem nadziei w świecie niepokojów". Ostatnie przygotowania do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Tematem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w tym roku będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza - "Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon". Ekumeniczne wydarzenie zorganizowane będzie od 18 do 25 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ekumenizm wiara chrześcijaństwo religia Kościół katolicki protestantyzm kościół prawosławny aktualności katolickie

Franciszek, Bartłomiej i Merkel na modlitwie o pokój w Rzymie

W Rzymie odbylo sie spotkanie na rzecz pokoju organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę św. Idziego. Jego kulminacją była zorganizowana 7 pazdziernika wieczorna modlitwa w intencji światowego pokoju, która odbyła się przy Koloseum. Wzięli w niej udział Papież Franciszek, patriarcha Bartłomiej I oraz ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel, która złożyła pożegnalną wizytę w Watykanie.
Zobacz więcej na temat:  ekumenizm wiara

"Trwajcie w mojej miłości". Już niedługo rozpocznie się Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem "Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc" od 18 do 25 stycznia przebiegać będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym czasie wierni różnych wyznań na całym świecie będą się spotykać na nabożeństwach ekumenicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA religia katolicyzm ekumenizm Episkopat Polski ewangelia kościół prawosławny Kościół katolicki

43. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. Znamy szczegóły wydarzenia

- Z powodu pandemii organizowane przez wspólnotę Taizé 43. Europejskie Spotkanie Młodych - zaplanowane na 27 grudnia - 1 stycznia 2021 roku, nie odbędzie się tak, jak planowano w Turynie. Niektóre wydarzenia będą transmitowane bezpośrednio z Taizé.Będzie też można włączyć się osobiście, w swojej parafii, czy duszpasterstwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiara chrześcijaństwo religia młodzież społeczeństwo ekumenizm

ANALIZA Inauguracja meczetu w Hagii Sofii. Świat krytycznie o kontrowersyjnej decyzji Turcji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan postanowił odciąć się od pojednawczej decyzji poprzednich władz tego kraju odnośnie uniwersalnego znaczenia świątyni Hagia Sofia w Stambule. Pomimo krytyki z wielu stron i instytucji po decyzji o zlikwidowaniu muzeum ponownie utworzono tam meczet.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turcja Stambuł islam chrześcijaństwo prawosławie aktualności katolickie Kościół ekumenizm

Zmarł wybitny teolog i ekumenista o. Wacław Hryniewicz OMI

W lublinieckim szpitalu zmarł we wtorek rano o godz.8.00 o. Wacław Hryniewicz ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Był jednym z najbardziej znanych polskich teologów. Przez wiele lat związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Współtworzył tam Instytut Ekumeniczny. Miał 84 lata.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Kościół ekumenizm wiara odeszli 2020 POLSKA aktualności katolickie

"Ekumenizm to wspólny dom". Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem "Życzliwymi bądźmy", zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich, obchodzony jest na całym świecie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. - Hasło jest charakterystycznym rysem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, jako znak konkretnej współpracy - mówił w Polskim Radiu 24 ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.  W 1908 roku tradycję wspólnej modlitwy rozpoczął  ks. Paul Wattson. 
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo religia Kościół katolicki ekumenizm