X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Hanna Chrzanowska - Siostra naszego Boga

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 09:00
Wychowawczyni i mistrzyni wielu pokoleń pielęgniarek. Przed wojną redaktor naczelna pisma „Pielęgniarka Polska”.  Pionierka w opiece nad chorymi w ich domach - organizowanej w ramach parafii. Gdy umarła w Krakowie tysiące krakowian żegnały ją ze łzami w oczach, a kondukt prowadził sam Karol Wojtyła. W sobotę 28 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowskich Łagiewnikach - kard. Angelo Amato ogłosi ją błogosławioną. Hanna Chrzanowska będzie pierwszą na świecie, świecką pielęgniarką wyniesioną na ołtarze.
Audio
Starania o wykazanie jej świętości doprowadziły do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego, który to został otwarty 3 listopada 1998.
Starania o wykazanie jej świętości doprowadziły do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego, który to został otwarty 3 listopada 1998. Foto: wikipedia
Urodziła się w Warszawie, w rodzinie zasłużonej dla polskiej nauki i kultury oraz pielęgniarstwa polskiego. Jej ojciec, Ignacy Chrzanowski, znany profesor literatury polskiej pochodził z katolickiej rodziny podlaskich ziemian. Matka Wanda, z domu Szlenkier, pochodziła z ewangelickiej rodziny zamożnych warszawskich przemysłowców. Siostra matki, Zofia Szlenkierówna, była zaś fundatorką szpitala dziecięcego w Warszawie.

„Rysopis: gęba - niegdyś piękna, włosy – niegdyś blond. Wykształcenie – niższe. Zawód – posługaczka oraz pośredniczka do wszystkiego. Zainteresowania – czwartkowy teatr telewizji oraz synod krakowski” – tak pisała o sobie ta, która już wkrótce zostanie ogłoszona błogosławioną. Hanna Chrzanowska – pierwsza świecka pielęgniarka wyniesiona na ołtarze, która powtarzała, że na pierwszym planie powinno być przede wszystkim łóżko z cierpiącym człowiekiem.

- Zapytałam kiedyś osoby, która ją znała: co było takiego wyjątkowego w Hannie Chrzanowskiej i powiedziała mi, że właściwie nic. Była normalna, niczym szczególnym się nie wyróżniała, a jednak była inna: w tym wszystkim jak myślała, co robiła i widziała to, co my dopiero teraz odkrywamy – opowiadała Izabela Ćwiertnia prezes krakowskiego oddziału katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich. - Mówiła np. że potrzebne jest aby chory człowiek odpoczął od rodziny i aby ona też mogła się od niego na chwilę oddzielić. Hanna Chrzanowska wyprowadziła więc ludzi chorych na zewnątrz i organizowała im wczasorekolekcje, czyli odpoczynek na świeżym powietrzu połączony z modlitwą – dodała gość audycji.

Gościem Familijnej Jedynki był także Paweł Zuchniewicz, dziennikarz, publicysta, autor książki „Siostra naszego Boga. Niezwykła historia Hanny Chrzanowskiej”. – Pisanie tej książki to było fascynujące doświadczenie i odkrywanie zupełnie nieznanej osoby. To historia człowieka z krwi i kości, który miał niezwykłe życie – powiedział.

Niezwykłą pielęgniarkę wspominała również w audycji Marzena Florkowska dziennikarka Radia Kraków i autorka książki: „Radość dawania. Hanna Chrzanowska we wspomnieniach listach i anegdotach”. – To dla nas nadzieja – powiedziała gość audycji odnosząc się do tego, iż Hanna Chrzanowska nie została pielęgniarką z pobudek religijnych. – Nigdy nie była do niczego zmuszana, ale sama dochodziła do wielu postaw życiowych. Wspominała w pamiętniku, że od rozmów zasadniczych dostawała gęsiej skórki -  tłumaczyła Marzena Florkowska.

Wszczęcie procesu beatyfikacyjnego Hanny Chrzanowskiej zaproponowało środowisko krakowskich pielęgniarek. Uroczystość beatyfikacji Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej odbędzie się 28 kwietnia 2018 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10:00.

Posłuchaj
03:35 [ PR1]PR1 (mp3) 22 kwiecień 2018 06_51_00.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań
 
 
13:10 [ PR1]PR1 (mp3) 22 kwiecień 2018 08_32_45.mp3 Magazyn z Życia Kościoła 22 kwietnia 2018 r.
11:05 [ PR1]PR1 (mp3) 22 kwiecień 2018 08_18_30.mp3 Ważne sprawy 22 kwietnia 2018 r.
02:03 [ PR1]PR1 (mp3) 22 kwiecień 2018 06_17_25.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak 22 kwietnia 2018 r. 
    
 
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 22.04.2018 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak