X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Świadkowie prawdy - historie więźniów obozów koncentracyjnych

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 09:00
W maju mija 73 rocznica zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia obozów koncentracyjnych, takich jak na przykład Ravensbruck, Mauthausen-Gusen (5 maja) czy Dachau (29 kwietnia), który stał się miejscem kaźni szczególnie duchowieństwa polskiego. Jak dzisiaj Niemcy podchodzą do tych miejsc, jak utrwalają i podtrzymują pamięć o tamtych dramatycznych wydarzeniach, i czy zdarza im się zamazywać historię? W audycji wstrząsające wspomnienia byłych więźniów, którym udało się przeżyć niemieckie obozy koncentracyjne,a dziś - pomimo sędziwego wieku - są jednymi z nielicznych żyjących świadków tak okrutnej historii.
Audio
W Dachau  znajdowało się 41 tys. polskich obywateli i stanowili oni najliczniejszą grupę narodowościową więźniów
W Dachau znajdowało się 41 tys. polskich obywateli i stanowili oni najliczniejszą grupę narodowościową więźniówFoto: Wikipedia Commons/Public Domain

29 kwietnia minęła 73 rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau, który był miejscem kaźni duchowieństwa, zwłaszcza zaś polskiego. W tegorocznych uroczystościach upamiętniających to wydarzenie licznie uczestniczyli Polacy m.in. z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

O rocznicy wyzwolenia obozu w Dachau i prowadzonych badaniach związanych z nowymi odkryciami dotyczącymi miejsc pochówku więźniów tegoż obozu mówiła w Familijnej Jedynce: dr Anna Jagodzińska, która brała udział w uroczystościach.

Jak podkreśliła dr Jagodzińska, po raz pierwszy w tym roku wystąpienie na placu apelowym obozu odbyło się także w języku polskim. – To było dla mnie duże zaskoczenie – mówiła gość audycji. - Biogram ks. Tadeusza Dulnego, kleryka seminarium duchownego we Włocławku zmarłego 7 sierpnia 1943 r. przedstawiła Beata Tomczyk wolontariuszka w Dachau – wyjaśniła i dodała, że wielu Polaków -wolontariuszy pracuje przy tym byłym obozie, a obecnie muzeum.

- Od lat 50-tych była taka narracja historyczna, aby wybielać to, co się zdarzyło. Mówiąc o obozach mówimy Niemcy, ale zapominamy, że Austriacy również brali w tym udział - przypomniała dr Anna Jagodzińska. – Ta historia jest bardzo trudna dla Niemców, oni nie zaprzeczają próbują trochę wybielać historię. W Dachau nie ma baraków, poza jednym pięknie odnowionym, z meblami niekoniecznie z tamtej epoki. Alejki są tam wsypane ładnym żwirem, a całe otoczenie jest wypielęgnowane i wygląda trochę jak miejsce rekreacyjne - powiedziała pracownik IPN.

W Dachau wciąż funkcjonuje narracja o tym, iż pierwszymi więźniami byli Niemcy – przeciwnicy nazimu, Żydzi, homoseksualiści i inne narodowości. Nie wspomina się zaś, że największą ofiarę ponieśli tam polscy księża.

Kilka dni temu odbyło się kolejne z corocznych spotkań środowisk kombatanckich warszawskiej Ochoty, mówił o tym wydarzeniu Mariusz Piotr Twardowski koordynator ds. kombatantów. – W spotkaniach uczestniczą więźniowie Mauthausen-Gusen, Dachau, żołnierze Armii Krajowej, ludzie, którzy walczyli w armii Andersa, Sybir i inne prawdziwe diamenty polskiego społeczeństwa. Z przerażeniem odliczam co roku tych, którzy nie mogą już do nas dotrzeć – powiedział koordynator.

- Walczyłem jako powstaniec warszawski i dostałem się do obozu po upadku powstania na Starówce – mówił Jan Ryszard Sempka - uczestnik Powstania Warszawskiego, który trafił do Mauthausen. – O tamtejszych warunkach trudno mówić. Wkrótce z każdego przywiezionego tam więźnia zostawały tylko skóra i kości. Mnie karmili koledzy, kiedy myślałem, że jestem sparaliżowany i nie miałem władzy w rękach. W momencie powrotu do kraju ważyłem 46 kilogramów przy wzroście 172 cm, kiedy to 12 kg przybyło mi podczas leczenia po wyzwoleniu obozu – wspominał Jan Sempka.

Swoją historię przedstawił w programie również Bolesław Urbański więzień Dachau.

 

W audycji można było również usłyszeć archiwalne nagranie z bp Ignacym Jeżem, więźniem obozu Dachau. Posłuchaj
14:01 [ PR1]PR1 (mp3) 27 maj 2018 08_24_12.mp3 Ważne sprawy 27 maja 2018 r.

13:46 [ PR1]PR1 (mp3) 27 maj 2018 08_41_03.mp3 Magazyn Z Życia Kościoła w Polsce i na Świecie 27 maja 2018 r.

04:31 [ PR1]PR1 (mp3) 27 maj 2018 06_49_27.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań 27 maja 2018r.

01:59 [ PR1]PR1 (mp3) 27 maj 2018 06_18_40.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak 27 maja 2018 r.

    


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Jan Pniewski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Jan Pniewski.

Data emisji: 27.05.2018 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak