Redakcja Programów Katolickich

Świadkowie prawdy - historie więźniów obozów koncentracyjnych

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 09:00
W maju mija 73 rocznica zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia obozów koncentracyjnych, takich jak na przykład Ravensbruck, Mauthausen-Gusen (5 maja) czy Dachau (29 kwietnia), który stał się miejscem kaźni szczególnie duchowieństwa polskiego. Jak dzisiaj Niemcy podchodzą do tych miejsc, jak utrwalają i podtrzymują pamięć o tamtych dramatycznych wydarzeniach, i czy zdarza im się zamazywać historię? W audycji wstrząsające wspomnienia byłych więźniów, którym udało się przeżyć niemieckie obozy koncentracyjne,a dziś - pomimo sędziwego wieku - są jednymi z nielicznych żyjących świadków tak okrutnej historii.
Audio
W Dachau  znajdowało się 41 tys. polskich obywateli i stanowili oni najliczniejszą grupę narodowościową więźniów
W Dachau znajdowało się 41 tys. polskich obywateli i stanowili oni najliczniejszą grupę narodowościową więźniówFoto: Wikipedia Commons/Public Domain

29 kwietnia minęła 73 rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau, który był miejscem kaźni duchowieństwa, zwłaszcza zaś polskiego. W tegorocznych uroczystościach upamiętniających to wydarzenie licznie uczestniczyli Polacy m.in. z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

O rocznicy wyzwolenia obozu w Dachau i prowadzonych badaniach związanych z nowymi odkryciami dotyczącymi miejsc pochówku więźniów tegoż obozu mówiła w Familijnej Jedynce: dr Anna Jagodzińska, która brała udział w uroczystościach.

Jak podkreśliła dr Jagodzińska, po raz pierwszy w tym roku wystąpienie na placu apelowym obozu odbyło się także w języku polskim. – To było dla mnie duże zaskoczenie – mówiła gość audycji. - Biogram ks. Tadeusza Dulnego, kleryka seminarium duchownego we Włocławku zmarłego 7 sierpnia 1943 r. przedstawiła Beata Tomczyk wolontariuszka w Dachau – wyjaśniła i dodała, że wielu Polaków -wolontariuszy pracuje przy tym byłym obozie, a obecnie muzeum.

- Od lat 50-tych była taka narracja historyczna, aby wybielać to, co się zdarzyło. Mówiąc o obozach mówimy Niemcy, ale zapominamy, że Austriacy również brali w tym udział - przypomniała dr Anna Jagodzińska. – Ta historia jest bardzo trudna dla Niemców, oni nie zaprzeczają próbują trochę wybielać historię. W Dachau nie ma baraków, poza jednym pięknie odnowionym, z meblami niekoniecznie z tamtej epoki. Alejki są tam wsypane ładnym żwirem, a całe otoczenie jest wypielęgnowane i wygląda trochę jak miejsce rekreacyjne - powiedziała pracownik IPN.

W Dachau wciąż funkcjonuje narracja o tym, iż pierwszymi więźniami byli Niemcy – przeciwnicy nazimu, Żydzi, homoseksualiści i inne narodowości. Nie wspomina się zaś, że największą ofiarę ponieśli tam polscy księża.

Kilka dni temu odbyło się kolejne z corocznych spotkań środowisk kombatanckich warszawskiej Ochoty, mówił o tym wydarzeniu Mariusz Piotr Twardowski koordynator ds. kombatantów. – W spotkaniach uczestniczą więźniowie Mauthausen-Gusen, Dachau, żołnierze Armii Krajowej, ludzie, którzy walczyli w armii Andersa, Sybir i inne prawdziwe diamenty polskiego społeczeństwa. Z przerażeniem odliczam co roku tych, którzy nie mogą już do nas dotrzeć – powiedział koordynator.

- Walczyłem jako powstaniec warszawski i dostałem się do obozu po upadku powstania na Starówce – mówił Jan Ryszard Sempka - uczestnik Powstania Warszawskiego, który trafił do Mauthausen. – O tamtejszych warunkach trudno mówić. Wkrótce z każdego przywiezionego tam więźnia zostawały tylko skóra i kości. Mnie karmili koledzy, kiedy myślałem, że jestem sparaliżowany i nie miałem władzy w rękach. W momencie powrotu do kraju ważyłem 46 kilogramów przy wzroście 172 cm, kiedy to 12 kg przybyło mi podczas leczenia po wyzwoleniu obozu – wspominał Jan Sempka.

Swoją historię przedstawił w programie również Bolesław Urbański więzień Dachau.

 

W audycji można było również usłyszeć archiwalne nagranie z bp Ignacym Jeżem, więźniem obozu Dachau. Posłuchaj
14:01 [ PR1]PR1 (mp3) 27 maj 2018 08_24_12.mp3 Ważne sprawy 27 maja 2018 r.

13:46 [ PR1]PR1 (mp3) 27 maj 2018 08_41_03.mp3 Magazyn Z Życia Kościoła w Polsce i na Świecie 27 maja 2018 r.

04:31 [ PR1]PR1 (mp3) 27 maj 2018 06_49_27.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań 27 maja 2018r.

01:59 [ PR1]PR1 (mp3) 27 maj 2018 06_18_40.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak 27 maja 2018 r.

    


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Jan Pniewski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Jan Pniewski.

Data emisji: 27.05.2018 r.

Godzina emisji: 06.00