Redakcja Programów Katolickich

Wielkie rody Polski - Ledóchowscy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 10:00
W wakacyjnym cyklu opowieści o polskich rodach arystokratycznych, ziemiańskich, inteligenckich, które zasłużyły się pro publico bonom, tym razem opowiemy o rodzinie Ledóchowskich.
Św. Urszula Ledóchowska
Św. Urszula LedóchowskaFoto: źr. KUL

Liczni członkowie rodu Ledóchowskich byli zaangażowani w sprawy publiczne, pełnili zaszczytne i odpowiedzialne funkcje – świeckie, głównie w wojskowości i duchowne. Z rodu wywodzą się wybitni przedstawiciele duchowieństwa,  przede wszystkim Prymas Polski kard. Mieczysław Halka Ledóchowski, a także dwie zakonnice: bł. Maria Teresa i św. Julia Urszula, oraz ich brat Włodzimierz -  generał Towarzystwa Jezusowego, którzy okryli rodzinę wyjątkową chwałą.

Gość w studiu: s. Małgorzata Krupecka – urszulanka, autorka wielu książek poświęconych św. Urszuli Ledóchowkiej opowie o rodzie Ledóchowskich i św. Urszuli.

W Lipnicy Murowanej znajduje się ostatnia założona przez św. Urszulę Ledóchowską placówka sióstr Urszulanek SJK. Pierwsze siostry rozpoczęły w niej pracę w 1939 roku, już po śmierci św. Urszuli. Obecnie siostry prowadzą m.in. ogólnodostępny Dom Pielgrzyma.
Co Lipnica zawdzięcza Ledóchowskim? Opowiadają mieszkanki Lipnicy:  Aniela Gromala i Lucyna Piotrowska oraz Aneta Florek - przewodniczka po Lipnicy.

O drodze powołania św. Urszuli Ledóchowskiej opowiedzą: s. Renata Kolada, urszulanka oraz ks. proboszcz Zbigniew Kras.  

Kalendarium historyczne

Kochane życie – felieton Elżbiety Nowak

„Abyś dzień święty święcił” – ks. Jerzy Limanówka z Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti

Audycja dla dzieci - Słuchowisko Polskiego Radia z cyklu „Biblia i Ty” – „Potop”.

Magazyn informacyjny „Z życia Kościoła w Polsce i na świecie”

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pojednać wiarę i kulturę

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 14:00
Dramatem naszych czasów nazwał papież Paweł VI gwałtowne oddalenie się od siebie wiary i kultury, do jakiego doszło w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Zadanie ich ponownego pojednania w sposób szczególny spoczywa na teologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie rody Polski - Lanckorońscy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 15:05
Rozpoczynamy wakacyjne opowieści o polskich rodach arystokratycznych, ziemiańskich, inteligenckich, które zasłużyły się pro publico bono. Na tle działań rodu okazujemy sylwetkę jednej postaci.
rozwiń zwiń