Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Fair play jest OK!

Trwają Mistrzostwa Europy kobiet w piłce nożej, te męsie dopiero w 2028, kolejne Igrzyska  Olimpiisjkie też, najszybciej będzie Mundial, bo w 2026….,w Polsce szukamy selekcjonera, piłkarze na szczeblu krajowym mają letnią przerwę…a tymczasem w niedzielę rozpoczynają się na kampusie SGGW Międzynarodowe Igrzyska Parafiadowe -to połączenie sportu, świątyni i kultury-zdaje się –będzie uczciwie.
play_arrow

czytaj więcej

Proroctwo papieża Franciszka dla świata - Laudato Si

W Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się międzynarodowa konferencja z cyklu Creatio Contunua, w 10. rocznicę encykliki. Wiodącym tematem konferencji było pytanie o aktualność tej encykliki Franciszka w kontekście nowych wyzwań: degradacji środowiska, kryzysu duchowego i wpływu sztucznej inteligencji na ludzką godność i pracę.
play_arrow

czytaj więcej

Boże Ciało na świecie

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt katolickich. Jego obchody różnią się w zależności od regionu i kultury, przybierając unikalne formy w różnych częściach świata.
play_arrow

czytaj więcej

Jak wygląda praca "w cywilu w zawodzie pielęgniarskim?

 " Jeszcze nie umieram, potrzebna mi pielęgniarka, a nie zakonnica!" czyli opowieść sióstr Katarzynek z Braniewa, Elbląga, Gdańska - jak wygląda praca "w cywilu w zawodzie pielęgniarskim?
play_arrow

czytaj więcej

110. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego

110 rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego jako pretekst do przypomnienia sylwetki poety we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników min. Czesława Czaplińskiego oraz Ernesta Brylla
play_arrow

czytaj więcej

Jasnogórska Królowa Polski

W przededniu przypadającego w ostatnim dniu maja - miesiąca maryjnego - święta Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny zapraszamy na Jasną Górę, skąd Jasnogórska Królowa Polski w kopii cudownego obrazu nawiedzała wszystkie parafie całej Polski.
play_arrow

czytaj więcej

Święty z Wandei

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort (1673–1716) był francuskim kapłanem, kaznodzieją i mistykiem. Jego działalność misyjna okazała się szczególnie istotna w okresie rewolucji francuskiej, mimo, że żył i działał prawie sto lat wcześniej.
play_arrow

czytaj więcej

Dlaczego warto nawiedzać kościoły jubileuszowe i zdobywać odpusty?

18 maja będziemy obchodzili liturgiczne wspomnienie Św. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Księży Marianów. Jego grób znajduje się w Kościele Wieczerzy Pańskiej na Mariankach w Górze Kalwarii.  Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego jest jednym z jedenastu kościołów jubileuszowych Archidiecezji Warszawskiej. Przez cały rok 2025 będzie w nim można uzyskać odpust zupełny dla siebie lub dla zmarłych, nawet dwa razy dziennie. Będąc w sanktuarium można przejść Drogą Nadziei i przejść przez Bramę Jubileuszową. Symboliczna Brama Jubileuszowa została umiejscowiona w Sanktuarium pomiędzy XIV stacją Drogi Krzyżowej (Złożenie do grobu Pana Jezusa), a stacją XV (Zmartwychwstanie Pana Jezusa). Przejście przez Bramę oznacza pragnienie i deklarację nawrócenia. Przewodnikiem Sylwii Sułkowskiej będzie ks. Paweł Naumowicz - kustosz Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego. Zaprasza Sylwia Sułkowska
play_arrow

czytaj więcej

Co wspólnego ma Leon XIV z Polską?

Skromny, pokorny, słuchający sercem.... nie jest to Amerykanin w adidasach. O nowo wybranym na Papieża kardynale Agnieszka Kozłowska Łysko rozmawia z o. Wiesławem Dawidowskim, augustianinem.  Zdradzimy państwu m.in co wspólnego ma Leon z Franciszkiem i jakie są zw. nowego papieża z Polską.
play_arrow

czytaj więcej

Section21