Redakcja Programów Katolickich

Wyzwanie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 22:00
W Wielkim Poście nawet 100 tysięcy osób w 20 krajach uczestniczyło w tegorocznych Ekstremalnych Drogach Krzyżowych. Takie są szacunki dziesiątej edycji jednego z najszybciej rozwijających się ruchów duchowych na świecie stworzonych przez ks. Jacka Stryczka, twórcę "Szlachetnej Paczki". Opowiedzieli o niej ks. Jarosław Raczak jeden z organizatorów wydarzenia i Agata Ślusarczyk – dziennikarka, uczestniczka tegorocznej EDK.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę (trasy mają po około 40 kilometrów oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Hasło tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej brzmi „Droga (pięknego) życia".

Jak podkreślił ks. Jarosław Raczak, wszystko zaczęło się w 2010 r. w Krakowie, kiedy ks. Jacek Stryczek z grupą mężczyzn zgromadzonych w duszpasterstwie akademickim, zauważyli że na świecie, ale także wokół nich panuje kryzys męskości. - Uznali, że mężczyźni skupiają się obecnie na wygodnictwie i nie chcą już podejmować wyzwań. Postanowili więc zorganizować taką nocną pielgrzymkę z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej i zmobilizować młodych mężczyzn, aby wybrali się razem z nimi – opowiadał gość audycji.

O sensie podejmowania wyrzeczeń mówiła zaś Agata Ślusarczyk – dziennikarka i uczestniczka tegorocznej EDK. - To jest droga bardzo indywidualna w odróżnieniu od pielgrzymek, nie jest to forma zorganizowana i każdy sam wyznacza sobie czas drogi i odpoczynku – tłumaczyła Agata Ślusarczyk i dodała, że jest to bardzo ciekawe doświadczenie.

 

***

Tytuł audycji:  "Ślady na piasku"

Prowadzący: Małgorzata Glabisz-Pniewska

Data emisji: 24.03.2018 r.

Godzina emisji: 6:10