Redakcja Programów Katolickich

Oblaci Maryi Niepokalanej na Madagaskarze

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 07:00
Wspomnienie Św. Eugeniusza de Mazenoda założyciela zgromadzenia zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI) obchodzimy 2 maja.  Jest to okazja, aby pokazać to zgromadzenie przez konkretny przykład: pracy polskich Oblatów na Madagaskarze.
Audio
Plaża na Madagaskarze
Plaża na MadagaskarzeFoto: Wikipedia/Aleix Cabarrocas Garcia

W Polsce oblaci Maryi Niepokalanej są obecni od 1920 roku. Posłannictwem zgromadzenia jest ukazywanie Chrystusa – głoszenie Dobrej Nowiny, zwłaszcza wśród ludzi najbardziej ubogich i opuszczonych. Jako wspólnota kapłanów oraz braci misjonarze oblaci odpowiadają na najbardziej naglące potrzeby Kościoła.

Liczba członków zgromadzenia na świecie wynosi aktualnie ok. 4 000. Sporą grupę wśród nich (ok. 500 osób) stanowią dziś polscy oblaci, z których wielu pracuje na misjach poza granicami Polski. Do Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów MN należy kilka delegatur i dystryktów zagranicznych, czyli obszarów obejmujących niektóre państwa, takie jak kraje Beneluksu, Skandynawia, Ukraina, Białoruś, a także Madagaskar, gdzie polscy misjonarze oblaci pracują od 1980 roku.

Madagaskar liczy prawie 25 milionów mieszkańców i jest 4-tą co do wielkości wyspą świata. Jest oddzielony od Afryki Kanałem Mozambickim i figuruje pomiędzy najuboższymi krajami świata. Poziom życia jest bardzo niski i ubóstwo spotyka się w dużych aglomeracjach miejskich jak i w buszu. Jak w tym kraju wygląda posługa Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej opowiedzą misjonarze pracujący na Czerwonej Wyspie.

 

***

Tytuł audycji:  "Ślady na piasku"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 19.05.2018 r.

Godzina emisji: 6:10