Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Kościół w Amazonii

W myśleniu Franciszka o reformie i przyszłości Kościoła szczególne miejsce zajmuje Ameryka Łacińska a zwłaszcza Amazonia. Zwołany przez papieża Nadzwyczajny Synod Biskupów pokazał, nie bez licznych kontrowersji, że problemy i doświadczenia tamtejszego Kościoła mają znaczenie dla Kościoła jako całości. Gościem audycji jest o, prof. Tomasz Szyszka współredaktor tomu „Kościół w Amazonii”
play_arrow

czytaj więcej

Teologia ewolucyjna

Obraz świata i człowieka, jaki niesie w sobie tradycyjny wykład wiary, nie daje się uzgodnić ze współczesną nauką. Rodzi to pytanie o to, co i w jakiej mierze może i powinno się zmienić w interpretacji nauczanie chrześcijańskiego, tak  by z jednej strony zachowało ono własną tożsamość, a z drugiej przyswoiło sobie zdobycze dzisiejszej wiedzy o świecie? O książce Wojciecha Grygiela i Damiana Wąska „Teologia ewolucyjna” mówi w audycji o. prof. Marek Blaza.
play_arrow

czytaj więcej

Społeczeństwo masowe i jego kultura

W jaki sposób kultura masowa w postaci reprodukcji, płyt i przemysłu wydawniczego wpływa na nasz odbiór sztuki i na samą sztukę? Jak dalece kultura masowa pozostaje zgodna z naturą Kościoła i jak głęboko wnika w jego życie? Na te i tym podobne pytania stara się odpowiedzieć Etienne Gilson w książce „Społeczeństwo masowe i jego kultura”, o której mówi w audycji ks. prof. Jan Sochoń.
play_arrow

czytaj więcej

Zmierzch uniwersalności

Kultura zachodnia, która jeszcze niedawno przez inne części świata była postrzegana jako wzór do naśladowania, budzi dzisiaj coraz większy sprzeciw, a jej wartości i styl życia podlegają miażdżącej krytyce. O książce Chantal Delsol „Zmierzch uniwersalności. Postmodernistyczny Zachód i jego oponenci, globalny konflikt paradygmatów” mówi w audycji ks. bp prof. Jacek Grzybowski - historyk filozofii.
play_arrow

czytaj więcej

Wołyń 1943 – 2023

W rocznicę Zbrodni Wołyńskiej z 1943 roku potrzebujemy polsko-ukraińskiego dialogu na temat tamtych wydarzeń, dialogu opartego na dobrej woli i szacunku dla drugiej strony. Swój wkład w ten dialog pragnie wnieść Centrum Myśli Jana Pawła II, które przygotowało plenerową wystawę „Wołyń 1943 – 2023”
play_arrow

czytaj więcej

Monumenta Hofbaueriana

Ponad dwieście lat temu, w marcu 1820 roku, zmarł w Wiedniu św. Klemens Hofbauer, redemptorysta. Z okazji tego jubileuszu podjęto wysiłek zgromadzenia kolejnych, rozporoszonych jeszcze w wielu archiwach dokumentów związanych z nim i jego dziedzictwem. Owocem tej wielki pracy są kolejne tomy „Monumenta Hofbaueriana” (XVIII i XIX). Gościem audycji będzie dr Paulina Dąbrosz-Drewnowska – redaktor monumentalnego dzieła.
play_arrow

czytaj więcej

Wyzwania rodziny w kulturach pozaeuropejskich

Globalizacja i zmiany klimatyczne nie pozostają bez wpływu na kształt rodzinnego życia mieszkańców Afryki, Azji i Ameryki łacińskiej - zwłaszcza tych, którzy dotąd żyli w ramach rodzimych kultur. O problemach, jakie rodzi uprzemysłowienie i zderzenie z cywilizacją Zachodu mówi w audycji misjolog ks. prof. Tomasz Szyszka - współorganizator międzynarodowej konferencji misjologicznej  <Wyzwania rodziny w kulturach pozaeuropejskich>
play_arrow

czytaj więcej

Pięć dowodów na istnienie Boga

Przez znaczną część dorosłego życia był ateistą. Do wiary doprowadziły go lektura dzieł Arystotelesa i św. Tomasza. Dziś broni racjonalności wiary wobec jej krytyków. O książce Edwarda Fesera <Pięć dowodów na istnienie Boga> mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk.
play_arrow

czytaj więcej

Życie mimo wszystko

W Polsce w dwukrotnie więcej osób ginie w wyniku samobójstw niż w wypadkach drogowych, A jednak znacznie więcej mówimy o ofiarach wypadków niż o samobójcach. O tym dlaczego  temat samobójstw wciąż pozostaje tematem tabu oraz o możliwości pomocy osobom w kryzysie samobójczym mówi w audycji dr Halszka Witkowska bohaterka wywiadu-rzeki „Życie mimo wszystko”.
play_arrow

czytaj więcej

XI Maraton Apologetyczny

Wiara chrześcijańska domaga się uzasadnienia wobec świata, który często pozostaje wobec niej sceptyczny lub wrogi.  Zadania tego  podejmuje się myśl teologiczna powołana do dialogu ze światem i jego kulturą. W audycji opowiemy o zakończonym właśnie w Warszawie XI Maratonie Apologetycznym. Uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej przyglądali  się pod tym kątem dziełu św. Tomasza z Akwinu i pytali, czy jego myśl potrzebna jest współczesnej myśli fundamentalnej, a więc temu działowi teologii, który zajmuje się podstawami wiary.
play_arrow

czytaj więcej

Duchowość wyjścia

Papież Franciszek podkreśla, że nie wystarczy reforma struktur, aby odnowić Kościół. Do tego bowiem niezbędna jest zmiana myślenia oraz duchowość Abrahama, który w zaufaniu Bogu wyruszył w nieznane. Nowej duchowości na nowe czasy próbują się przyjrzeć autorzy wiosennego numeru „Więzi”. Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski redaktor naczelny kwartalnika.
play_arrow

czytaj więcej

Polska prasa na Ukrainie

Na Ukrainie pomimo toczącej się wojny ukazuje się polska prasa, na przykład „Nowy Kurier Galicyjski”, a także inne periodyki. Również u nas w kraju wydawane są pisma dotyczące Kresów południowo-wschodnich, czyli dzisiejszej Ukrainy. Chodzi tu, między innymi, o "Rocznik Lwowski", który ukazuje się od 1991 roku, a którego redaktorem jest gość dzisiejszej audycji, poeta i prozaik - Mariusz Olbromski.
play_arrow

czytaj więcej

Section21