Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Duchowość wyjścia

Papież Franciszek podkreśla, że nie wystarczy reforma struktur, aby odnowić Kościół. Do tego bowiem niezbędna jest zmiana myślenia oraz duchowość Abrahama, który w zaufaniu Bogu wyruszył w nieznane. Nowej duchowości na nowe czasy próbują się przyjrzeć autorzy wiosennego numeru „Więzi”. Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski redaktor naczelny kwartalnika.
play_arrow

czytaj więcej

Polska prasa na Ukrainie

Na Ukrainie pomimo toczącej się wojny ukazuje się polska prasa, na przykład „Nowy Kurier Galicyjski”, a także inne periodyki. Również u nas w kraju wydawane są pisma dotyczące Kresów południowo-wschodnich, czyli dzisiejszej Ukrainy. Chodzi tu, między innymi, o "Rocznik Lwowski", który ukazuje się od 1991 roku, a którego redaktorem jest gość dzisiejszej audycji, poeta i prozaik - Mariusz Olbromski.
play_arrow

czytaj więcej

Zrozumieć ikonę

Chociaż malarstwo ikonowe cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno fachowców jak i amatorów, to spowija je szereg poważnych nieporozumień i dezinterpretacji. W pisaniu ikon, a także w ich fachowej analizie i ocenie może pomóc trzytomowy „Podręcznik metodyczny malarstwa ikonowego” autorstwa Iriny Gorbunowej-Lomax  - założycielki Akademii Ikonograficznej w Brukseli. Gościem audycji jest s. Mateusza Drewniak.
play_arrow

czytaj więcej

W obronie wartości

Ukraina pokazuje, że w świecie postprawdy prawda jest niezbędna, gdyż kłamstwo zabija. Że w świecie kompletnego relatywizmu są jakieś wartości, bez których życie nie ma sensu. Że jest coś za co warto odda życie świecie kompletnego relatywizmu - mówi abp.  Światosław Szewczuk w książce <Bóg nie opuścił Ukrainy>.  Gościem audycji jest Krzysztof Tomasik - autor wywiadu rzeki z ukraińskim hierarchą.
play_arrow

czytaj więcej

Lwów i ziemia lwowska

Mówiono o nim Leopolis semper fidelis i do dziś, jako wielowiekowe centrum polskiej kultury, pozostaje bliski sercom kolejnych pokoleń Polaków. Do podróży po mieście i otaczających je wsiach i miasteczkach zaprasza album <Lwów i ziemia lwowska>, który został uhonorowany nagrodą Feniks 2023 w kategorii edytorstwo. Gościem audycji jest autor albumu Mirek Osip-Pokrywka.
play_arrow

czytaj więcej

Targi Wydawców Katolickich w Warszawie.

play_arrow

czytaj więcej

Prymat i nieomylność

Papiestwo to jedna z najbardziej oryginalnych i intrygujących instytucji świata. Od wieków jest ono przedmiotem niekończących się dyskusji i sporów, które przybliża w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk, autor książki „Kim jest papież w Kościele”.
play_arrow

czytaj więcej

Syn marnotrawny. Biografia ocalenia

Przypowieść o synu marnotrawnym ukazuje Boga jako Miłosiernego Ojca, który wychodzi na spotkanie grzesznego człowieka. O bogactwie treściowym jednej z najczęściej interpretowanych opowieści Nowego Testamentu mówi w audycji ks. prof. Andrzej Draguła autor książki <Syn marnotrawny. Biografia ocalenia>
play_arrow

czytaj więcej

Więzi społeczne w metropolii warszawskiej

Najnowsza publikacja „Więzi społeczne w metropolii warszawskiej. Case study w budowaniu podmiotowości mieszkańców miasta” stanowi  podsumowanie pierwszego etapu badań poświęconych kondycji społeczności mieszkańców Warszawy jako solidarnej wspólnoty.
play_arrow

czytaj więcej

Dorothy Day. Życie, działalność, duchowość

Zadowoleni z siebie chrześcijanie zaprowadzili ją do komunistów, a praca z komunistami sprawiła, że powróciła do Boga. Po nawróceniu jej celem stało się budowanie świata, w którym ludziom łatwiej być dobrymi i zbliżać się do Boga. O jednej z najbardziej wpływowych postaci amerykańskiego katolicyzmu mówi w audycji ks. prof. Wojciech Zyzak autor książki „Dorothy Day. Życie, działalność, duchowość”
play_arrow

czytaj więcej

10 lat pontyfikatu Papieża Franciszka

W miniony poniedziałek minęła 10 rocznica wyboru Franciszka na Stolicę Piotrową. Dekadę pontyfikatu pochodzącego z kościelnych, geograficznych i ekonomicznych peryferii papieża podsumowuje publikacja  <Dziedzictwo papieża Franciszka>. Gościem audycji jest autor książki ks. prof. Zdzisław Kijas. .
play_arrow

czytaj więcej

Listy z Ukrainy

Przed rokiem inwazja rosji na Ukrainę zaskoczyła wszystkich, którzy wierzyli, że wszystko na groźbach się skończy. Niedowierzaniu w to, co się wydarzyło towarzyszyło przerażenie i niepokój o jutro. Przejmujące świadectwo tamtego czasu przynoszą <Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny> Gościem audycji jest o. Jarosław Krawiec OP - współautor książki.
play_arrow

czytaj więcej

Section21