Redakcja Programów Katolickich

Czym jest dla nas wolność?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 11:00
Początek sierpnia, to czas, kiedy pamiętamy o powstaniu Warszawskim. Ten rok jest szczególny, ponieważ świętujemy także 100-lecie odzyskania Niepodległości. W „Nocnych cz@tach” rozmawialiśmy więc o wolności. Zastanowimy się o co walczyć dziś, na czym polega wolność pojęta szerzej, ale także osobiście. Na ile jesteśmy zniewalani czynnikami zewnętrznymi, a na ile sami przyczyniamy się do wewnętrznego zniewolenia. Na te pytania odpowiedzą historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego i harcerze.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

1 sierpnia 1944 roku, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie przystąpiło do niego ok. 40-50 tys. osób. Ich heroiczna i osamotniona walka trwała przez 63 dni. Jak podkreślił Michał Komuda z Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas jednej z lekcji, które są prowadzone przez placówkę dla klas gimnazjalnych i licealnych, prowadzący zastanawiają się wraz z młodzieżą, czy podjęcie decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego było słuszne i jak dziś możemy postrzegać ten niepodległościowy zryw. - Z doświadczenia mogę stwierdzić, że współcześni, młodzi ludzie w pełni rozumieją to działanie i utożsamiają się z nim – powiedział gość audycji.

Jednak zdaniem Dusi Bodackiej z 12. Drużyny Harcerzy Starszych Niezapominajka, w dzisiejszych czasach jest więcej egoistów, którzy woleli by uciekać, niż zająć się ratowaniem ojczyzny. Jak dodała harcerka trudno jest zadeklarować jak zachowałby się w takiej sytuacji każdy z nas.

W czasie walk o Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.


***

Tytuł audycji: "Nocne Czaty"

Prowadzący: Mariusz Pieśniewski

Data emisji: 5.08.2018

Godzina emisji: 21:00