Redakcja Programów Katolickich

Kocioł bałkański dzisiaj

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 16:04
W ramach prezentacji kolejnych miejsc, z których przybędą młodzi ludzie na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. przedstawiamy: Bałkany. Czy w społeczeństwach krajów Półwyspu Bałkańskiego udaje się odnaleźć pokój, po długim czasie konfliktów? Jaki jest to region świata i jaka jest jego religijność?
Audio
Mostar - nieoficjalna stolica Hercegowiny. Jedno z miast w których założono obozy dla Boszniaków
Mostar - nieoficjalna stolica Hercegowiny. Jedno z miast w których założono obozy dla Boszniaków Foto: Glow Images/East News

Bałkany to obszar obejmujący tereny dawnej Jugosławii oraz kraje położone na wschód od niej, aż do Turcji. O tym jak dziś wygląda „Kocioł bałkański”, opowiedział wieloletni korespondent Polskiego Radia w tamtym rejonie, Tomasz Kowalczewski, który spędził tam 10 lat. - Minęło 20 lat od zakończenia wojny i podpisania porozumień pokojowych w Dayton. Układ ten zakończył wojnę, ale nie rozwiązał wielu spraw, między innymi – powrotów. Do dziś istnieje tam wiele opustoszałych miejscowości, do których nikt nie wraca i nie próbuje odbudować. Wypędzeni ze swoich domów, zostali umieszczeni w prowizorycznych obozach, którymi były: sale szkolne, biblioteki czy gospodarstwa rolne. Ich dom to tyle miejsca, ile zajmował dany człowiek na podłodze, kiedy się położył - wspominał Tomasz Kowalczewski.

Kiedyś był to jeden kraj. - Obecnie różnice pomiędzy niepodległymi państwami pogłębiają się, chociażby ze względu przystępowanie części z nich do Unii Europejskiej. Należy już do niej Słowenia, ostatnio dołączyła tam Chorwacja. Serbia stara się dołączyć w 2020r. Jak do tej pory, najdalej akcesu jest Bośnia i Hercegowina – powiedziała Agnieszka Kawczyńska, z portalu balkanistyka.org

- Cechy narodowe mieszkańców rejonu byłej Jugosławii to nieprzewidywalność oraz bezpośredniość, w relacjach międzyludzkich, otwartość a także ciepło, z którym odnoszą się do nowopoznanych ludzi – wylicza Katarzyna Ingram, dziennikarka IAR, bałkanistka, korespondentka podczas wizyty papieża Franciszka w Sarajewie.

Jak twierdzą goście audycji, obecnie Chorwaci mieszkają obok Serbów i choć do niedawna byli oni wrogami, to nastroje miedzy narodami podgrzewali głównie politycy i media. Dziś oba narody starają sobie ułożyć dobre relacje.

Współczesne Bałkany to kraina wielowyznaniowa. Mieszkają tu głównie: katolicy, prawosławi i protestanci, jest też sporo muzułmanów. Zdaniem Agnieszki Kawczyńskiej, współcześni mieszkańcy zwaśnionych terenów, starają się dogadać między sobą, a przede wszystkim zapomnieć o wojnie – dodała dziennikarka.

Kiedy papież Franciszek przyjechał w czerwcu tego roku na Bałkany, jego przesłanie było zatytułowane: „Pokój Wam”. Podczas spotkania z przedstawicielami duchowieństwa różnych wyznań, wszyscy podkreślali zaś, że największe znaczenia ma dla nich obecnie pokój – podkreśliła korespondentka IAR.

Na audycję „Kierunek Kraków" w Czwórce, zaprasza Mikołaj Foks.

***

Tytuł audycji: „Kierunek Kraków"

Prowadził: Mikołaj Foks

Data emisji: 22.11.2015 r.

Godzina emisji: 07.00

kawa