Redakcja Programów Katolickich

Kierunek: Kolonia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 15:00
Tym razem do Krakowa udajemy się przez Kolonię. To tam, 10 lat temu odbyły się Światowe Dni Młodzieży, z udziałem papieża Benedykta XVI.
Audio
Katedra w Kolonii
Katedra w Kolonii Foto: pixabay/domena publiczna

Niemcy są nadal dużym wyzwaniem misyjnym. Poza tym, że mieszka tam wielu protestantów, nie brakuje taż katolików, często są oni jednak na bakier z różnymi aspektami wiary. Zdaniem ks. Ryszarda Krupy, pracującego w berlińskiej parafii Bożego Ciała, po pewnym czasie, można zrozumieć ich duchowość. - Niema czegoś takiego jak pojęcie kultury religijnej, w Niemczech mieszkają całe pokolenia wychowane w NRD, bez Pana Boga. Najważniejszą rzeczą jest więc słuchanie. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, czego od nas oczekują – powiedział ks. Krupa.

Oprócz mieszkańców NRD, są też ci, którzy przyjechali do tej parafii, już po zjednoczeniu Niemiec. Wśród nich, znajdują się też dorośli, którzy nigdy nie byli w kościele. - W takim środowisku, trudno jest znaleźć wspólny język. Wszyscy są jednak bardzo życzliwi, a niedziela jest w przeciwieństwie do Polski dniem wolnym, kiedy wszystkie sklepy są zamknięte - dodał ks. Ryszard Krupa.

Zorganizowanie Światowych Dni Młodzieży w Kolonii było jednak dużym wyzwaniem z wielu powodów. Dla Polski i całego świata był to przede wszystkim czas wielkiego przebudzenia. Kilka tygodni wcześniej, zmarł Jan Paweł II, następnie odbyło się konklawe, a potem, do Kolonii pojechał nowo wybrany papież, Benedykt XVI.

- Hasłem tamtych dni były słowa: „Przybyliśmy oddać mu pokłon”, ponieważ zgromadziliśmy się w miejscu, gdzie znajdują się relikwie Trzech Króli, którzy przybyli oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi – przypomniała Joanna Stępczyńska, która spędziła w Kolonii pół roku na wolontariacie w biurze ŚDM w Dziale Liturgii. - Największym zaskoczeniem dla mieszkańców Kolonii był dzień, kiedy zaczęli napływać pierwsi pielgrzymi. Miasto zamieniło się w jeden wielki festiwal miłości i pokoju. Niemcy byli zszokowani, ponieważ kilka dni wcześniej nie wiedzieli ile policji trzeba będzie zatrudnić, do obsługi tego wydarzenia. Tymczasem ku ich zdumieniu nie była ona w ogóle potrzebna. Młodzi umieli się zachować. Wszystkich uczestników, zaskoczyła zaś spontaniczność młodych Niemców, którzy chętnie wzięli udział w tym kilkudniowym wydarzeniu – dodała wolontariuszka.

Na audycję „Kierunek Kraków" w Czwórce, zaprasza Mikołaj Foks.

***

Tytuł audycji: „Kierunek Kraków"

Prowadził: Mikołaj Foks

Data emisji: 6.10.2015 r.

Godzina emisji: 07.00

kawa