Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Nowe wyzwanie dla Kościoła

W audycji porozmawiamy o czasie pożegnania papieża Franciszka, ale także o czasie konklawe i wyzwaniach dla Kościoła. Gośćmi Przemysława Goławskiego będą prof. Daniel Arasa, konsultor watykańskiej Dykasterii ds. komunikacji, który opowie o trwających kongregacjach generalnych i konklawe oraz ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, który opowie o znaczeniu aktualnych wydarzeń w Rzymie i Watykanie, oraz obecności spraw podejmowanych przez Kościół i papieża w dyplomacji.
play_arrow

czytaj więcej

Zapomniana Golgota Zachodu

29 kwietnia minęła 80. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau, który stał się miejscem kaźni szczególnie duchowieństwa polskiego. W obozie tym przebywało prawie 2 tys. polskich księży, z których ponad połowa została zamordowana. Byli oni zmuszani do wyczerpującej pracy fizycznej, dokonywano na nich eksperymentów pseudomedycznych. W gronie 108 męczenników II wojny światowej Jan Paweł II wyniósł na ołtarze również księży – byłych więźniów Dachau: m. in. bł. bp Michała Kozala oraz bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego - patrona harcerzy.
play_arrow

czytaj więcej

Wpływowe i waleczne. Kobiety, które miały wpływ na losy innych – kiedyś i dziś

Biblijna Królowa Estera, średniowieczna władczyni Jadwiga Andegaweńska, Joanna d’Ark bohaterka narodowa Francji, Stanisława Leszczyńska – odważna położna w Auschisitz, Maria Okońska współzałożycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Odnosząc się do historycznych ‘portretów’ kobiet mężnych, na pytanie czy mają one coś wspólnego ze współczesnymi kobietami – odpowiadają kobiety, dla których tamte stanowią inspirację.
play_arrow

czytaj więcej

Pożegnanie z papieżem

W Niedziele Miłosierdzia Bożego powiemy o kilku tematach, które się ze sobą łączą. Zaczniemy od tego, że pogrzeb Papieża Franciszka odbył się dzień wcześniej. To właśnie ten papież ustanowił Rok Miłosierdzia w 2026 roku, ustanowił Misjonarzy Miłosierdzia. Z tego roku wypłynęły różne inicjatywy, m.in. „Promieni Miłosierdzia”.
play_arrow

czytaj więcej

Papież Franciszek - ślady

Co pozostawia Kościołowi zmarły papież Franciszek. W jakich przestrzeniach jego ślady najmocniej zostały odciśnięte jako wskazanie na przyszłość. Niektóre streszcza jedno słowo / hasło, które podejmują nasi goście
play_arrow

czytaj więcej

Pożegnanie z papieżem

W Poniedziałek w oktawie Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r., o godz. 7:35 zmarł Jorge Mario Bergoglio SJ, papież Franciszek. Był 266. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 13 marca 2013 do 21 kwietnia 2025 roku.
play_arrow

czytaj więcej

Na końcu Drogi jest Zmartwychwstanie

W czasie Wielkiego Postu odwiedzamy Kalwarie, które rozsiane są po całym kraju. Miejsca te pomagają nam pogłębić naszą wiarę i przygotować się do Świąt Wielkanocnych.
play_arrow

czytaj więcej

Czas radosnego zwycięstwa życia nas śmiercią

Wielkanocny wieczór to okazja do zatrzymania się przy tym co za nami, ale i przed nami. Wielkanocna Niedziela, dzień zmartwychwstania Chrystusa to czas radosnego zwycięstwa życia nas śmiercią. A co przyniesie nam Poniedziałek Wielkanocny, oprócz polewania się wodą?  Ten lekki z pozoru charakter drugiego dnia Świąt Wielkanocnych niesie jednak w liturgii wiele pytań o sens życia. Tego dnia zatrzymujemy się przy symbolicznym obrazie drogi do Emaus, którą podążali uczniowie Jezusa i na której nie rozpoznali swoje Mistrza. Czy nie tak wygląda nasze życie? Szukamy Boga i może spotykamy Go w naszym życiu, nie wiedząc, że to właśnie On.
play_arrow

czytaj więcej

Wielkanoc, źródło prawdziwej nadziei 

Gdy Jezus umarł na krzyżu apostołowie stracili nadzieję i sens. Przestali wierzyć w swoją misję i zadania, jakie wcześniej im powierzył Chrystus. Wszystko zmieniło się, gdy pojawiły się relacje tych, którzy spotkali Zmartwychwstałego. Nadzieję widać także w biblijnych zapowiedziach Mesjasza, pismach, które przepowiadają tajemnicę Zmartwychwstania. Jak sprawić, by świadomość tego źródła radości i nadziei nie kończyła się z końcem świętowania Wielkanocy? Rozmowy o znaczeniu nadziei, która jest szczególnym tematem Roku Świętego 2025. Jak jej poszukiwać i dlaczego wiara i orędzie Chrystusa może być jej niewyczerpanym źródłem. Porozmawiamy także o teologicznym i kulturowym znaczeniu czasu Wielkanocy.
play_arrow

czytaj więcej

Czy bycie księdzem, to niebezpieczna misja?

Połowa ankietowanych księży deklaruje, że doświadczyła agresji w ciągu ostatnich 12 miesięcy – wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego pt. „Niebezpieczna misja? Agresja wobec osób duchownych, miejsc i obiektów kultu w Polsce", o którym mówili uczestnicy konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. W badaniach zostały podjęte cztery zagadnienia: doświadczenie przemocy w różnych wymiarach i aspektach; reakcji na te doświadczenia, czyli w jaki sposób osoby duchowne reagują na przemoc albo na sytuacje antycypowanej przemocy; poczucie bezpieczeństwa w związku z misją, którą wykonują; przyczyny i dynamika agresji wobec osób duchownych.

czytaj więcej

1000 Lecie koronacji Bolesława Chrobrego

1000 Lecie koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Dlaczego „Gra o tron” była grą o wszystko dla przyszłej Polski?
play_arrow

czytaj więcej

W czym pomaga chrześcijańska medytacja?

Czy codzienna uważność, czyli mindfullness, pomaga uporządkować myśli i zredukować stres? W czym pomaga modlitwa kontemplacyjna?
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025