Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Pięć dowodów na istnienie Boga

Przez znaczną część dorosłego życia był ateistą. Do wiary doprowadziły go lektura dzieł Arystotelesa i św. Tomasza. Dziś broni racjonalności wiary wobec jej krytyków. O książce Edwarda Fesera <Pięć dowodów na istnienie Boga> mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół wobec migracji

„Migracja powinna być zawsze dobrowolną decyzją” – stwierdza Ojciec Święty w orędziu na 109 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Nowe zasady związane z relokacją migrantów wewnątrz Unii Europejskiej spowodowały, iż w  ostatnich dniach temat migracji wrócił ze zdwojoną siłą.
play_arrow

czytaj więcej

Uroczystości ku czci Jezusa

W audycji porozmawiamy o bieżących wydarzeniach z życia Kościoła, spoglądając na szczególne uroczystości ku czci Jezusa.
play_arrow

czytaj więcej

Życie mimo wszystko

W Polsce w dwukrotnie więcej osób ginie w wyniku samobójstw niż w wypadkach drogowych, A jednak znacznie więcej mówimy o ofiarach wypadków niż o samobójcach. O tym dlaczego  temat samobójstw wciąż pozostaje tematem tabu oraz o możliwości pomocy osobom w kryzysie samobójczym mówi w audycji dr Halszka Witkowska bohaterka wywiadu-rzeki „Życie mimo wszystko”.
play_arrow

czytaj więcej

Komu potrzebny jest prorok Eliasz w Laponii?

Czy niepełnosprawni fizycznie i umysłowo mogą być zawodowymi aktorami? Co teatr EXIT daje  swojej widowni i ludziom  wspólnie z nim tworzącym.? Opowieść o spełnianiu marzeń, wykluczeniu i duchowej sile. O znaczeniu muzyki i teatru w terapii i życiu osób niepełnosprawnych , wykluczonych przez chorobę. Porozmawiamy między innymi z założycielem teatru EXIT MACIEJEM  SIKORSKIM,   jego aktorami i współpracownikami.
play_arrow

czytaj więcej

Procesja nie od parady

Wierzę w Ciebie Boże Żywy wyznanie którego wyrazem są Procesje Eucharystyczne - to znak rozpoznawczy Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Co ten paradny pochód religijny różni od innych przemarszów ulicami naszych miast?
play_arrow

czytaj więcej

XI Maraton Apologetyczny

Wiara chrześcijańska domaga się uzasadnienia wobec świata, który często pozostaje wobec niej sceptyczny lub wrogi.  Zadania tego  podejmuje się myśl teologiczna powołana do dialogu ze światem i jego kulturą. W audycji opowiemy o zakończonym właśnie w Warszawie XI Maratonie Apologetycznym. Uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej przyglądali  się pod tym kątem dziełu św. Tomasza z Akwinu i pytali, czy jego myśl potrzebna jest współczesnej myśli fundamentalnej, a więc temu działowi teologii, który zajmuje się podstawami wiary.
play_arrow

czytaj więcej

Dziękujemy za przeszłe i przyszłe…

Niedziela, 4 czerwca, godz. 12:00, Świątynia Opatrzności Bożej – rozpoczyna XVI Święto Dziękczynienia. Skąd potrzeba wydarzenia, jakie były korzenie budowy świątyni, co motywowało naszych przodków, a jak układa się współczesna historia miejsca? Dlaczego wzór został wybudowany w Mokobodach? Naszym przewodnikiem po historii i współczesności będzie prof. Jan Żaryn, odwiedzimy również Mokobody i miejsca warszawskie związane z historią wydarzenia.
play_arrow

czytaj więcej

Duchowość wyjścia

Papież Franciszek podkreśla, że nie wystarczy reforma struktur, aby odnowić Kościół. Do tego bowiem niezbędna jest zmiana myślenia oraz duchowość Abrahama, który w zaufaniu Bogu wyruszył w nieznane. Nowej duchowości na nowe czasy próbują się przyjrzeć autorzy wiosennego numeru „Więzi”. Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski redaktor naczelny kwartalnika.
play_arrow

czytaj więcej

„Równoj ku górze” -  zaproszenie nie tylko dla górali.

28 maja w liturgiczne wspomnienie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego erygowane będzie pierwsze sanktuarium mu poświęcone na Bachledówce  pod Zakopanem. Kościół parafialny oo. Paulinów nosić będzie odtąd wezwanie - Prymasa Wyszyńskiego czciela Matki Bożej Jasnogórskiej.
play_arrow

czytaj więcej

Testament o. Papczyńskiego

18 maja mija kolejna rocznica urodzin i wspomnienie liturgiczne św. o. Stanisława Papczyńskiego i kolejna rocznica podniesienia przez Kard. Kazimierza Nycza Kościoła Wieczerzy Pańskiej na Mariankach w Górze Kalwarii do rangi Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego. W audycji przybliżymy postać tego świętego, powiemy, kto pielgrzymuje do sanktuarium jemu poświęconemu i dlaczego jego nauczanie jest aktualne także dzisiaj.

czytaj więcej

Polska prasa na Ukrainie

Na Ukrainie pomimo toczącej się wojny ukazuje się polska prasa, na przykład „Nowy Kurier Galicyjski”, a także inne periodyki. Również u nas w kraju wydawane są pisma dotyczące Kresów południowo-wschodnich, czyli dzisiejszej Ukrainy. Chodzi tu, między innymi, o "Rocznik Lwowski", który ukazuje się od 1991 roku, a którego redaktorem jest gość dzisiejszej audycji, poeta i prozaik - Mariusz Olbromski.
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025