Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Dziękujemy za przeszłe i przyszłe…

Niedziela, 4 czerwca, godz. 12:00, Świątynia Opatrzności Bożej – rozpoczyna XVI Święto Dziękczynienia. Skąd potrzeba wydarzenia, jakie były korzenie budowy świątyni, co motywowało naszych przodków, a jak układa się współczesna historia miejsca? Dlaczego wzór został wybudowany w Mokobodach? Naszym przewodnikiem po historii i współczesności będzie prof. Jan Żaryn, odwiedzimy również Mokobody i miejsca warszawskie związane z historią wydarzenia.
play_arrow

czytaj więcej

Duchowość wyjścia

Papież Franciszek podkreśla, że nie wystarczy reforma struktur, aby odnowić Kościół. Do tego bowiem niezbędna jest zmiana myślenia oraz duchowość Abrahama, który w zaufaniu Bogu wyruszył w nieznane. Nowej duchowości na nowe czasy próbują się przyjrzeć autorzy wiosennego numeru „Więzi”. Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski redaktor naczelny kwartalnika.
play_arrow

czytaj więcej

„Równoj ku górze” -  zaproszenie nie tylko dla górali.

28 maja w liturgiczne wspomnienie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego erygowane będzie pierwsze sanktuarium mu poświęcone na Bachledówce  pod Zakopanem. Kościół parafialny oo. Paulinów nosić będzie odtąd wezwanie - Prymasa Wyszyńskiego czciela Matki Bożej Jasnogórskiej.
play_arrow

czytaj więcej

Testament o. Papczyńskiego

18 maja mija kolejna rocznica urodzin i wspomnienie liturgiczne św. o. Stanisława Papczyńskiego i kolejna rocznica podniesienia przez Kard. Kazimierza Nycza Kościoła Wieczerzy Pańskiej na Mariankach w Górze Kalwarii do rangi Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego. W audycji przybliżymy postać tego świętego, powiemy, kto pielgrzymuje do sanktuarium jemu poświęconemu i dlaczego jego nauczanie jest aktualne także dzisiaj.

czytaj więcej

Polska prasa na Ukrainie

Na Ukrainie pomimo toczącej się wojny ukazuje się polska prasa, na przykład „Nowy Kurier Galicyjski”, a także inne periodyki. Również u nas w kraju wydawane są pisma dotyczące Kresów południowo-wschodnich, czyli dzisiejszej Ukrainy. Chodzi tu, między innymi, o "Rocznik Lwowski", który ukazuje się od 1991 roku, a którego redaktorem jest gość dzisiejszej audycji, poeta i prozaik - Mariusz Olbromski.
play_arrow

czytaj więcej

Ksiądz na nowe czasy

Nie żyjemy w epoce zmian ale w czasie zmiany epok - podkreśla papież Franciszek i wskazuje, że nowe czasy stawiają przed Kościołem nowe problemy i wyzwania. Wymagają również kapłanów, którzy w laicyzującym się świecie będą zdolni  umacniać wiernych w życiu wiarą i w głoszeniu Ewangelii. W audycji będziemy pytać, jakich duszpasterzy potrzebuje Kościół w XXI wieku. Gościem  audycji będzie m.in. bp Piotr Jarecki.
play_arrow

czytaj więcej

Zrozumieć ikonę

Chociaż malarstwo ikonowe cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno fachowców jak i amatorów, to spowija je szereg poważnych nieporozumień i dezinterpretacji. W pisaniu ikon, a także w ich fachowej analizie i ocenie może pomóc trzytomowy „Podręcznik metodyczny malarstwa ikonowego” autorstwa Iriny Gorbunowej-Lomax  - założycielki Akademii Ikonograficznej w Brukseli. Gościem audycji jest s. Mateusza Drewniak.
play_arrow

czytaj więcej

Św. Andrzej Bobola - święty od sprzeczności

Miał poświęcić się nauce i wykładom ale nie zdał egzaminów na Uniwersytecie Wileńskim. Jego okrutna śmierć zadana przez kozaków nie zwróciła niczyjej uwagi ale powrót do Polski był medialnym wydarzeniem i pierwszą międzynarodowa transmisją Polskiego Radia.
play_arrow

czytaj więcej

Walka o prawdę

„Jak dotrzeć do Polaków z prawdą i odbudować narodową wspólnotę wokół św. Jana Pawła II", to temat konferencji, która miała miejsce w auli Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Spotkanie odbyło się z udziałem metropolity częstochowskiego, abp Wacława Depo. Arcybiskup przypomniał, że „Jan Paweł II jest darem i zobowiązaniem dla nas na wieki". To tylko jeden z głosów, który rozbrzmiał w czasie tej konferencji. O innych powiemy w audycji „Kościół nasz powszedni”.
play_arrow

czytaj więcej

W obronie wartości

Ukraina pokazuje, że w świecie postprawdy prawda jest niezbędna, gdyż kłamstwo zabija. Że w świecie kompletnego relatywizmu są jakieś wartości, bez których życie nie ma sensu. Że jest coś za co warto odda życie świecie kompletnego relatywizmu - mówi abp.  Światosław Szewczuk w książce <Bóg nie opuścił Ukrainy>.  Gościem audycji jest Krzysztof Tomasik - autor wywiadu rzeki z ukraińskim hierarchą.
play_arrow

czytaj więcej

Mothering Sunday

Hiszpanki właśnie świętują, Włoszki i Niemki będą za tydzień, Polki swoje święto maja 26 maja. Mutter, mamma, maminka, mother, mam czy po prostu Mama. W wielu krajach Dzień Matki jest w maju z przyczyn religijnych-bo to miesiąc Maryi, Matki Jezusa.
play_arrow

czytaj więcej

W Uroczystość NMP Królowej Polski - stajemy na Apel

Maryjo Królowo Polski -  Jestem przy Tobie, pamiętam czuwam. Słowa Apelu jasnogórskiego od 70 lat rozbrzmiewają na Jasnej Górze przed wizerunkiem Czarnej Madonny. 
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025