Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Infiltracja

Dzisiejszy kryzys Kościoła to efekt wielu współzależnych procesów i czynników, które staja się przedmiotem analiz niezliczonych badaczy. Ponieważ jednak takie wyjaśnienie nie jest i nie może być proste, coraz większa liczba katolików, zwłaszcza konserwatywnych, ulega urokowi teorii spiskowych. Według jednej z nich dzisiejszy fatalny stan Kościoła to efekt tego, co w innych dziedzinach życia  określa się jako wrogie przejęcie. O książce Taylora Marshalla "Infiltracja. Spisek, który ma zniszczyć Kościół od środka" mówi w audycji profesor Michał Białkowski,
play_arrow

czytaj więcej

Czy warto umierać za smarfona?

Na półki księgarskie właśnie trafia niewielkich rozmiarów książka- rozważania Krzysztofa Zanussiego o kondycji naszego sumienia, wewnętrznej wolności i próby odpowiedzi na pytanie - „czy warto umierać za smarfona?”. Autor pisze, że przede wszystkim warto stawiać sobie takie pytania, bo odpowiedź kryje w sobie głębszą kwestię: Po co żyjemy?
play_arrow

czytaj więcej

Maj miesiąc maryjny

Maj, to miesiąc w sposób szczególny poświęcony Matce Bożej. W tych dniach, w kościołach, kaplicach i przydrożnych figurkach codziennie odbywają się nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny.
play_arrow

czytaj więcej

Kobieta w koronie – dobra marka

Poza świętem Konstytucji 3 maja to także Uroczystość  Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski. Czy(m) ten nieco archaicznie brzmiący królewski tytuł może nas współcześnie zaskoczyć – w odniesieniu do samej bohaterki dnia – Maryi, ale także innych kobiet, którym ‘korona z głowy nie spada’, bo nie są  ‘królewnami z bajki’. To przytyk, czy przywilej?
play_arrow

czytaj więcej

Wyznania

Jego życie i teologia na trwałe wpisała się w żywą tradycję Kościoła. Była w św. Augustynie biskupie Hippony - wielka pasja i umiłowanie życia, filozoficzny głód prawdy, dobra i piękna, ale jego serce pozostawało niespokojne. Jego najsłynniejsze, najczęściej komentowane dzieło to „Wyznania”, które ukazały się w nowym przekładzie prof. Stanisława Stabryły - miłośnika i  znawcy kultury antycznej, gościa audycji.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół w kwestii robotniczej

15 maja przypada 130 rocznica ogłoszenia Rerum novarum. Encyklika Leona XIII otworzyła nowy rozdział w nauczaniu społecznym Kościoła, które z punktu widzenia doktryny chrześcijańskiej odnosi się do najważniejszych problemów, współczesnego świata.
play_arrow

czytaj więcej

Formy współczesnej bezreligijności

Rozchodzenie się dróg chrześcijaństwa i świata, różne formy współczesnej bezreligijności, a także pytanie o potrzebę nowego Soboru - to tylko niektóre tematy wiosennego numeru kwartalnika „Więź”. Gościem audycji jest dr Sebastian Duda - teolog i publicysta.
play_arrow

czytaj więcej

Pasterz i owce...

Dla tej najmniejszej czy zagubionej Dobry Pasterz zostawi stado. Czy w kulturze pasterskiej czasów Jezusa to były słowa kontrowersyjne? Jak przez wieki przypowieść o Dobrym Pasterzu tłumaczyła sztuka? Co z tego etosu przetrwało do dziś?
play_arrow

czytaj więcej

Kierujmy się miłością na drodze

Na początku audycji „Kościół nasz powszedni” powiemy o tym że w niedziele przypada XV Niedziela Modlitw za Kierowców. To dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po naszych drogach i wdzięczności wobec wszystkich kierowców wykonujących pracę i podejmujących służbę w czasie epidemii. Będzie przebiegała pod od hasłem "Kierujmy się miłością na drodze".
play_arrow

czytaj więcej

Pamięci Hansa Kunga

6 kwietnia w wieku 93 lat zmarł w Tybindze Hans Kung jeden z najważniejszych współczesnych teologów. Szwajcarski uczony był ekspertem w czasie Soboru Watykańskiego II, a także autorem licznych dzieł, które przyniosły mu światowy rozgłos oraz konflikt z Rzymem. Jego postać przybliża w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk z UKSW w Warszawie.
play_arrow

czytaj więcej

Nigdy więcej sami

Są jak dzieci…potrzebują miłości ,opieki i towarzystwa…do końca życia.  Takie są osoby niepełnosprawne intelektualnie, które swoje miejsce doskonale odnajdują we wspólnotach Wiara i Światło”. To międzynarodowy, chrześcijański ruch, założony 50 lat temu.
play_arrow

czytaj więcej

Niedziela Biblijna

Niedziela Biblijna to okazja do zadania pytań o stosunek do wiary i lektury Pisma Świętego. W jaki sposób można od teorii przejść do praktyki "życia Słowem Bożym"?
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025