Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Drogi św. Jakuba

Szlak św. Jakuba (Camino de Santiago) to najbardziej rozpoznawalny  szlak pielgrzymkowy na świecie. Cudowne odkrycie grobu św. Jakuba szybko stało się powodem, dla którego w miejscu tym powstał pierwszy kościół. Wkrótce zaczęli go odwiedzać pielgrzymi z różnych części Europy.
play_arrow

czytaj więcej

Ile Kościoła w Kościele?

Problem wiarygodności Kościoła, potrzeba wsłuchiwania się w świat i dialogu z nim, a wreszcie polityczna i społeczna rola Kościoła w pluralistycznym społeczeństwie to tylko niektóre z tematów, jakie stały się przedmiotem rozmów red. Tomasza Krzyżaka z bp. Piotrem Jareckim. Ich zapis przynosi książka zatytułowana "Obudzić proroków. Rozmowy o Kościele, polityce i życiu w prawdzie". Gościem audycji jest ks. Grzegorz Michalczyk - duszpasterz środowisk twórczych.
play_arrow

czytaj więcej

Jubileuszowy rok św. Jakuba

1 stycznia 2021 r. rozpoczął w Kościele powszechnym Rok św. Jakuba (Jubileuszowy Rok Compostelański). Obchodzi się go w Kościele wówczas, gdy święto Apostoła, a więc dzień 25 lipca, wypada w niedzielę. Rozpoczęty 31 grudnia 2020 roku Rok Święty Jakubowy w Santiago de Compostela w związku z pandemią potrwa do końca 2022 roku.
play_arrow

czytaj więcej

Podróż naukowców przez wieki

„Można powiedzieć, że byli oni ludźmi nauki, ale nie tylko w sensie, że chcieli wiedzieć wiele rze­czy: chcieli czegoś więcej. Więc ruszyli w podróż…”   W tym roku czasu pandemii, orszaki Trzech Króli wyruszą bez świadków i samotnie będą podążać drogą do celu. Zupełnie jak dwa tysiące lat temu. Nie było wielkich zgromadzeń, ani bogatych orszaków. A jak było? A jak będzie w tym roku?
play_arrow

czytaj więcej

Lubelska Szkoła Filozoficzna. Historia-koncepcje-spory

Od lat 40. władze PRL narzucały w życiu akademickim 'jedynie słuszną' filozofię marksistowską. W opozycji do niej na KUL-u ukształtowała się lubelska szkoła filozoficzna zwana też polską szkołą filozofii klasycznej lub po prostu szkołą filozofii chrześcijańskiej. W całym obozie socjalistycznym był to jedyny silny ośrodek niezależnej myśli filozoficznej, co dobrze wyrażało znane w tamtych latach powiedzenie: "Od Berlina do Seulu filozofia tylko w KUL-u". Rozmowa wokół książki <Lubelska Szkoła Filozoficzna. Historia-koncepcje-spory> pod red. Agnieszki Lekkiej-Kowalik i Pawła Gondka.​ Gościem audycji jest historyk filozofii  bp Jacek Grzybowski.
play_arrow

czytaj więcej

Kolęda w pandemii

Czas tuż po świętach Bożego Narodzenia kojarzy się zwykle z chodzeniem księży po kolędzie. W tym roku jednak ów klimat spotkań kapłanów z rodzinami został zaburzony przez pandemię. Jak będzie wyglądać tegoroczna kolęda?
play_arrow

czytaj więcej

Ojcowie kapadoccy

2 I wspominamy w liturgii Kościoła Ojców Kapadockich: Grzegorza z Nazjanzu i Bazylego Wielkiego.
play_arrow

czytaj więcej

Noworoczne światła nadziei

„Co było, to było, co miało być - jest, a będzie - to co będzie”. Dobrze będzie. Pobożne życzenie? Płonna nadzieja...? Niekoniecznie. Nawet wobec ogarniającego niepokoju i niepewnej przyszłości, w Nowy Rok można wejść na drogę pokoju serca... Wpatrując się, bardziej niż w ciemność, w jasne i mocne ŹRÓDŁO ŚWIATŁA.
play_arrow

czytaj więcej

"Pro memoria" Stefana kardynała Wyszyńskiego

W grudniu na półki księgarskie trafił kolejny tom "Pro memoria" Stefana kardynała Wyszyńskiego. Tom obejmuje codzienne zapiski Prymasa od końca października 1956 roku do 31 grudnia 1957. Dzieki obszerności u szczegółowości tych notatek możemy bliżej poznać codzienność Kościoła w czasie październikowych przemian. Gościem audycji jest prof Michał Białkowski redaktor naukowy publikacji.
play_arrow

czytaj więcej

Rodzina, ach rodzina...

Najlepiej wychodzi się z nią na zdjęciach - jeśli jest, bo jeśli jej nie ma - samotnyś... nie tylko z konieczności, także z wyboru.
play_arrow

czytaj więcej

Współcześni męczennicy – wiara dzisiaj

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia to w kościele katolickim wspomnienie św. Szczepana. Diakona i pierwszego męczennika. W ciągu wieków historii Kościoła śladami św. Szczepana pójdzie wielu innych, którzy pośród prześladowań i trudności świadczyć będą życiem i śmiercią o bezgranicznej miłości Boga do człowieka.
play_arrow

czytaj więcej

Ciche pukanie... Boga w człowieku

Noc Bożego Narodzenia - noc cudów. Największy z nich, ten który w tym czasie wspominamy, wydarzył się w niewielkim Betlejem. Betlejem jest w każdym z nas. Może tej nocy i my usłyszymy coś co zwykle, w naszym zabieganiu, umyka nam.  Czas się zatrzymać, posłuchać i usłyszeć - Ciche pukanie.
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025