Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Papież światu - 45 lecie pontyfikatu Jana Pawła II

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na konferencję naukową „Papież światu - 45 lecie pontyfikatu Jana Pawła II”. 17 października w Warszawie spotkają się wybitni przedstawiciele świata nauki, wiary i kultury, którzy pochylą się nad globalnym znaczeniem wyboru i przesłania Papieża Polaka. Gościem audycji będzie prof. Dominika Żukowska-Gardzińska z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, wykładowca UKSW w Warszawie.  
play_arrow

czytaj więcej

27 Dzień Papieski - JPII Cywilizacja życia

Do czego w swojej osobistej i zawodowej drodze potrzebny jej autorytet JPII i jego wskazania dotyczące budowania cywilizacji życia?
play_arrow

czytaj więcej

Synod o synodalności

Rozmowa o rzymskim etapie Synodu o synodalności, który rozpoczyna się 4 października. Wydarzenie poprzedziło ekumeniczne czuwanie modlitewne „Together - Razem” poświęcone znaczeniu współpracy chrześcijan. Obrady Synodu będą podsumowaniem i wyciągnięciem wniosków z dyskusji krajowych i kontynentalnych.
play_arrow

czytaj więcej

Współczesna apologia chrześcijaństwa

Po soborze Watykańskim II otoczona złą sławą apologetyka przekształciła się w teologię fundamentalną - dział teologii mający ukazywać wiarygodność chrześcijańskiego objawienia. O dobrej i złej apologii chrześcijaństwa mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk, redaktor książki <Hermeneutyka i apologia. W kręgu myśli teologicznej ks. Henryka Seweryniaka>
play_arrow

czytaj więcej

Wspólny dom-czyli Ekologia po chrześcijańsku

Polska jest wśród krajów, które wysyłają w atmosferę duże, nadmierne, ilości dymów i spalin. Co możemy zrobić ze światem? Nic. A Co możemy zrobić my-tu i teraz? Podjąć działania dla swojego podwórka, powiatu, by się nawzajem widzieć i słyszeć.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół w Polsce 2023

„Kościół w Polsce 2023”,  Raport przygotowany przez Katolicką Agencję Informacyjną we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego. Cenne analizy dotyczące życia zakonnego, powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego, zaangażowania ludzi świeckich i ich miejsca we wspólnocie Kościoła, uczelni, szkół katolickich oraz działalności Kościoła w mediach, kulturze i dialogu ekumenicznym.
play_arrow

czytaj więcej

Etyka a problem podmiotu

Etyka w świecie współczesnym Kształt etyki zależy od tego, jakie rozumienie człowieka leży u jej podstaw. O tym, w jaki sposób na rozumienie człowieka wpłynęło społeczeństwo masowe oraz filozoficzna krytyka i jakie ma to konsekwencje dla naszego myślenia o moralności traktuje praca zbiorowa „Etyka a problem podmiotu”. Gościem audycji jest ks. prof. Andrzej Kobyliński - współautor książki.
play_arrow

czytaj więcej

Mistrz Wincenty

8 października w Sandomierzu zaplanowano uroczystości w 800. rocznicę śmierci bł. Wincentego Kadłubka. Nazywany Mistrzem Wincenty, autor Kroniki dziejów Polski, uważany jest za jedną z najważniejszych postaci w dziejach literatury, historii Kościoła polskiego i historiografii polskiej. Krakowski biskup określany mianem „ojca kultury polskiej”, postac ponadczasowa w swoim myśleniu- dzięki 800leciu śmierci ma szansę o sobie przypomnieć. Kim byłby bł. mistrz Wincenty Kadłubek gdyby żył dziś?
play_arrow

czytaj więcej

Podsumowanie Światowych Dni Młodzieży

W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski podsumowano udział Polaków w Światowych Dniach Młodzieży. Jakie owoce przynosi to wydarzenie dla planów pracy z młodzieżą w Kościele w Polsce? Równocześnie w tym tygodniu zaplanowano Ogólnopolską Konferencję Duszpasterzy Akademickich. W kontekście obu tych wydarzeń porozmawiam o propozycjach duszpasterskich dla młodzieży oraz wyzwaniach z nimi związanymi
play_arrow

czytaj więcej

O chrześcijańskiej filozofii politycznej

Edycję dzieł wszystkich Tomasza Z Akwinu zainaugurował tom przynoszący komentarz Akwinaty do <Polityki> Arystotelesa. O kształtowaniu się chrześcijańskiej filozofii politycznej mówi w audycji prof. Mikołaj Olszewski z PAN
play_arrow

czytaj więcej

Prymas aresztowany

Jest 25 września 1953 rok, wieczór. Do pałacu prymasowskiego przybywa niezapowiedziana grupa ludzi. Kardynał Stefan Wyszyński przeczuwając powód najścia – każe zapalić wszystkie światła w pałacu, by mieszkańcy Warszawy dowiedzieli się, że został zatrzymany.
play_arrow

czytaj więcej

Dzień Sybiraka

17 września 1939 roku, dwa tygodnie po ataku Niemiec, nasz kraj został napadnięty przez sowietów. Tego dnia obchodzony jest Dzień Sybiraka. Ten dzień to okazja do tego aby porozmawiać o znaczeniu modlitwy o pokój. Wydaje się to niezwykle ważne kiedy na świecie jest tyle miejsc gdzie są konflikty zbrojne a od wielu miesięcy toczy się wojna za nasza wschodnią granicą. Po dziesiątkach lat pokoju w lutym zeszłego roku do naszej świadomości doszło, że pokój nie jest dany raz na zawsze i że potrzebne są stale wysiłki aby go utrzymać. O tym powiemy w audycji „Kościół nasz powszedni”.
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025