Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Spojrzeć w oczy bezdomnemu

"Pijak", "narkoman", "leń", "nieudacznik"... Zbyt często oceniamy osoby bezdomne, wydaje nam się, że sami są sobie winni i  taki styl życia to ich wybór. A tymczasem Ludzie w kryzysie bezdomności czują się jak niewidzialni, ….kto z nas spojrzał bezdomnemu w oczy?
play_arrow

czytaj więcej

Droga łącząca bezdroża

Wiara,  rozum, doświadczenie  - trzy drogi prowadzące do Boga, które podpowiadają Trzej Królowie - pierwsi misjonarze niosący w świat Objawiającego się Boga. Jak my dziś wchodzimy w ich ‘role’ - nie tylko w Orszakach trzech króli, ale przede wszystkim w Kościele.
play_arrow

czytaj więcej

Tuż przed świętem Trzech Króli

Trzech Króli, Objawienie Pańskie, Epifania - to jedno święto o wielu nazwach obchodzone 6 I. Obchodzi się go na cześć objawienia się Boga człowiekowi.  Uroczystość Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli jest obchodzona w Polsce jako Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Jest to także patronalne święto Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
play_arrow

czytaj więcej

O synodalności Kościoła

W październiku rozpoczął się synod poświęcony synodalności Kościoła. Obecnie na całym świecie trwa jego etap diecezjalny. O tym, jak proces synodalny wygląda w krajach pozaeuropejskich i jak wpisuje się w miejscowe kultury rozmawiali uczestnicy międzynarodowej konferencji zorganizowanej na warszawskich Bielanach. Gościem audycji jest o. prof. Tomasz Szyszka współorganizator spotkania.
play_arrow

czytaj więcej

Amoris Laetizia wykuta w kamieniu czyli  'Sagrada Familia'

Do połowy 2022 trwa Rok Rodziny Amoris Laetizia. Jednocześnie 140 lat temu rozpoczęto budowę Sagrada Familia w Barcelonie.  Kim był św. Józef Manyanet y Vives, który namówił Gaudiego do wielkiego projektu kościoła Świętej Rodziny. Dlaczego już ponad 140 lat temu uważał, że odnowa Hiszpanii może przyjść tylko przez rodzinę. Czy kończona bazylika mówi do nas to samo, co w założeniach A. Gaudiego i może stać się wizualnym obliczem Amoris Laetizia papieża Franciszka?
play_arrow

czytaj więcej

Co było jest i będzie. Co stary rok przekazuje nowemu.?

Nowy Rok - to kolejne zaczynanie od nowa. Wyruszanie w nieznane. Z obawami, ale także z nadzieją, dla której szukamy oparcia. A możemy je znaleźć także w tym co było. Wyruszając w przyszłość bez kurczowego trzymania się przeszłości, ale korzystając z niej. Bo nowy rok, choć w kalendarzu zastępuje stary rok, jednak nie usuwa przeszłości, ale buduje na niej przyszłość.
play_arrow

czytaj więcej

W obronie życia

Rozmowa - w Niedzielę Świętej Rodziny - o stanie obrony życia na świecie. Gościem audycji jest Magdalena Guziak-Nowak
play_arrow

czytaj więcej

Tajemnica Galilejczyka

Różni badacze starają sie zakwestionować historyczną wartość znacznej części ewangelii, a także niejednokrotnie  utrzymują, że to pierwsi wyznawcy uczynili z Jezusa Mesjasza i Syna Bożego. Wbrew tym opiniom znany niemiecki egzegeta Gerhard Lohfink broni zakwestionowanych tekstów i szuka odpowiedzi na pytanie, za   kogo uważał się Mistrz z Nazaretu. O książce <Tajemnica Galilejczyka> mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk.
play_arrow

czytaj więcej

Miłość, która kosztuje…

26 grudnia, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, Kościół katolicki wspomina św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika. Dlaczego radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia „zakłóca” to tragiczne wydarzenie? Dlatego, że miłość kosztuje, a miłość to też pewna ofiara.
play_arrow

czytaj więcej

„Narodziny, które … burzą” schematy, wyobrażenia, plany…

Boże Narodzenie tak jak prawie każde inne narodziny - to nie jest sielska opowiastka ukryta w pieleszach domowych zaciszy. To samo życie. Często bardzo twarde. Jak tamto w Betlejem.  Jak w nim dokopać się i ocalić nie tyle magiczne święta, ale coś znacznie ważniejszego. I nie tylko od święta. Do czego może obudzić nas i naszych domowników Boże Narodzenie? O czym uparcie przypomina TO Boże Dzieciątko.
play_arrow

czytaj więcej

Posłani w pokoju Chrystusa

Wraz z rozpoczęciem Adwentu i nowego roku liturgicznego – w niedzielę 28 listopada – Kościół w Polsce wszedł w ostatni etap trzyletniego programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii. Hasło trzeciego roku tego programu – „Posłani w pokoju Chrystusa” - prowadzić ma do szukania odpowiedzi na pytania, jak żyć Eucharystią na co dzień i jak dzielić się tym z innymi. Ukazuje tez społeczny wymiar Eucharystii.
play_arrow

czytaj więcej

Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach.

Zmaganie się nikczemności z godnością, nikczemności z honorem – tak oto najkrócej można scharakteryzować ów ponury czas nazywany stanem wojennym. O owym zmaganiu jest właśnie ta niezwykle ciekawa książka napisana wedle koncepcji prof. Wojciecha Polaka przez troje świetnych historyków; oprócz profesora są to: Sylwia Galij-Skarbińska oraz ks. Michał Damazyn.
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025