Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Rok Jubileuszowy w praktyce. Świętowanie w parafii

Spotkamy się z parafianami Parafii św. Rity w Cascii, która na cały rok przygotowała specjalne stacje na Rok Święty, ale w tym samym czasie świętuje swoje 5-lecie oraz 125. rocznicę kanonizacji patronki - św. Rity.
play_arrow

czytaj więcej

Dlaczego warto nawiedzać kościoły jubileuszowe i zdobywać odpusty?

18 maja będziemy obchodzili liturgiczne wspomnienie Św. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Księży Marianów. Jego grób znajduje się w Kościele Wieczerzy Pańskiej na Mariankach w Górze Kalwarii.
play_arrow

czytaj więcej

Jak odbudowywać Kościół?

Dzięki pontyfikatowi Franciszka Kościół jest już inny. Papież uruchomił procesy pozytywnych przemian, nie mając wcale ambicji, że je dokończy. Ich kontynuacja to wypełnienie duchowego testamentu Franciszka.
play_arrow

czytaj więcej

Tydzień Modlitw o Powołania

W tysięcznym roku Bolesław Chrobry sprowadza ciało pierwszego świętego i misjonarza Polski- biskupa Wojciecha. Chwilę później ginie na misjach Bruno z Kwerfurtu- patron Warmii i Mazur. Tak, dzięki misjonarzom powstają struktury Kościoła w Polsce. Przez wieki rola misjonarzy i kapłanów zmieniała się. A może tylko ich działalność inaczej interpretujemy?
play_arrow

czytaj więcej

Co wspólnego ma Leon XIV z Polską?

Skromny, pokorny, słuchający sercem.... nie jest to Amerykanin w adidasach. O nowo wybranym na Papieża kardynale Agnieszka Kozłowska Łysko rozmawia z o. Wiesławem Dawidowskim, augustianinem.  Zdradzimy państwu m.in co wspólnego ma Leon z Franciszkiem i jakie są zw. nowego papieża z Polską.
play_arrow

czytaj więcej

Władza w Kościele

Sukces każdej instytucji zależy w ogromnej mierze od tego, w jaki sposób jest zarządzana. Należy więc uznać, że dla Kościoła, który przeżywa obecnie wewnętrzne i zewnętrzne trudności, czymś zasadniczym powinna stać się refleksja na temat sposobu sprawowania w nim władzy. Był to ważny temat pontyfikatu Franciszka i takim pozostanie dla jego następcy.
play_arrow

czytaj więcej

Zapomniana Golgota Zachodu

29 kwietnia minęła 80. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau, który stał się miejscem kaźni szczególnie duchowieństwa polskiego. W obozie tym przebywało prawie 2 tys. polskich księży, z których ponad połowa została zamordowana. Byli oni zmuszani do wyczerpującej pracy fizycznej, dokonywano na nich eksperymentów pseudomedycznych. W gronie 108 męczenników II wojny światowej Jan Paweł II wyniósł na ołtarze również księży – byłych więźniów Dachau: m. in. bł. bp Michała Kozala oraz bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego - patrona harcerzy.
play_arrow

czytaj więcej

Maryja w sztuce

Od wieków postać Maryi porusza serca ludzi wierzących i skłania do refleksji teologów. Inspiruje również artystów, którzy próbują ukazywać jej postać rekonstruując w  wyobraźni to, o czym ewangelie mówią lakonicznie albo nie mówią wcale. 
play_arrow

czytaj więcej

Sekrety konklawe

Kardynałowie zamknięci, bez dostępu do telefonów, internetu i wszelkiego rodzaju mediów? Ile razy głosują? Skąd bierze się biały dym nad Watykanem?7.05 rozpocznie się konklawe. Wybory następcy św. Piotra, wybory owiane są chyba największą aurą tajemniczości spośród wyborów na świecie.Kto jest faworytem? O tym wszystkim w rozmowie z red. Tomaszem Krzyżakiem i ks. Przemysławem Śliwińskim, autorem książki „Sekrety konklawe”
play_arrow

czytaj więcej

Wpływowe i waleczne. Kobiety, które miały wpływ na losy innych – kiedyś i dziś

Biblijna Królowa Estera, średniowieczna władczyni Jadwiga Andegaweńska, Joanna d’Ark bohaterka narodowa Francji, Stanisława Leszczyńska – odważna położna w Auschisitz, Maria Okońska współzałożycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Odnosząc się do historycznych ‘portretów’ kobiet mężnych, na pytanie czy mają one coś wspólnego ze współczesnymi kobietami – odpowiadają kobiety, dla których tamte stanowią inspirację.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025