Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Infiltracja

Dzisiejszy kryzys Kościoła to efekt wielu współzależnych procesów i czynników, które staja się przedmiotem analiz niezliczonych badaczy. Ponieważ jednak takie wyjaśnienie nie jest i nie może być proste, coraz większa liczba katolików, zwłaszcza konserwatywnych, ulega urokowi teorii spiskowych. Według jednej z nich dzisiejszy fatalny stan Kościoła to efekt tego, co w innych dziedzinach życia  określa się jako wrogie przejęcie. O książce Taylora Marshalla "Infiltracja. Spisek, który ma zniszczyć Kościół od środka" mówi w audycji profesor Michał Białkowski,
play_arrow

czytaj więcej

Czy warto umierać za smarfona?

Na półki księgarskie właśnie trafia niewielkich rozmiarów książka- rozważania Krzysztofa Zanussiego o kondycji naszego sumienia, wewnętrznej wolności i próby odpowiedzi na pytanie - „czy warto umierać za smarfona?”. Autor pisze, że przede wszystkim warto stawiać sobie takie pytania, bo odpowiedź kryje w sobie głębszą kwestię: Po co żyjemy?
play_arrow

czytaj więcej

Siła miłości

Są jak dzieci, choć mają po 20,40 lat…Zależni od innych, ale ich wiara i zaufanie pomaga „przyjaciołom” żyć. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, doskonale odnajdują się w domach „Arki” . Od listopada między wspólnotami Wiara i Światło peregrynuje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Od 2 maja jest w Białymstoku. Zapraszam na spotkanie z członkami i przyjaciółmi wspólnoty
play_arrow

czytaj więcej

Kobieta w koronie – dobra marka

Poza świętem Konstytucji 3 maja to także Uroczystość  Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski. Czy(m) ten nieco archaicznie brzmiący królewski tytuł może nas współcześnie zaskoczyć – w odniesieniu do samej bohaterki dnia – Maryi, ale także innych kobiet, którym ‘korona z głowy nie spada’, bo nie są  ‘królewnami z bajki’. To przytyk, czy przywilej?
play_arrow

czytaj więcej

Wyznania

Jego życie i teologia na trwałe wpisała się w żywą tradycję Kościoła. Była w św. Augustynie biskupie Hippony - wielka pasja i umiłowanie życia, filozoficzny głód prawdy, dobra i piękna, ale jego serce pozostawało niespokojne. Jego najsłynniejsze, najczęściej komentowane dzieło to „Wyznania”, które ukazały się w nowym przekładzie prof. Stanisława Stabryły - miłośnika i  znawcy kultury antycznej, gościa audycji.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół w kwestii robotniczej

15 maja przypada 130 rocznica ogłoszenia Rerum novarum. Encyklika Leona XIII otworzyła nowy rozdział w nauczaniu społecznym Kościoła, które z punktu widzenia doktryny chrześcijańskiej odnosi się do najważniejszych problemów, współczesnego świata.
play_arrow

czytaj więcej

Majowe wypracowanie - odrabiane sercem

Mów mało - żyj bez hałasu - cisza; Czyn wiele - bez gorączki - spokojnie; Nie trać czasu - nie należy do ciebie; Strzeż swego serca....
play_arrow

czytaj więcej

Formy współczesnej bezreligijności

Rozchodzenie się dróg chrześcijaństwa i świata, różne formy współczesnej bezreligijności, a także pytanie o potrzebę nowego Soboru - to tylko niektóre tematy wiosennego numeru kwartalnika „Więź”. Gościem audycji jest dr Sebastian Duda - teolog i publicysta.
play_arrow

czytaj więcej

Książę Filip - człowiek zmierzchu epoki

Pasjonat teologii, ochrzczony w Kościele prawosławnym, który musiał przejść na anglikanizm. Syn założycielki wspólnoty mniszek, której grób mieści się w Jerozolimie. Patron nagrody Templetona i ponad 800 organizacji charytatywnych. 17 kwietnia świat pożegnał męża królowej Elżbiety II – księcia Filipa. Czy wraz z jego odejściem kończy się również epoka, w której bycie na drugim planie i służba innym stanowi życiowe motto? Gościem audycji jest Jonathan Luxmoore – brytyjski dziennikarz i pisarz.
play_arrow

czytaj więcej

Pasterz i owce...

Dla tej najmniejszej czy zagubionej Dobry Pasterz zostawi stado. Czy w kulturze pasterskiej czasów Jezusa to były słowa kontrowersyjne? Jak przez wieki przypowieść o Dobrym Pasterzu tłumaczyła sztuka? Co z tego etosu przetrwało do dziś?
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025