Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

55 lat po Soborze

W grudniu minęła 55 rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II, który otworzył Kościół na na dialog ekumeniczny. W przeddzień rozpoczynającego się  Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021 chcemy przyjrzeć się, jak w tym czasie zmienił on oblicze chrześcijaństwa.
play_arrow

czytaj więcej

Duszpasterz

„Duszpasterz” to nieszablonowa biografia zwykłego – niezwykłego księdza, który od 31 października br. należy do grona błogosławionych. Bł. ks. McGivney swoim prostolinijnym życiem, postawą i wiarą inspirował, i nadal inspiruje, tysiące mężczyzn do bycia lepszym mężem, ojcem, sąsiadem i katolikiem oraz do pomagania potrzebującym. Zakładając w 1882 r. organizację, wspólnotę Rycerzy Kolumba, dał przykład prawdziwego życia Ewangelią.
play_arrow

czytaj więcej

Jubileuszowy Rok św. Jakuba w Polsce

Otwarcie Świętych Drzwi, tzw. Drzwi Przebaczenia, w katedrze w Santiago de Compostela zainaugurowało 1 stycznia kolejny, 120 Rok św. Jakuba. Jubileuszowy Rok Święty ogłasza się w Santiago de Compostella we wszystkich latach, w których święto Apostoła Jakuba - 25 lipca - przypada w niedzielę.
play_arrow

czytaj więcej

Ile Kościoła w Kościele?

Problem wiarygodności Kościoła, potrzeba wsłuchiwania się w świat i dialogu z nim, a wreszcie polityczna i społeczna rola Kościoła w pluralistycznym społeczeństwie to tylko niektóre z tematów, jakie stały się przedmiotem rozmów red. Tomasza Krzyżaka z bp. Piotrem Jareckim. Ich zapis przynosi książka zatytułowana "Obudzić proroków. Rozmowy o Kościele, polityce i życiu w prawdzie". Gościem audycji jest ks. Grzegorz Michalczyk - duszpasterz środowisk twórczych.
play_arrow

czytaj więcej

Jubileuszowy rok św. Jakuba

1 stycznia 2021 r. rozpoczął w Kościele powszechnym Rok św. Jakuba (Jubileuszowy Rok Compostelański). Obchodzi się go w Kościele wówczas, gdy święto Apostoła, a więc dzień 25 lipca, wypada w niedzielę. Rozpoczęty 31 grudnia 2020 roku Rok Święty Jakubowy w Santiago de Compostela w związku z pandemią potrwa do końca 2022 roku.
play_arrow

czytaj więcej

Podróż naukowców przez wieki

„Można powiedzieć, że byli oni ludźmi nauki, ale nie tylko w sensie, że chcieli wiedzieć wiele rze­czy: chcieli czegoś więcej. Więc ruszyli w podróż…”   W tym roku czasu pandemii, orszaki Trzech Króli wyruszą bez świadków i samotnie będą podążać drogą do celu. Zupełnie jak dwa tysiące lat temu. Nie było wielkich zgromadzeń, ani bogatych orszaków. A jak było? A jak będzie w tym roku?
play_arrow

czytaj więcej

Misyjne oblicze Kościoła

Czy wszyscy na świecie słyszeli o Jezusie Chrystusie? Nie. Nadal ponad dwa miliardy ludzi na świecie o Nim nie słyszało. Uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas której przeżywamy tajemnicę objawienia się Chrystusa narodom pogańskim, budzi w nas uczucie wdzięczności dla misjonarzy, którzy przynieśli światło wiary na polską ziemię i zaszczepili ją w sercach naszych przodków.
play_arrow

czytaj więcej

Lubelska Szkoła Filozoficzna. Historia-koncepcje-spory

Od lat 40. władze PRL narzucały w życiu akademickim 'jedynie słuszną' filozofię marksistowską. W opozycji do niej na KUL-u ukształtowała się lubelska szkoła filozoficzna zwana też polską szkołą filozofii klasycznej lub po prostu szkołą filozofii chrześcijańskiej. W całym obozie socjalistycznym był to jedyny silny ośrodek niezależnej myśli filozoficznej, co dobrze wyrażało znane w tamtych latach powiedzenie: "Od Berlina do Seulu filozofia tylko w KUL-u". Rozmowa wokół książki <Lubelska Szkoła Filozoficzna. Historia-koncepcje-spory> pod red. Agnieszki Lekkiej-Kowalik i Pawła Gondka.​ Gościem audycji jest historyk filozofii  bp Jacek Grzybowski.
play_arrow

czytaj więcej

Kolęda w pandemii

Czas tuż po świętach Bożego Narodzenia kojarzy się zwykle z chodzeniem księży po kolędzie. W tym roku jednak ów klimat spotkań kapłanów z rodzinami został zaburzony przez pandemię. Jak będzie wyglądać tegoroczna kolęda?
play_arrow

czytaj więcej

Theotokos znaczy Boża Rodzicielka

Po obchodach Bożego Narodzenia warto zwrócić uwagę na święto, które rozpoczyna Nowy Rok. Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi obchodzone jest 1 stycznia w Kościele katolickim. Związane jest z jednym z najstarszych dogmatów Kościoła o Bożym Macierzyństwie Maryi (gr. Theotokos).
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025