Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Lekarka, misjonarka, święta…

27 listopada 2014 roku w wieku 103 lat zmarła dr Wanda Błeńska, zwana „Matka Trędowatych”, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się przed rokiem, 18 października. W rocznicę śmierci wspominać będziemy niezwykłą lekarkę, która pozostawiła w swoim rodzinnym Poznaniu wiele niezatartych śladów…
play_arrow

czytaj więcej

Apologetyka po prostu

W świecie coraz bardziej obcym religijnej wrażliwości istnieje potrzeba, by ukazywać chrześcijaństwo jako racjonalną i sensowną propozycję dla współczesnego człowieka. To zadanie apologetyki, którą stara się przybliżyć protestancki teolog, a zarazem biofizyk, Alister E. McGrath w książce "Apologetyka po prostu". Gościem audycji jest ks. prof. Przemysław Artemiuk teolog z UKSW.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół na Wschodzie

Za tydzień, czyli w II niedzielę Adwentu, tradycyjnie już - z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski obchodzony będzie w Kościele Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.
play_arrow

czytaj więcej

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy, śląskiego kapłana i męczennika, odbędzie się w sobotę, 20 listopada br., w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. To śląski kapłan męczennik II wojny światowej. Został on skazany na śmierć przez Niemców w 1942 r. za dzieła miłosierdzia i zgilotynowany w więzieniu w Katowicach.
play_arrow

czytaj więcej

Nerw święty. Rozmowy o liturgii

Jak przyjmować komunię świętą? Czego nie wypada śpiewać na mszy, a o czym lepiej zamilknąć na kazaniu? Kto się boi ministrantek i rytu amazońskiego? To tylko niektóre z pytań jakie padają w tej książce. Bezprecedensowa wycieczka w piętnastu odcinkach po labiryncie obrzędów kościelnych: zarówno dla niewtajemniczonych, jak i dla zaawansowanych. Nie bałem się zadawać trudnych pytań - tłumaczy o. dr Dominik Jarczewski - filozof, współautor " Nerwu Świętego. Rozmów o liturgii", gość audycji.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół a Współczesność

W bieżącym roku przypada 175. rocznica wyboru na Stolicę Piotrową Piusa IX. Jego pontyfikat naznaczony był konfliktem ze współczesnym mu światem. Jednak, na przestrzeni wieków, większość jego nauczania uległa dezaktualizacji, a dzisiejszy Kościół akceptuje odrzucane przez niego przekonania. W tym kontekście będziemy pytać o współczesne napięcia między Kościołem a współczesnością, a także o kwestię zmienności i niezmienności kościelnego nauczania.
play_arrow

czytaj więcej

Wspomnienia

Listopad, to czas kiedy szczególnie wspominamy tych, których zabrakło, odeszli w ostatnim roku, lub okrągły rok temu. Wśród nich są dwie bardzo ważne postaci : naukowiec z Rzymu- czyli kard. Zenon Grocholewski- wieloletni prefekt Kongregacji ds. Edukacji  i legendarny rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. Franciszek Ziejka, wspaniały pedagog zaangażowany w naukowe spotkania z JP II. Dziś oddamy głos obu….niech raz jeszcze opowiedzą o sobie i świecie, który tworzyli…
play_arrow

czytaj więcej

​Nędzarz i madame

Od piątku na ekranach naszych kin można zobaczyć film "​Nędzarz i madame" w reż. Witolda Ludwiga. To niehagiograficzna opowieść o  losach malarza Adama Chmielowskiego, który powoli dojrzewa do tego, by stać się bratem Albertem. Gościem audycji jest o. dr Marek Kotyński teolog duchowości i krytyk filmowy.
play_arrow

czytaj więcej

Beatyfikaja ks. Jana Machy

„…jak to jest możliwe, aby mnie, brata ks. Jana Machy, ściętego 3.12.1942 r. w więzieniu w Katowicach za działalność antyhitlerowską, gestapo pisząc w nakazie mojego aresztowania cytuję „war in eine Polnische Geheimorganisation- był w polskiej tajnej organizacji”-  zwolnIono z obozu.” –pisał po wojnie Piotr Macha. Wydawałoby się, że młody ksiądz Jan Macha to historia jak wiele podobnych. Jednak dla Ślązaków to postać niezwykła, powód do dumy i przykład do naśladowania.
play_arrow

czytaj więcej

Ludzki Święty

Powstaniec i artysta, który zrezygnował z dotychczasowego życia i oddał się pomocy najbiedniejszym.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025