Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Beznadzieja tamtych dni…

Pomoc obywatelom Ukrainy, którzy schronili się w naszym kraju po wybuchu wojny 24.02.2022 roku, już od pierwszych dni płynęła z każdej strony Polski. Niemalże każda parafia i zakon dawały schronienie uciekinierom wojennym, głównie mamom z dziećmi.
play_arrow

czytaj więcej

Przeminą dymy, rozkwitną róże

Książka „Przeminą dymy, rozkwitną róże. Wiersze o walczącej Ukrainie” Mariusza Olbromskiego to sejsmograf serca, pełna empatii reakcja na tragedię wojny za naszą wschodnią granicą. Większość utworów opatrzona została datami, tworząc swoisty dziennik cierpienia, miłości, oporu i walki. 
play_arrow

czytaj więcej

Niedziela Ad Gentes - Misje to sprawa Miłości

II niedziela Wielkiego Postu w Kościele w Polsce jest przeżywana jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Ofiary zbierane tego dnia do puszek są przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom za pośrednictwem Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, które wspiera działalność ewangelizacyjną, charytatywną, społeczną i kulturową.
play_arrow

czytaj więcej

40 dni Wielkiego Postu – czas na rekolekcje

Samo słowo "rekolekcje" pochodzi od łacińskiego recolere – zbierać na nowo, powtórnie. To okazja, by uporządkować nieco swój świat, zobaczyć sprawy z pewnego dystansu, nabrać świeżości w wierze i modlitwie. Rekolekcje to od wieków w Kościele  akt pokutny–  duchowych ćwiczeń. Odprawiają je wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione…
play_arrow

czytaj więcej

Kresowa bałagułka

Do rąk Czytelników trafia druga część „Kresowej bałagułki”. Poprzednia ukazała się w roku 2020 i zawierała osiem wywiadów udzielonych polskiej dziennikarce prasowej i telewizyjnej Annie Gordijewskiej, zamieszkałej we Lwowie, przez Mariusza Olbromskiego, literata i muzealnika z Polski.
play_arrow

czytaj więcej

Początek postu

„Któż się to tam na przypiecku krząta: Wstępna Środa Żurowi uprząta, Wstępna Środa następuje, Pani matka żur gotuje A pan ojciec siedzi w dziurze: - A witajże, mości Żurze!” – takimi wierszykami oraz przysłowiami jeszcze w minionym wieku ubogacano ostatnie dni karnawału i czas przejścia w Wielki Post.
play_arrow

czytaj więcej

Tradycje ostatków

Podkurek? Śledzik? Podkoziołek? Środa popielcowa? Oficjalne chowanie skrzypiec do futerału na cały Wielki Post? Co się dzieje? Tradycje i ich dzisiejsze wersje- czy w ogóle są nam potrzebne? O wydarzeniach przełomu kalendarzowego i przyrodniczego opowiedzą znawcy tematu.
play_arrow

czytaj więcej

Prawa człowieka a kwestia masowej migracji

Problem poszanowania praw człowieka a kwestia masowej migracji. Czy prawa człowieka są tylko prawami obywatela Zachodu? Jak mądrze integrować migrantów, bez których Europa nie poradzi sobie z kryzysem demograficznym? O co chodzi w niemieckiej drodze synodalnej? Jak doświadczać Boga, którego nie widać? - to tylko niektóre z pytań, jakie stawiają sobie autorzy zimowej Więzi. Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski - red. naczelny kwartalnika.
play_arrow

czytaj więcej

Światowy Dzień Chorego. Liczy się każdy dzień

Szacunek i godność? Bliska obecność i brak bólu? Czy pojednanie? z Bogiem, ludźmi? A może smutek, żal i pretensja? Jakie uczucia towarzyszą chorym i co ważne jest w przyniesieniu uldze cierpieniu – o tym porozmawiamy W Światowy Dzień Chorego. 
play_arrow

czytaj więcej

Gdy nadejdzie czas...

Sybirak, psychiatra, twórca pierwszego w Polsce stacjonarnego hospicjum, „Dom opatrzności Bożej”, choć ma 90 lat, prowadzi samochód, bo jak mówi nie stać go na kierowcę. Odmrożone palce na Syberii zamknęły przed nim karierę chirurga..Pomaga ludziom w inny sposób. W „Śladach na piasku” zapraszam na spotkanie z dr Tadeuszem Besztą-Borowskim.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025