Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Drogowskazy z przeszłości

Święci to wszyscy ci, którzy znaleźli się w chwale nieba. Dziś mogą być dla nas przewodnikami po ścieżkach wiary, ale by tak się stało, warto poznać lepiej ich życie. Wcale nie są nam bardzo odległymi, bo życie przynosiło i nadal przynosi wiele spraw, rozterek, problemów, z którymi tak samo musimy się zmierzyć. To właśnie w nich możemy liczyć na pomoc naszych patronów.
play_arrow

czytaj więcej

Tydzień Misyjny

Trwa Tydzień Misyjny, który obchodzony jest pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”. Priorytetowym zobowiązaniem Kościoła pozostaje głoszenie Ewangelii we współczesnym świecie. Papież Franciszek pisze o tym w opublikowanym orędziu na Światowy Dzień Misyjny. Papież podkreśla, że misja jest niestrudzonym wychodzeniem do całej ludzkości, aby ją zaprosić na spotkanie i do komunii z Bogiem. „Bóg, wielki w miłości i bogaty w miłosierdzie, zawsze wychodzi do każdego człowieka, aby wezwać go do szczęścia swojego Królestwa, pomimo obojętności lub odrzucenia”. W "Śladach na piasku" powiemy o wyzwaniach przed jakimi stoi chrześcijanin i na czym polega świadomość misyjna.
play_arrow

czytaj więcej

Nigdym ja ciebie ludu, nie rzuciła

„Nigdym ja ciebie ludu, nie rzuciła”  to książka Haliny Ireny Szumił ukazująca przedziwną i burzliwą historię Obrazu Matki Bożej Latyczowskiej. Historia, która - jak mówi gość audycji ks. Adam Przywuski, proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, Królowej Podola i Wołynia – wciąż trwa i tętni bardzo intensywnym życiem. W audycji powiemy o kulcie maryjnym, który – pomimo toczącej się wojny – jest wiąż żywy i gromadzi ludzi na modlitwie w sanktuarium, pomimo spadających bomb i wyjących syren.
play_arrow

czytaj więcej

Co nam dziś mówi ks. Jerzy Popiełuszko?

19 października minęło 40 lat od zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Jak odkryć jego postać, która może być ukryta za pomnikami? Kim jest dziś dla nas?
play_arrow

czytaj więcej

Kiedy religia i Kościół oddala od Boga

Badania socjologiczne pokazują, że ludzie coraz częściej odchodzą nie tylko od Kościoła, ale także od wiary. Jedni po prostu porzucają coś, co od dawna nie przemawiało im do przekonania i w końcu stało się obojętne. Dla innych jednak odejście wiąże się z poczuciem wyzwolenia i ulgi. W audycji stawiamy pytanie o takie sposoby prezentowania wiary i jej praktykowania, które zasłaniają Boga, a samego człowieka albo pozostawiają obojętnym albo nakładają na niego ciężary nie do udźwignięcia. Gościem audycji jest m.in. psycholog dr Andrzej Molenda, autor książki, która stała się ważną inspiracją dla podjęcia tego tematu (Kiedy wiara oddala od Boga)

czytaj więcej

Patron naszych czasów

W przededniu  40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki powiemy o kapłanie, którego postawa i przesłanie są aktualne szczególnie w dzisiejszych czasach. W programie także o obchodach tego dnia oraz o Sanktuarium św. Stanisława Kostki, miejscu pochówku niezłomnego kapłana, do którego przybywają miliony pielgrzymów - opowiedzą goście audycji: kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, ks. M
play_arrow

czytaj więcej

Czego można się tu nauczyć od wczesnych gmin chrześcijańskich?

Przyszłość Kościoła rozgrywa się na dole – czyli w parafiach i małych wspólnotach, gdzie zasadniczą rolę odgrywają  osobiste relacje ludzi pragnących żyć wiarą. To szczególnie ważne, gdy maleje liczba księży i ubywa wiernych. O tym czego można się tu nauczyć od wczesnych gmin chrześcijańskich, a także od wspólnot podstawowych w Ameryce Łacińskiej mówią autorzy jesiennego numeru <Więzi>.  Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski – redaktor naczelny kwartalnika.
play_arrow

czytaj więcej

Wyjedź na misje

Jesteś lekarzem? Studentem? Przedsiębiorcą? Czujesz, że czegoś Ci brakuje? I wciąż szukasz pomysłu na życie? Wyjedź na misje. Tam priorytety są zupełnie inne! W dniu misyjnym rozpoczynającym Tydzień Misyjny porozmawiamy o tym - kto może zostać misjonarzem i czy to przygoda czy sposób na życie?
play_arrow

czytaj więcej

Historii nie da się zakrzyczeć

40 lat temu, najprawdopodobniej 19 października 1984 r., ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i kapelan „Solidarności”, został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. To było pierwsze z wielu akcji departamentu zajmującego się duchownymi, kiedy przed sądem postawiono sprawców. O pracy detektywów – historyków i znaczeniu przeszłości dla kolejnych pokoleń opowiedzą Tomasz Wiścicki i Ewa Czaczkowska autorzy doskonałego dokumentu o tamtych wydarzeniach oraz Małgorzata Żaryn, ks. prof. Józef Naumowicz, prof. Radosław Lolo

czytaj więcej

XXIV Dzień Papieski

13 października obchodzimy XXIV Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. To wybór hasła wbrew tendencji, idącej przez dzisiejszy świat, który odsuwa cierpienie, starość i związane z tym pytania o sens życia i śmierci. Gość audycji - przewodniczący zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, ks. Dariusz Kowalczyk podkreśla, że obecnie ze wsparcia Fundacji korzysta rocznie ponad 2000 młodych uzdolnionych osób. Mogą studiować i rozwijać swoje talenty we wszystkich niemalże dziedzinach, także na polu artystycznym.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025