Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kirszenbaum prezentuje pierwszą płytę

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 15:15
Laureaci konkursu Nowa Tradycja 2018, Jakub Wiśniewski i Kacper Szpyrka, w sobotni poranek przedstawią swój debiutancki album "Stypa komedianta".
Okładka płyty Stypa komedianta grupy Kirszenbaum
Okładka płyty "Stypa komedianta" grupy KirszenbaumFoto: Kirszenbaum / mat. pras.

8 marca 2019 to data debiutu fonograficznego duetu Kirszenbaum, nagrodzonego podczas ubiegłorocznego festiwalu Nowa Tradycja "za szczerość, oryginalność i młodzieńczą energię". Jak twierdzą muzycy, album „ujarzmia całe zoo na wpół świadomych folkowych inspiracji”. W jaki sposób? Tego dowiemy się o godz. 9.25.

A sobotnie spotkanie rozpoczniemy od podróży w świat tańca indyjskiego i relacji z warsztatów, które prowadzili Siddarth Bhavsar, specjalizujący się w takich tańcach jak Garba, Raas czy Hudo, oraz Magdalena Niernsee, uznana instruktorka kathaku. Szczegóły o 7.50.

Tradycyjnie o 8.00 rekomendacje kulturalne przedstawi pianista Maciej Grzybowski, następnie przeniesiemy się na Jamajkę. Pod koniec ubiegłego roku tamtejsza muzyczna tradycja reggae została wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa UNESCO. W styczniu odbył się tam najważniejszy jamajski festiwal reggae, Rebel Salut. Reportażu z tego wydarzenia posłuchamy o 8.10.

Na Orawie w ten weekend rozstrzygają się natomiast 7. Posiady Teatralne. To konkurs adresowany do młodzieżowych i dorosłych teatrów amatorskich z Małopolski, prezentujących spektakle odwołujące się do tradycyjnej obrzędowości. Szczegóły wydarzenia o 8.35 przedstawi etnograf Benedykt Kafel.

W "Abecadle etnografa" o 8.50 posłuchamy o etnograficznych znaczeniach kobiecości w kulturze ludowej, a w materiale reporterskim o 9.10 – o ogólnopolskim projekcie "Stuk stuk". Nawiązuje on do przesiedleń ludności w ramach Akcji "Wisła", zachęcających artystów z dzisiejszych pokoleń Polaków, Łemków i Ukraińców, aby wspólnie sięgać do korzeni poprzez kulturę, muzykę, teatr, taniec, film oraz literaturę.

O 9.40 zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Historia polskiego folku", który prezentuje Wojciech Ossowski.

Do tego nasze stałe propozycje: przegląd prasy i tygodników, wiadomości kulturalne, "Pięć minut nad Biblią", Folkowa Płyta Poranka, którą będzie album Gości Poranka, "Stypa komedianta".

***

Na sobotni "Poranek Dwójki" w sobotę (9.03), w godz. 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

at/gs


Zobacz więcej na temat: folk muzyka ludowa